Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Посадку буряка насінням у відкритий грунт можна зробити різними способами навесні або восени. Овоч легко вирощувати, необхідно тільки дотримуватися деяких умов при посадці і догляду. В цьому випадку зібраний урожай буде довго зберігатися, а коренеплоди збережуть в собі всі поживні елементи.

Сорти буряка для вирощування у відкритому грунті

Сорти відрізняються термінами дозрівання врожаю, тривалістю зберігання зібраних коренеплодів, кольором, формою, цільовим призначенням. В останньому випадку овоч може бути цукровий, кормовим або столовим.

До популярних сортів буряка для вирощування відносять такі:

 • Буряк столовий Детройт відрізняється високоврожайних і відмінними смаковими якостями. Від посіву до збору врожаю проходить 100 днів. Сорт проявляє стійкість до морозів і хвороб, сходи з'являються рівномірно і виявляють невибагливість під час вирощування. Форма коренеплоду округла, м'якоть бордова без кілець і прожилок. Середня вага коренеплоду 200 г.
 • Середньостиглий столовий сорт Циліндра відноситься до середньостиглих, врожайним сортам. Збирати врожай починають через 120 днів. Форма коренеплодів циліндричної форми, м'якоть темно-червона. Середня вага буряка 30 м Зібраний урожай добре зберігається більше 4 місяців.

 • Урожайний, середньостиглий сорт Смуглянка дозрівати починає через 105 днів. Рослина добре переносить холод, проявляє стійкість до холодів і захворювань. Коренеплід плоско-округлої форми, його вага становить 300 г. Соковита м'якоть яскраво-червоного кольору.
 • До столових сортів відноситься буряк Бордо. Форма коренеплоду округла, злегка плеската. Вага овоча 350 г. М'якуш соковитий, насиченого бордового кольору. Врожайність залежить від погоди. Слабо розвивається овоч в холодне і дощове літо.

До інших популярних сортів буряка відносять: Купчиха, Червона куля, Бояриня, Червоний рубін, Богема, Червоний лід, Пабло.

терміни посадки

Посадкою насіння у відкритий грунт навесні займаються в перших числах травня, коли грунт прогріється до +10 градусів. Останніми термінами посадки буряка вважаються числа не пізніше 10 травня.

Восени для посадки насіннєвого матеріалу у відкритий грунт вибирають останні числа жовтня або перші дні листопада. Краще дочекатися, коли температура повітря опуститися нижче -4 градусів. У більш теплу погоду робити цього не варто, так як насіння просунути і загинуть.

Під час осінньої посадки насіння грядки роблять високими, піднімають на 25 см, щоб не розмило талими водами. Глибина борозен дорівнює 4 см, їх поливати перед посадкою не потрібно. Щоб захистити насіння від морозів, грядки рекомендовано укрити соломою до весни.

Якщо посадку буряка планують через розсаду, то готують спеціальні ящики. Насіння на розсаду починають садити на початку квітня, за місяць до пересадки на постійне місце. Такий спосіб посадки дозволяє зібрати урожай раніше терміну. Крім того, паростки, що залишилися від проріджування можна пересадити на вільне місце.

Садити насіння потрібно на відстані 4 см, між рядами відстань повинна бути 6 см. Після того як на паростках розгорнеться два листочка, проводять проріджування. Залишають тільки сильні і здорові паростки. Як тільки з'явиться 4 листочка, паростки будуть готові до пересадки на постійне місце.

Вибір місця в городі

Найкраще вибирати ділянки для посадки буряків, які захищені від наскрізних вітрів і куди вільно проникає сонячне світло. Грунт повинна бути добре дренованим, овоч погано переносить глинистий склад і перезволоження. Бажано міняти місце посадки кожні 3-4 роки.

Є список культур, після чого дозволено садити буряки. Кращими попередниками для буряка на грядці вважаються огірки, цибуля, томати, картопля. Погано себе почуває овоч на грядці, де раніше росли капуста, листова буряк або морква. Слід уникати сусідства з селерою і часником.

освітлення

Буряк відноситься до світлолюбних овочевим культурам. Добре розвивається під час тривалих сонячних днів. Якщо тривалість дня при вирощуванні овочу становить 14-16 годин, то можна зібрати максимально багатий урожай. У разі скорочення світлового дня на 3 години і більше, формування коренеплоду сповільнюється.

Для посадки буряка навесні у відкритий грунт вибирати потрібно добре освітлені ділянки, подалі від зборів і дерев, щоб від них не падала тінь. Не варто занадто густо садити овоч.

Іноді овочівники можуть зіткнутися з проблемою, коли буряк не сходить.

Перш ніж визначити, що робити, потрібно з'ясувати причину, чому вона не зійшла. Їх може бути кілька:

 • неродючий або кислий грунт;
 • мало світла;
 • неякісне насіння;
 • неправильний полив;
 • недотримання термінів посіву.

Щоб забезпечити хорошу схожість буряків, потрібно внести добрива, і використовувати лампи для досвічування. Якщо овоч вирощується розсадою, то при необхідності організують досвечивание до 13 годин лампами денного світла, які підвішують на висоті 15 см над сіянцями.

Хороший урожай можна отримати лише при дотриманні важливих умов. Потрібно вчасно підгодовувати грядки, видаляти бур'яни, стежити за освітленням і поливом. Важливо проводити профілактичну обробку від шкідників і хвороб.

Яку грунт любить буряк?

Щоб отримати хороший врожай коренеплодів, важливо знати, який грунт більше любить буряк? Буряк любить родючий, легку землю. Добре підходить торф'яної і суглинний склад. При занадто низькою або високою кислотності овоч починає хворіти грибковими захворюваннями, втрачається здатність довго зберігатися.

Так як овоч любить легку, дренированную грунт, її краще змішати з піском або тирсою. Якщо в грунті підвищена кислотність, то проводять вапнування. Культура любить нейтральну або слаболужну грунт.

Посів коренеплоду у відкритий грунт

Посів буряка можна проводити сухими або пророщені насінням. Пророщені насіння висівають у вологий грунт. На рівній поверхні підготовленого ділянки роблять борозни на відстані 20 см.

Якщо грунт важкий, то посів роблять на глибину 2 см, якщо легка - то на глибину 4 см. Відстань у ряду між насінням 2, 5 см. В подальшому, під час проріджування, відстань повинна бути збільшена до 7 см.

Якщо літо коротке, то проводять висадку буряка розсадою у відкритий грунт. Вирощувати розсаду можна вдома або в теплиці. Пересаджувати можна рослина, яке у висоту не перевищило 8 см. Чим вище буде паросток, тим неякісним сформується коренеплід. Не варто занадто сильно поглиблювати розсаду. Відстань між паростками 13 см, між рядами - 30 см.

підготовка ґрунту

Щоб буряк могла швидко зійти, потрібно правильно підготувати земельну ділянку. Грунт для посадки насіння потрібно підготувати ще восени. З ділянки, куди передбачається садити буряки, прибирають все рослинні залишки від минулого врожаю (бадилля, листя, коріння, бур'яни). Земля перекопується на глибину 25-30 см, одночасно вноситься комплексне мінеральне добриво і перегній.

Навесні, перед посадкою насіння або розсади, земельну ділянку розпушують на глибину 10 см і вирівнюють граблями.

Рекомендовано внести мінеральні компоненти. За весь вегетаційний період культури потрібно азотне і калійно-фосфорне внесення добриво. Добре відгукується буряк на обробку землі деревною золою і абсолютно не переносить свіжий гній.

підготовка насіння

Під час підготовки насіння буряка до посіву їх перебирають, замочують у розчинах, що стимулюють ріст рослини. Можна помістити насіння в розчин на основі деревної золи. Зола дозволяє наситити насіннєвий матеріал усіма необхідними мінеральними компонентами.

Рекомендовано також провести процедуру знезараження.

Простий спосіб, як швидко проростити насіння буряка:

 • насіння замочують у воді кімнатної температури (спливли насіння слід викинути);
 • воду зливають і поміщають в розчин Епін або циркону на 4 години;
 • після цього насіння поміщають в тепле місце на добу.

Ці дії допоможуть насінню набрякнути і проклюнутся. Після цього можна приступити до посадки насіння.

процес посадки

Схем посадок буряка дві - однорядкова і дворядкова. Допускається посадка і трьохрядковим способом. Це дозволяє полегшити догляд за рослиною. Грядки зручніше поливати, розпушувати і прополювати.

У разі посадки однорядковим способом роблять борозни, в які розміщують насіння на відстані 10 см. Інтервал між борознами 45 см.

При дворядковому варіанті посадки овоча роблять дві борозни на відстані 25 см, потім залишають вільний простір рівне 50 см. Подібну схему чергують кілька разів.

Розсаду буряка в відкритому грунті садять з інтервалом в 11-14 см. Інтервал між рядами дорівнює 25 см. Це дозволить зібрати великі коренеплоди, зберігши користь і соковитість м'якоті.

Правила догляду

Буряк починає проростати при температурі грунту + 9 градусів і повітря навколишнього середовища +7 градусів. Але активний розвиток спостерігається при температурі повітря +20 градусів. Через скільки днів сходить буряк після посіву? Перші сходи з'являються на 6-8 день.

Догляд за буряком полягає в дотриманні деяких правил:

 • грядки потрібно регулярно прополювати і не допускати розростання бур'янів;
 • проводити регулярне розпушування грунту, щоб забезпечити вільний доступ кисню і поживних елементів;
 • рекомендовано вносити добрива;
 • важливо встановити правильний режим поливу.

Перше розпушування проводять через 5 днів після появи перших сходів. Спочатку глибина розпушування дорівнює 3 см, поступово, у міру росту рослини можна збільшити до 7 см.

підживлення

Підживлення проводять як мінімум два рази за весь вегетаційний період розвитку буряка. Добрива допомагають підвищити опірність рослини хвороб і шкідників.

Для нормального розвитку культури допомагають такі розчини. Під час висадки розсади в грунт рекомендовано внести столову ложку деревної золи на 1 лунку.

Під час першого підживлення можна внести нітроамофоску або суміш з натрієвої селітри, суперфосфату і хлористого калію. Якщо в грунті спостерігається дефіцит поживних елементів, можна внести розчин коров'яку або пташиного посліду. У розчин можна додати сечовину. Підживлення органічними розчинами проводять тільки на ранній стадії розвитку рослини.

Друге внесення добрив проводиться через два тижні з попередньої підгодівлі. Використовують суперфосфат або хлористий калій. Мінеральні компоненти можна замінити деревною золою.

Корисно проводити і позакореневе підживлення. У стадію утворення 4-5 листочків можна провести обробку розчином борної кислоти або настоєм деревної золи. При нестачі фосфору можна провести додаткове обприскування суперфосфатом (береться чайна ложка суперфосфату на літр води).

правильний полив

Під час вирощування культури потрібно дотримуватися правильного режиму поливу. Буряк потрібно регулярно поливати, але варто уникати перезволоження грунту. Надлишок вологи стає причиною різних захворювань і зниження терміну зберігання врожаю. При нестачі вологи м'якоть коренеплоду втрачає соковитість і стає грубою.

Під час масових сходів догляд за буряком передбачає частоту поливів до одного разу на тиждень. В період формування коренеплодів частоту поливів можна збільшити. За 3-4 тижні до збору врожаю поливи припиняють.

проріджування

Якщо розсада була посаджена в загальну ємність, при появі двох справжніх листочків проводять пікіровку буряка в окремі ємності, не варто при цьому вкорочувати коріння сіянця.

При посадці овоча насінням, як тільки з'являться на поверхні землі перші сходи, проводять проріджування:

 • Перше проріджування проводять у фазу розгортання перших двох справжніх листочків. Відстань між паростками 4 см. Паростки, які висмикнули, можна посадити на нове, вільне місце.
 • Через 2, 5 тижні проводять повторне проріджування, залишаючи відстань між паростками 7 см. До цього часу формуються невеликі коренеплоди, які можна використовувати для приготування страв.

Знаючи правила, як пікірувати буряк на грядці, можна отримати соковиті, корисні коренеплоди. Крім цього, важливо дотримуватися схему посадки бурячок у себе на ділянці.

Збір врожаю

Якщо буряк була посаджена навесні, то врожай потрібно прибрати до настання заморозків. До збирання приступають в кінці вересня або на початку жовтня. До цього часу більшість листя жовтіє і в'яне. Якщо коренеплоди підмерзнуть, то вони не будуть довго зберігатися і втратять свої смакові якості.

Після збирання коренеплоди сортують, обрізають бадилля, залишаючи пеньки до 1-2 см. Здорові коренеплоди підсушують і перекладають на зберігання при температурі +3 градуси. Зберігати урожай буряка можна в ящиках з піском, торфом, тирсою.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: