Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Смак виноградних ягід знаком кожному з дитинства. Їх застосовують для різних цілей - столові сорти вживають в їжу, а технічні пускають на переробку. Сорт винограду Монастрель - один з найвідоміших технічних сортів іспанського походження. Його історія триває вже дві з половиною тисячі років. За цей час він поширився по всьому світу і став основою для терпкого червоного вина, смак якого багато в чому залежить від місця збору ягід.

Опис і характеристики сорту

Монастрель, або Мурведр - червоний виноград пізнього строку дозрівання. Володіє потужними кущами, які дають хороший приріст пагонів, здатних визрівати повністю.

Листя сорту трилопатеві, із слабким розтином, опушенням з тильного боку. Рослина має двостатеві квіти. Ягоди дрібні, округлі, темно-фіолетові, з сильним восковим нальотом. Їх м'якоть дуже соковита, шкірка жорстка. Грона винограду щільні, конусоподібні, середнього розміру. Технічний сорт Монастрель дозріває протягом 150 днів після початку руху нирок.

Плюси і мінуси винограду Монастрель

Даний сорт давно відомий садівникам. Серед його достоїнств вони зазначають:

 • високу врожайність;
 • посухостійкість;
 • невибагливість;
 • висока якість одержуваного вина;
 • невимогливість до грунтів.

Недоліків у сорту не так багато:

 • слабоустойчів до грибних захворювань;
 • повільний розвиток в прохолодному вологому кліматі.

Нюанси вирощування культури

Отримати хороший кущ винограду, а в подальшому і урожай ягід можна тільки при дотриманні агротехніки, своєчасної посадці саджанців.

коли садити

Кожен садівник сам вирішує, коли здійснювати посадку винограду - навесні або восени.

Навесні грунт вологий, насичена корисними елементами. Саджанець швидко приживається, починає свій ріст і розвиток.

До недоліків весняної посадки можна віднести ймовірність пошкодження саджанця комахами-шкідниками, пізніми заморозками.

Посадка восени повинна проводитися завчасно, щоб рослина встигла вкоренитися. На зиму його варто вкрити надійно, щоб не відбулося вимерзання.

Підготовка посадкового матеріалу і місця для посадки

Щоб підготувати грунт для посадки, риють траншеї або ями, в які насипають грунтосуміш, що складається з садової землі, перегною, золи і піску. Для весняної посадки їх готують восени, для осінньої - влітку, за півтора місяці.

Живці перед висадкою вимочують у воді, обробляють стимулятором росту і садять, залишивши на поверхні дві нирки. Їх накривають пластиковими пляшками, створюючи свій мікроклімат. До посадці на постійне місце саджанець буде готовий в наступному сезоні.

Перезимували живці вже мають коріння і розвиваються листя. Після гарту в шкілки їх переносять на постійне місце.

Висадка в грунт

Для посадки саджанця на постійне місце його поміщають в приготовану яму разом з грудкою землі таким чином, щоб шийка перебувала на рівні ґрунту або трохи нижче.

Виноград рясно поливають, трохи затінюють від прямих сонячних променів і мульчують грунт навколо рослини.

Тонкощі догляду за виноградом

Сорт Монастрель відноситься до невибагливим. Рослина здатна розвиватися самостійно. Але при належному догляді значно збільшується урожай, поліпшується якість ягід. Вид заходів залежить від того, в якій фазі знаходиться виноград.

особливості поливу

Виноград сорту Монастрель відноситься до невибагливим, легко переносить спеку і посуху. Полив проводиться в міру необхідності, з огляду на що випали атмосферні опади.

У перший рік після висадки саджанця його поливають один раз в тиждень, під час спеки зволожують щодня. Витрата води - 5 відер під дорослий кущ.

Фахівці не рекомендують полив винограду під час цвітіння і припиняють його за два тижні до повного дозрівання ягід. Для визрівання лози та підвищення зимостійкості кущів останній рясний полив проводять пізно восени, як тільки спаде листя.

Добрива і підживлення

Першу підгодівлю вносять під виноград в момент посадки. Після цього 2-3 роки лоза не потребує добриві.

Дорослі кущі підгодовують органікою і мінеральними препаратами. Навесні краще засвоюються рідкі добрива, восени - у вигляді гранул або порошку. Протягом сезону рослина підгодовують кілька разів:

 • за два тижні до цвітіння - суперфосфатом, калійної сіллю, сечовиною;
 • в період утворення ягід - калійної сіллю, суперфосфатом;
 • в період дозрівання ягід - фосфорними добривами;
 • після збору врожаю - азотом у вигляді органіки і мінеральних добрив.

Проведені вчасно підгодівлі, кореневі і позакореневі, забезпечують рослини поживними речовинами, сприяють благополучній зимівлі.

обрізка винограду

Виноград Монастрель відноситься до покривним, тому його обрізають двічі на рік. Перший раз - восени, до настання холодів, перед укриттям, по визріли лозі.

Навесні, до розкриття нирок, проводять обрізку, попередньо визначивши, які нирки залишилися неушкодженими. У цей період варто видалити слабкі, пошкоджені, що не плодоносять і жируючі пагони.

Зазвичай на технічних пізніх сортах при обрізанні залишають від 2 до 14 очок.

зимівля

Не варто поспішати з укриттям винограду Монастрель на зиму. При поступовому зниженні температури кущі загартовуються перед зимівлею і не бояться тимчасових похолодань.

Повний укриття варто завершити до закінчення листопада, коли приходять морози до -10 ⁰С. Лозу вкривають, присипаючи землею і прішпілівая пагони, розташовуючи їх в неглибокі рови. По обидва боки повинні розташовуватися траншеї для відводу весняних талих вод. Для захисту використовують ящики, шифер, дошки, лапник, покривний матеріал.

На якість зимівлі винограду Монастрель впливає своєчасність збирання врожаю і якість проведення осіннього поливу.

Як захистити культуру від хвороб і шкідників

Сорт Монастрель нестійкий до грибкових захворювань. Його варто обробляти фунгіцидами на всіх етапах розвитку:

 • під час зняття зимового укриття;
 • на початку розпускання бруньок;
 • за тиждень перед цвітінням;
 • за місяць перед збиранням врожаю;
 • після обрізки, перед зимівлею.

Слід використовувати препарати строго за інструкцією.

До основних шкідників сорти Монастрель відносяться:

 • виноградна попелиця;
 • листовертка;
 • повстяний кліщ;
 • хрущі.

До перевіреним і надійним засобам відносять інсектициди широкого спектра дії.

Збір і зберігання врожаю

До прибирання виноград сорту Монастрель приступають в серпні-вересні. Кожна кисть важить в середньому 700 г. Ягоди використовують для виробництва вина в поєднанні з іншими сортами, оскільки Монастрель має занадто насичений смак.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: