Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Розмноження сортового винограду відводками набуває все більшої популярності у дачників, які бажають збільшити кількість кущів на своїй ділянці і не витрачати для цього багато коштів. Методика має кілька ефективних способів, за допомогою яких не тільки збільшують кількість рослин на ділянці, а й страхують або замінюють старі і слабкі кущі.

Що таке отводка винограду?

Отводками досить легко можна розмножити навіть сложноукореняемие сорти винограду. Інші методики для них не приносять бажаного результату. Треба пам'ятати, що спосіб хороший тільки на тих ділянках, де раніше не мали місця захворювання корінців.

Отводками професійні виноградарі називають прикопані землею і вкорінені гілочки, які після відділення від материнського куща можна застосовувати як самостійні саджанці і розмножувати ними рослина. Завдяки прямому зв'язку відведення з материнською рослиною забезпечується необхідне живлення, саджанець добре розвивається і активно розвиває власну кореневу систему.

Формується багато придаткових корінців, що забезпечують хорошу і швидку приживлюваність молодого кущика.

Плюси і мінуси отводочного способу

Розмноження винограду відводками має свої сильні і слабкі сторони, враховуючи які садівник вирішує, чи варто використовувати цю методику на своїй ділянці. До плюсів відносяться:

  • можна використовувати для відновлення і розмноження старих кущів;
  • отримання посадкового матеріалу для подальшої висадки;
  • збільшення площі власних виноградників і отримання прибутку від продажу посадкового матеріалу;
  • використання саджанців в ландшафтному дизайні шляхом створення кущів з незвичайними формами;
  • збереження сортових характеристик материнської рослини;
  • відмінна приживлюваність;
  • можливість отримати урожай вже в перший рік після посадки.

Недоліком є те, що при розмноженні виноградного куща методом відводок сильно виснажується материнське рослина.

Які є способи відведення винограду?

Способи відведення виноградної лози класифікуються залежно від того, яким методом проводиться прикопки. При розмноженні зеленими відводками гілочки відмінно вкорінюються, а молоде рослина легко і швидко приживається. Для цієї процедури потрібно вибрати найсильніше рослина потрібного сорту, відрізняється хорошою врожайністю. Краще якщо воно буде рости в просторому місці. Підготовчі роботи виробляють ще навесні, коли роблять обрізку виноградного куща.

При обрізку вибирають пару нижніх відростків, які згодом будуть укладатися в землю. Буде чудово, гілочки розташовуються біля самої землі. Влітку, коли їх довжина досягне пари метрів, біля винограду виривають траншею глибиною півметра. Стінки і дно роблять стрімкими. Органічні добрива змішують з грунтом і засипають на дно траншеї.

З обраних пагонів акуратно обрізають все листя і пасинки, після чого укладають їх в підготовлену яму, до половини засипають її землею.

Далі треба рясно полити канавку і досипати землю доверху. Верхівку виноградної лози витягують назовні і прикріплюють до дерев'яній опорі. Протягом всього літнього періоду відводок періодично зволожують і розпушують грунт, паралельно видаляючи з'являються бур'яни. До кінця літа верхівку винограду відламують, тим самим обмежуючи зростання наземної частини і дозволяючи рослині всі сили кинути на формування придаткових корінців.

Якщо отриманий таким способом відводок планується зберегти на зиму, то його необхідно добре утеплити. До кінця вересня молодий виноградний кущ вже можна відокремити від материнської рослини і помістити на зберігання в закрите приміщення (наприклад, в підвал). Дану процедуру можна провести навесні, перед посадкою на постійне місце росту.

Відомий ще один перевірений часом спосіб розмноження винограду - повітряними відведеннями. Не дивлячись на те, що винайдений він досить давно, популярність його не зменшене. Суть його зводиться до того, щоб на здерев'янілих втечу утворилася нова коренева система. З цією метою навесні, під час проведення обрізки, вибирають найсильніший відросток, обривають з нього все листя. Від верхівки гілочки відступають 20 см, роблять надріз в корі по колу, ширина якого до 5 мм.

Це місце обмотують вологим мохом, а зверху загортають в чорний целофан. Через певний час в цьому місці повинні утворитися корінці. Восени втечу з корінцями відокремлюють від материнської рослини і висаджують в квіткові горщики або пластикові стаканчики, а потім відправляють в прохолодне місце до весни. З настанням тепла молоді кущики винограду висаджують на постійне місце зростання.

Розмноження винограду відводками по сезону

Розмноження винограду влітку виробляють в той період, коли довжина лози вже досягла 2-2, 5 метра. Зазвичай цей період припадає на кінець липня або першу половину серпня. Вибирають кілька найсильніших гілочок, розташованих найближче до грунту, і повністю обривають з них листочки. Після цього виноградну лозу укладають в приготовлену заздалегідь канавку, виводячи на поверхню пару очок.

Восени виноград розмножують вкрай рідко, але якщо в цьому виникла потреба, то процедуру можна провести будь-яким способом вкорінення отводка.

Особливістю осіннього розмноження є те, що отримане молоде рослина бажано викопати перед морозами, посадити в горщик і відправити на зберігання в підвал. Якщо такої можливості немає, то можна залишити його замовити на грядці, забезпечивши при цьому добру схованку. Покривний матеріал настилають завтовшки не менше 20 см.

Навесні для розмноження винограду найчастіше вдаються до захоплення головки куща. Недоліком його є те, що виснажується материнське рослина. Підходить для тих сортів, які характеризуються компактними розмірами і низькою формуванням куща. З настанням тепла все гілочки на винограді підрізають таким способом, щоб залишався проміжок на пару очок.

Коли вони проростуть на 25 см, їх прикривають шаром грунту і поливають. Протягом сезону стежать за тим, щоб земля була постійно вологою, інакше корінці не утворюються. З настанням осені відведення обрізають якомога ближче до рівня грунту.

Поради по пересадці і догляду за відводами

Правильний догляд за виноградними кущами, отриманими в результаті вкорінення відводок, допоможе не тільки підвищити їх життєздатність, а й прискорити отримання першого врожаю. Землю треба своєчасно і дуже акуратно рихлити, видаляти з'являються бур'яни. Велике значення має регулярний полив, який проводиться не частіше ніж один раз в 10 днів. Зрошують грунт в спеціальні борозенки або прямо в лунки рослини. Рихлити землю слід в міру того, як ущільнюються верхні шари внаслідок випадання опадів або поливу.

Виноград вдячно відгукується на своєчасне внесення підгодівлі. Велике значення для нього мають калійні і фосфорні добрива.

Саме від наявності і запасів фосфору залежить закладка і розвиток майбутніх плодових бруньок, а також рівень вмісту цукру в дозрілих плодах. Калій підвищує захисні властивості рослини і стимулює процеси росту. Також на розвиток і зростання позитивний вплив надає азот, але з цим мікроелементом важливо не перестаратися. В іншому випадку у винограду почнеться процес затяжного росту, і він не встигне підготуватися до зими. В результаті знижується морозостійкість, і з'являється ризик вимерзання молодого рослини.

Щоб молода лоза набула вертикальне положення, її рекомендується підв'язувати до встановлених заздалегідь кілочків. У перший рік життя на винограді залишають лише 3 втечі. Якщо їх з'являється більше, то відбирають найсильніші, а інші обережно обрізають.

Перед настанням холодів гілочки обрізають таким чином, щоб їх довжина становила до 1 метра, і пригинають до землі. Зверху на молодий виноград насипають шар грунту, взятий з середини міжрядь. Таку процедуру проробляють після того, як минуть перші заморозки. У зимовий період слід організувати на винограднику снегозадержание.

Загальні поради і тонкощі від садівників

Розмножувати виноград відводками можна в різних кліматичних умовах. Для посадки рослин краще вибирати добре освітлене, сонячне місце, захищене від протягів. Грунт на ділянці підбирається родюча, тому як при появі нових виноградних кущів споживання мікроелементів та поживних речовин з неї збільшується.

Для вимірювання довжини молодої лози вдаються до допомоги сантиметрової стрічки, яку в народі називають сантиметром. Підв'язку виноградних гілок виробляють з використанням шпагату, мотузки або тонких клаптиків тканини. При пересадці молодих кущиків слід уникати суєти і поспіху, тому що це часто призводить до пошкодження пагонів і слабку кореневу систему. Цю помилку часто допускають не тільки початківці, а й досвідчені виноградарі.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: