Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Незважаючи на появу безлічі плодово-ягідних новинок російської селекції, увагу до давніх видів не слабшає. Один з таких надійних сортів агрусу - Малахіт. Він був виведений понад півстоліття тому. Свою назву отримав, швидше за все, за кольором молодого листя, які, дійсно, малахітові.

Історія селекції сорти Малахіт

Плоди дикого агрусу люди вживали ще в 16-му столітті. Але ягоди були кислими, дрібними. Працюючи над поліпшенням якостей чагарнику, вітчизняні та зарубіжні селекціонери створювали нові сорти. Уже в 17-му тисячолітті були описані понад тисячу видів агрусу.

Терміном створення сорту Малахіт прийнято вважати 1959 рік. Хоча селекційна робота над ним розпочалася в кінці 40-х років. Малахіт - результат схрещування 2 відомих видів: Чорного негуса і Фініка. Автор сміливою ідеї - Сергєєва К. Д. За її програмою та методикою були проведені випробування нового сорту. У 1959 році в Держреєстр записаний агрус Малахіт.

Опис і технічні характеристики

Агрус Малахіт був рекомендований до вирощування майже у всіх регіонах Росії з нетривалим літом і довгою холодною зимою. Сорт увібрав в себе кращі якості інших видів агрусу, за які полюбився багатьом садівникам.

Зовнішні параметри куща

1, 5-метрове рослина має широку, густу крону, але при цьому компактне:

 1. Кущ розлогий, швидко зростаючий.
 2. Світло-зелені пагони, що переплітаються між собою, покриті довгими нечастими шипами.
 3. Кущ агрусу Малахіт самозапилюватися, двостатеві. При вмілому догляді може плодоносити до 30 років.
 4. На пагонах світло-зелена кора, гладка, зовсім не опушена, іноді набуває синюватого відтінку.
 5. Малахітового кольору листя трьох- і п'ятилопатеве.

Смакові якості і опис ягід

Агрус Малахіт великоплідний:

 1. Смарагдові ягоди вагою до 6 г кожна з білими прожилками, видніється через прозору щільну шкірку.
 2. Смак плодів десертний, кисло-солодкий, приємний на смак. З тонким ароматом. Містять велику кількість аскорбінової кислоти.
 3. Дозрілі ягоди можуть довго не обсипатися, поступово набуваючи жовтуватий відтінок.
 4. Завдяки міцній шкірці плоди зберігаються тривалий час і без праці перевозяться.

Важливо: ягоди відриваються без плодоніжки, що є великим плюсом при зборі плодів.

Ягоди універсальні у вживанні: їх їдять свіжими і переробляють, варять варення, джеми, компоти, соуси.

Період дозрівання і врожайність

Пік плодоношення у Малахіту настає з 4-го року життя. Зав'язі плодів утворюються вже на другий рік. Кущ починає цвісти в травні, а в липні вже дозрівають смарагдового кольору ягоди.

Вони зріють не відразу, а поетапно, тому до кінця серпня на кущах агрусу повно зелених плодів.

Показники врожайності сорту Малахіт високі. З одного куща садівники збирають до 7 кг корисних і смачних ягід.

Посухостійкість і морозостійкість

При створенні гібрида селекціонери пропонували його до вирощування в будь-якій кліматичній зоні. Агрус Малахіт життєздатний, легко переносить температурні перепади. Молоді саджанці не замерзнуть при морозах до -25 ° С без укриття (за умови, що вони будуть засипані снігом).

Прохолодне літо з місячною нормою дощів також не вплине на плодоношення і зростання ягідника. А ось спекотне, посушливе літо може несприятливо відбитися на врожаї. Кущ необхідно рясно поливати. В іншому випадку агрус не дасть доброго врожаю, та й плоди будуть дрібними.

Імунітет до хвороб і шкідників

Агрус Малахіт - стійкий до багатьох грибкових захворювань, наприклад, до борошнистої роси. Атаки таких шкідників, як огневка і пильщик, сорту теж не є небезпечними.

Агрус можуть вразити хвороби:

 • септоріоз;
 • іржа.

Профілактична обробка ягідника зайвою не буде.

Плюси і мінуси культури: чи варто вирощувати

Будь-яка садова культура одним городникам подобається, і вони із задоволенням її вирощують. Інших не влаштовують якісь якості. Агрус Малахіт, володіючи великою кількістю позитивних характеристик, має негативні сторони.

переваги сортунедоліки
великопліднийДля вирощування потрібно чимало місця
Життєздатний: плодоносить в будь-яких кліматичних умовах; не хворіє борошнистою росою; не страшні окремі шкідники (огневка)Наявність колючих шипів. Слабкий імунітет до антракозу, септоріозу
Урожайний. При вмілому догляді продуктивний до 20 років
Придатний до вживання в свіжому вигляді, для переробки

На думку багатьох садівників, сорт агрусу Малахіт вартий уваги. Недарма багато років його вирощують досвідчені городники і не збираються розлучатися.

Рекомендації по вирощуванню

Малахіт - невибагливий кущ. Він росте у відкритому грунті майже на будь-якому грунті, навіть глинистої.

Необхідні умови для посадки саджанців

Основна вимога до місця - відсутність близько розташованих ґрунтових вод. Місце для посадки агрусу сорту Малахіт має добре висвітлюватися сонцем, хоча і півтінь теж його влаштує.

Терміни та схема посадки

Осінь і весна - періоди, коли саджають саджанці агрусу. Але багато садівників стверджують, що посадка сорти Малахіт восени краще, так як молодому рослині буде легше перенести морозну зиму, та й весняне пробудження пройде ефективніше.

Садять саджанці, коли опаде все листя, а до настання холодів залишиться як мінімум місяць. Оскільки кущ агрусу Малахіт розлогий, при посадці слід дотримуватися інтервалу між рослинами не менше 1, 5-2 метрів.

Заглиблюють саджанці як мінімум на 55 см. Довжина пагонів не повинна перевищувати довжину основного кореня (ідеальний варіант).

Важливо. Якщо посадка кущів занадто густа, це ускладнить догляд за агрусом, не забезпечить рослини необхідною провітрюванням, що негативно відіб'ється на майбутньому врожаї.

Основи сезонного догляду

Малахіт - сорт, який не вимагає спеціального догляду і витрат часу. Він мінімальний:

 • полив;
 • розпушування;
 • внесення підгодівлі (за потребою).

розпушування грунту

Оскільки основний корінь ягідника потужний, розвинутий, для кращого росту і розвитку рослини потрібен доступ повітря. Тому рихлити ґрунт обов'язково, прибираючи при цьому бур'яни.

Рихлити слід дбайливо, щоб не пошкодити коріння, оскільки вони розташовані близько до поверхні землі.

регулярність поливу

Особливо важливо полити саджанці при посадці. Посадивши кущ агрусу Малахіт, його рясно поливають (1-1, 5 відра ллють під кожну рослину). Вологість грунту садівник повинен перевіряти. Не можна допускати пересихання грунту, як і перезволоження. Якщо літо спекотне і дощове в міру, то ягідник Малахіт не потребує поливі.

внесення підгодівлі

Для стабільних врожаїв, підтримки продуктивного життя агрусу Малахіт йому потрібні щорічні підгодівлі.

Першу можна внести, поки не розтанув сніг. Її розсипають жменями по контуру крони куща. Підійде сечовина, аміачна селітра. Якщо снігу вже немає, то доведеться мотикою трохи заглибити підгодівлю.

Через півмісяця допускається полив розведеним коров'яком або трав'яним настоєм в співвідношенні 1: 2. (10 л води, 5 л коров'яку або настою трави).

За твердженням досвідчених садівників, підгодовувати ягідник бажано сухими сумішами, оскільки кущ «воліє» вбирати їх потихеньку. Швидке всмоктування поживних речовин разом з поливом небажано.

Обрізка і формування куща

Гарантія довгої продуктивного життя кущів агрусу - обрізка, формування крони. Малахіт - НЕ штамбовий сорт, тому щороку на ягіднику виростають десятки нових пагонів:

 1. Першу з обрізок потрібно провести, як тільки посаджений саджанець. Вкорочують пагони, зберігають не більше 5-6 нирок.
 2. Потім кущ обрізають, поки не набрякли нирки. З метою пишного цвітіння і зав'язі великих плодів свіжі пагони вкорочують як мінімум на 10 см.
 3. Восени видаляють старі гілки, яким більше 5 років, майже біля кореня. Також обрізають пагони хворі, з пошкодженнями.

Малахіт - швидко зростаючий кущ, його гілки довгі, можуть полягти під вагою ягід. Ягідників необхідна опора. Згодиться надійна мотузка, якої підв'язують кущ посередині. Або роблять опори з металевого або дерев'яного обручів, що кріпляться на кілочках-стійках висотою 50 см.

Важливо. При формуванні кущів місця особливо великих зрізів змащують садовим варом, щоб уникнути попадання інфекцій.

Готуємо агрус до зими

Спочатку потрібно прибрати під кущем все сміття: опале листя, зламані гілки. Потім вносять мульчу:

 • перегній;
 • торф;
 • гній.

Провівши обрізку, підгодівлю, до того, як прийдуть холодні дні, кореневу зону куща присипають шаром землі. Хоча сорт Малахіт морозостійкий, такий захист від холодів йому не завадить.

Потім кущ присипається снігом. Якщо його немає, можна вкрити ягідник агроспаном (при необхідності). Агрус Малахіт - сорт гідний. Він полюбився садівникам за невибагливість, життєздатність в будь-яких умовах, майже не хворіє, а врожаї радують смачною і корисною ягодою. Немолодий сорт твердо утримує позиції, зникаючи з присадибних ділянок.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: