Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

З метою економії палива і для запобігання ерозії доцільно впроваджувати нульову (ощадну) обробку ґрунту. Такий метод відрізняється від традиційного землеробства тим, що земля не орає, рослинні залишки культур залишаються на полі і формують мульчу. Під час посівної робиться невелика борозенка, в яку вносяться добрива і висівається насіння.

Що таке нульова обробка ґрунту

Дикорослі рослини дають насіння, вони проростають без попереднього обертання верхнього шару ґрунту. Подібний метод можна застосувати для с/г культур. Технологія землеробства, за якої земля не обробляється, називається нульовою обробкою ґрунту або No-Till.

Обгрунтування для впровадження заощаджуючого землекористування:

 • для вирощування культур оранка не обов'язкова;
 • в природі рослинні залишки залишаються на поверхні землі і служать підживленням;
 • мульча, що залишилася, оберігає грунт від випаровування води, захищає від прямих сонячних променів, вивітрювання, запобігає розвитку ерозії.

При впровадженні No-Till земля залишається незайманою від посіву насіння до збирання врожаю та після збирання до нового посіву. Щоправда, під час посівних робіт у ґрунті робляться довгі прорізи сошниками сівалок. Зберігаюча технологія виключає будь-яку руйнацію ґрунтової структури.

При використанні No-Till доводиться на початковій стадії за допомогою гербіцидів знищувати бур'яни. У всіх наступних сезонах з бур'янами борються шляхом сівозміни та сидератів.

Хто придумав?

Ідея посіву насіння в необроблений грунт спала на думку першим землеробам. За старих часів за допомогою палиці робили на поверхні борозенки, кидали в них зерна і прикривали землею. Щоправда, головними ворогами с/г культур завжди були бур'яни. Як засіб боротьби з бур'яном придумали плуг і глибоке оранку поля.

Думка експерта

У примітивне землеробство досліджував у 70-х роках 19 століття вчений Овсинський. Щоправда, старовинна технологія землекористування на землях не прижилася. Зате в США збереження землеробства набуло широкого поширення в 30-х роках 20 століття. Американці впровадили No-Till, щоб запобігти руйнівній дії на с/г угіддя вітрової ерозії. Їхній досвід запозичили бразильські фермери.

Піонерам нульової обробки довелося зіткнутися з низкою проблем. Внаслідок застосування гербіцидів у землі накопичувалися хімічні речовини, що шкодять культурам. Новий метод зажадав створення спеціальної техніки (сівалки прямого посіву).

Відродження No-Till сприяло відкриття гербіцидів нового покоління, що впливають на вегетативні бур'яни і моментально руйнуються при контакті з ґрунтом. У 60-х роках англійці створили «Паракват» та «Дукат», завдяки яким оброблене поле відразу було готове до посівної.

В даний час нульова технологія широко використовується в США, Аргентині, Бразилії, Канаді, Парагваї, Індії. Завдяки ощадній обробці грунту економляться паливно-мастильні матеріали, запобігають ерозійним процесам.

Переваги та недоліки «Ноу-Тілл»

Параметри заощаджуючої технології:

 • зменшується кількість операцій з обробки грунту;
 • за сезон потрібно не 15, а 3-5 проходів техніки по полю;
 • зменшується тиск машин на землю;
 • заощаджуються трудовитрати, фінанси, час;
 • відпадає потреба в культиваторах;
 • зменшуються витрати на ремонт машин та паливо;
 • мульча перешкоджає випаровуванню вологи та проростанню бур'янів;
 • поліпшується структура ґрунту;
 • зберігається популяція корисних комах (дощових черв'яків);
 • розкладні рослинні залишки сприяють накопиченню органіки у верхніх шарах землі;
 • запобігає ерозії;
 • покращується інфільтрація дощових опадів;
 • добрива не вимиваються поверхневим стоком;
 • підвищується врожайність.

Недоліки No-Till:

 • не можна застосовувати в умовах підвищеної вологості без створення дренажних систем;
 • використовується тільки на рівній місцевості (потрібне вирівнювання поверхні);
 • застосовується не для всіх культур;
 • необхідні гербіциди;
 • під мульчею збираються шкідники;
 • потрібна спеціальна техніка;
 • необхідний сівозміна, посадка сидератів.

З чого почати перехід до нової технології

Метод No-Till складається з трьох основних етапів: гербіцидне обприскування поля, посів насіння в незайманий ґрунт, збирання врожаю. Добрива вносяться під час посівних робіт. Для здійснення такої с/г діяльності потрібно закупити спеціальну техніку (обприскувач, трактор, стерняву сівалку прямого посіву, зернозбиральний комбайн).

Спершу вирівнюють поле. Вирівнювання поверхні перед використанням нульової технології є обов'язковою умовою. Вирівняну землю додатково обробляють глибокорозпушувачем, за допомогою якого руйнують плужну «підошву».

Навесні після проростання бур'янів проводиться гербіцидне обприскування. Після обробки замульчовану поверхню ґрунту руйнують за допомогою сівалки. Сошники цієї техніки залишають на землі V-подібні або Т-подібні канавки. Одночасно проводиться посів насіння, внесення під корінь добрив стрічковим способом та закриття насіннєвого ложа.

Використання агрохімії при нульовому обробітку грунту

На початковому етапі доведеться використовувати гербіциди суцільної дії. Перед посівним полем очищають від бур'янів. При сильній засміченості під час вегетації с/г культур використовують гербіциди вибіркової дії. У наступні сезони кількість гербіцидних засобів скорочується. Розкидана по полю мульча перешкоджає зростанню бур'янів.

Думка експерта

Зате під рослинними рештками розмножуються комахи-шкідники. Однак їх чисельність контролюється комахами-хижаками, що живуть під мульчею. Якщо шкідники сильно розмножуються, зменшення їх кількості додатково використовують інсектициди. Щоправда, фітосанітарний режим можна покращити і без застосування агрохімії, тобто завдяки правильній сівозміні.

Крім гербіцидів та інсектицидів використовуються фунгіциди, добрива (обов'язково спочатку вегетації). Кількість та режим їх внесення залежить від стану культур. Для обробки та підживлення використовують самохідні обприскувачі.

Основні помилки впровадження No-Till

При використанні нульової обробки не варто поспішати з посівом насіння. За традиційної посівної технології починають рано, щоб культури випередили зростання бур'янів і застали грунтову вологу. При використанні No-Till, навпаки, рекомендується дочекатися проростання бур'янів і провести обробку гербіцидами суцільної дії.

Вносити добрива бажано локально, тобто під час посівних робіт збоку насіння або під ним. Для застосування такого методу потрібний спеціальний посівний агрегат. Зате у бур'янів не буде доступу до добрив.

При впровадженні No-Till може змінитися населення бур'янів. На полі можуть з'явитися бур'яни, стійкі до гербіцидів суцільної дії. Боротися з ними потрібно не збільшенням кількості гербіцидних обробок, а за допомогою грамотної сівозміни, при якій сама культура пригнічуватиме зростання бур'янів.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: