Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Малина - ягода, яка має попит у садівників. Список різновидів культури значний, у кожної їх свої особливості. Відрізнятися можуть як зовнішні параметри, а й специфіка вирощування. Особливий вид малини - Бригантина, опис сорту якої слід ретельно вивчити перед тим, як зайнятися її розмноженням на своїй дачній ділянці.

Опис та характеристика малини Бригантина

Бригантина відноситься до середньопізніх сортів малини, яка вирощується в приватних садівництвах та на аграрних підприємствах. Кущі мають відносно компактні розміри, їхня висота становить від 1,5 до 1,8 метра.Молоді пагони формуються по 10-12 штук на кожному кущику. Молоді стебла прямі, пофарбовані в пурпуровий колір, шипуваті. Через рік вони стають коричневими за кольором, щільнішими за структурою.

Листові пластини загнуті краями донизу, темно-зелені, гофровані. Латерали мають зелене забарвлення, іноді із домішками червоної антоціанової пігментації. Найрозвиненіші плодові гілки можуть містити до 16 зав'язей. Число латералів здатне досягати 12 штук.

Плодоношення малини починається наступного року після її висадки. Валова врожайність із 1 куща, в середньому, становить 2 кілограми ягід. З гектара за сезон можна зібрати близько 55 центнерів плодів.

Плюси та мінуси

Плюсами малини сорту Бригантину є:

 • стійкість до хвороб;
 • насичений колір;
 • придатність до використання не тільки у свіжому вигляді, але й для заготовок;
 • хороша врожайність;
 • морозостійкість;
 • міцний імунітет, що захищає малину від грибкових інфекцій;
 • легкість у догляді.

З недоліків Бригантини садівники відзначають:

 • середні органолептичні показники (дегустаційна оцінка продукту склала всього 3,8 бала з 5);
 • слабкий аромат;
 • відсутність ремонтантності.

Переваг у Бригантини більше, ніж недоліків. І якщо вона не всім припаде до смаку у свіжому вигляді, то консервація з неї вийде відмінна.

Вирощування сорту

Для висадки Бригантини слід правильно підібрати місце. Сам процес пікірування саджанців не складний, не забирає багато часу.

Вибір місця та саджанців

Для малини цього сорту підходять ділянки, достатньо освітлені сонцем і захищені від вітру. Підходящий грунт - легкий чи середній суглинок, який збагачений усіма речовинами, необхідними Бригантини. А щоб отримати багатий урожай плодів, садівники рекомендують заздалегідь встановити шпалеру.

Думка експерта

Для висадки в грунт підходять тільки міцні саджанці з цілим, неушкодженим корінням. На них можуть бути пагони та листя. Важливо ретельно оглянути весь посадковий матеріал, щоб упевнитись у відсутності ознак фітопатологій. Будь-який наліт чи підозріла плямистість - привід відмовитися від використання посадкового матеріалу.

Коли садити

Для посадки малини сорту Бригантина найкращим часом вважається кінець вересня, перша декада жовтня.Перед пікіруванням саджанці рекомендується вкоротити: їх довжина не повинна перевищувати 50 см. Обрізка підвищує ймовірність успішного приживання культури і формування міцної кореневої системи.

Алгоритм посадки

Для висадки малини необхідно:

  Зробити поглиблення в землі на заздалегідь відведеній ділянці. Глибина кожної лунки має бути такою, щоб у ній коріння малини ховалося повністю.
 1. Присипати коріння саджанців по шийку землею і злегка утрамбувати.
 2. Полити рослини - на кожен кущ піде до 5 л води.

Відстань між саджанцями повинна становити 0,8-1 метр, між рядами - 2 метри.

Дальший догляд за культурою

Невибагливість - основна характеристика Бригантини щодо догляду. Для зростання та нормального розвитку їй знадобиться догляд, що не вимагає жодних неординарних заходів.

Полив та підживлення

Якщо сезон видався дощовим, малині буде достатньо вологи, отриманої з опадів. Але при посусі додаткове зрошення культурі потрібно обов'язково. На 1 кущ знадобиться 10-15 літрів води, важливо, щоб грунт зволожився на 30-40 сантиметрів углиб.

Для підживлення культури доцільне використання:

 • перегною;
 • компоста;
 • подрібнених рослинних компонентів (тирса, листя, нирок);
 • перепрілого листя.

На замітку. Перше підживлення вноситься навесні, до початку вегетаційного періоду. Застосовуються азотні добрива стимуляції набору рослиною зеленої маси. Восени ж доцільно вносити суперфосфат.

Обрізка

Обрізання здійснюється навесні, відразу після сходження снігу. На рівні землі видаляються слабкі або відмерлі пагони. На кожному кущі залишають 15-20 найтвердіших і здорових стебел до найсильнішої верхньої точки.

У липні відростки основного стебла потрібно прищипнути. Остання обрізка виконується восени. Тоді слід видалити поламані, хворі чи виснажені пагони. У результаті на зимівлю залишається кущ з 15-18 найміцнішими стеблами.

Підготовка до зими

Бригантина добре переносить холод, тому особливої підготовки до зими не вимагає. Але можна на цей час укрити кущики поліетиленом, а коріння прикрити соломою або тирсою.

Захворювання та шкідники

Культура стійка до багатьох хвороб, але повністю захистити її від фітопатології вдається не завжди. Найчастіше вона піддається наступним захворюванням.

№1
ФітопатологіяЧим лікувати
Стеблева мухаБордоська рідина, «Конфідор», «Карбофос».
Галиця - стеблова, втеча«Каліпсо», «Карбофос» або обрізання пошкоджених гілок.
Малинний жук«Фуфанон», розчин марганцево-кислого калію, настій трави пижми.
Довгоносик садовий«Бі-58», «Карате», настій ромашки, часниковий розчин.

До інших захворювань культура стійка завдяки міцному імунітету.

Збирання врожаю та зберігання

Період плодоношення малини Бригантина починається приблизно в серпні. З цього часу ягоди можна заготовляти (консервувати) чи заморожувати. Так вони збережуть свої властивості на тривалий період часу – понад 6 місяців. Свіжі плоди можуть залишатися придатними не довше 1 тижня, і тільки при зберіганні в холодному місці.

Бригантина - популярний сорт малини, який характеризується стабільним плодоношенням та багатим урожаєм. Щоб виростити його на дачній ділянці, достатньо відвести для чагарників оптимальне місце і періодично приділяти небагато часу догляду за плодово-ягідною культурою.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: