Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Ситуація, коли ягня виявляється без їжі, тому що мама загинула або відмовляється годувати, трапляється нерідко. Правильне та повноцінне харчування вкрай важливе в перші тижні життя дитинчати, воно забезпечує міцний імунітет. Кожен фермер повинен знати, як випоїти новонароджене ягня без вівці, щоб врятувати його від загибелі. Є кілька методів випоювання, господар обирає відповідний з урахуванням ситуації та власних можливостей.

Чим годувати ягнят без вівці

Причина, чому ягня залишилося без матері, не така важлива, а важливо, що він помре, якщо його правильно не випоїти. Коли вівця хворіє, відмовилася від годування потомства або загинула, осиротілого дитинча вигодовують одним із наступних способів:

 • садять до іншої матки;
 • поїть молоком, видоєним у іншої вівці;
 • поять козячим або коров'ячим молоком;
 • годують синтетичним аналогом молока.
Молоко - основний продукт харчування новонародженого ягняти. Протягом 2 діб після появи на світ дитинча повинне хоч раз отримати материнське молозиво, без якого імунна система не «включиться», внутрішні органи не почнуть повноцінно працювати, організм не виживе. Далі можна випоїти вихованця будь-яким із вищеперелічених способів.

Дослідні фермери на час пологів однієї вівці тримають поруч другу самку-годувальницю, яка при необхідності стає годувальницею.

Якщо вівця, що народила, не має проблем з лактацією, але відмовляється годувати, то молозиво здають, щоб випоїти потомство. Якщо ягнята смокчуть матір, але в тієї не вистачає молока на всіх, то потрібний прикорм, без якого дитинчата будуть рости слабкими, захворіють, з високою ймовірністю загинуть.Молозиво можна попросити в іншому господарстві, якщо у своєму немає овець, що годують.

Використовуване для годування або підживлення коров'яче молоко потрібно збагачувати, оскільки його склад дещо інший. В овечому продукті міститься більше жирів. Для збагачення риб'ячий жир і куряче яйце додають у молоко корови. Суміш, що вийшла, нагрівають до 35-40 °C, переливають у пляшечку, надягають гумову соску, щоб дитинчати було зручно смоктати.

Можна випоїти ягняти синтетичним сухим молоком, яке продається у ветеринарних аптеках. Продукт містить оптимальну кількість жиру і поживних елементів, необхідних тварині, що розвивається. Готують його як дитячу молочну суміш: порошок розчиняють у кип'яченій воді. Давати манну кашу новонародженому ягня не можна. Продукт важко перетравлюється, його можна включати в раціон у кількості не більше 100 г на добу, коли тварині виповниться місяць.

Але з 2-тижневого віку дитинча може вживати невелику кількість вівсяної каші.

За дорослим раціоном ягня харчується з 3-місячного віку, з цього періоду годування молоком перестає бути життєвою необхідністю. До раціону підростаючого вихованця включають:

 • соковиту їжу - траву, коренеплоди, силос;
 • грубий корм - сіно;
 • концентрати - зернові склади, комбікорм;
 • джерела вітамінів та мінеральних елементів - соляне каміння, кісткове борошно, крейда.

Ягня, що досяг 3-місячного віку, можна відправляти на пасовищу з рештою вівців.

Як підсадити ягнят до іншої вівці?

Коли в господарстві розродилися одночасно кілька овець, то їм можна підсунути ягнят, що залишилися без матері.Але вівці впізнають рідне потомство за запахом, тому не завжди приймають чужих дитинчат, і ті, не отримавши молозива, гинуть. Є кілька способів, як зробити, щоб поєниші не виявилися відкинутими нерідними матками:

Шерстку відмовника обмазують молозивом або вмістом навколоплідного міхура щойно народила вівці. Дитинча знаходить запах годувальниці.
 1. Відмовника миють сольовим розчином, щоб змити материнський запах. Потім його тільце притискають до тіла рідного дитинчата годувальниці, труть шубки один про одного, щоб запахи ягнят стали однаковими.
 2. Високоудійну вівцю прив'язують до верстата, голову закріплюють, щоб не було можливості крутитися, відчути нерідне потомство. Ягня вільно підходить до вимені, отримує молозиво. Зазвичай достатньо кількох таких годівель, щоб вівця прийняла нерідне дитинча. Аналогічну процедуру можна провести з рідною матір'ю, яка відмовляється годувати потомство.

Основні правила годівлі

Якнята, що ростуть без матки слабкі, не мають міцного імунітету. Щоб вони не захворіли, до їхнього вирощування в домашніх умовах потрібно підійти з максимальною відповідальністю. Маленьких тварин без вівці тримають у сухості та теплі, у вентильованому приміщенні. Штучне вигодовування має на увазі використання пляшечки, яку дезінфікують перед кожним випоюванням. Також дезінфекції піддають весь інвентар для догляду та годування, ошпарюють окропом. В іншому випадку патогенні мікроорганізми серйозно нашкодять слабкому організму ягняти, що росте без мами.

Думка експерта

Молоко для годування ягнят обов'язково кип'ятять, нехай навіть зменшується концентрація корисних речовин.

Новонароджених відмовників не перегодовують. Але й голодувати вони не повинні. Добові порції строго нормують. У перегодованого ягняти висока ймовірність порушення роботи шлунка. Схема годування без вівці:

 • в перший тиждень життя вихованця проміжок між годуваннями повинен бути максимум 2,5 години, всього на добу роблять 6-7 прийомів їжі, тобто годують і вдень, і вночі;
 • на другий тиждень кількість годівель знижують до 5-ти;
 • у період з 3 по 6 тиждень достатньо 4-разового харчування, щоб вигодувати вихованця;
 • з 7-го тижня ягня харчується 3 рази на добу.

Годування ягняти за віком

Раціон змінюється зі зростанням ягняти. З 2-тижневого віку вихованець починає вживати прикорм у вигляді відварів, з місячного - коренеплоди. Їх дають спочатку по 20 г, щоб ягня не заносило від незвичної їжі, потім порцію підвищують щодня на 10 г. З 2-х місяців тварину привчають до трави.

У таблиці наведено алгоритм годування маленьких вихованців від народження і до однорічного віку.

Вікгодування новонародженого ягняти без вівці2-тижневогоприкорммінералимісячногоприкорм2-місячногоприкорммінерали3-місячногомінералис 4 місяцівмінерализ 8 місяцівмінерали
Тип кормуПродуктиКількість за добу
молококоров'яче, овече, козяче, синтетичний замінник200-400 мл
молококоров'яче, овече, козяче, синтетичний аналог400-800 мл
відвар вівсяних пластівців, макухи, вівсяна каша, висівки пшениці40, 20, 25, 25 г
препарат «Тетравіт»ін'єкція під шкіру 1 мл на особину
молококоров'яче, овече, козяче, синтетичний замінник800 мл
відвар вівсяних пластівців, макухи, каша з вівса, пшеничні висівки, сіно, коренеплоди30, 60, 60, 60, 150-200, від 20 г
молококоров'яче, овече, козяче, синтетичний аналог400-600 мл
відвар вівсяних пластівців, макухи, вівсяна каша, пшеничні висівки, трава, коренеплоди20, 100, 100, 100, 500, 300 г
сольове каміння, крейда
основний кормвідвар вівсяних пластівців, макухи, вівсяна каша, висівки пшениці, трава, коренеплоди20, 100, 150, 150, 900, 400 г
сольове каміння, крейда
основний кормконцентрати, сіно, трава, коренеплоди300, 400, 2000, 600 г
сольові камені, мінеральні добавки
основний кормгрубий, соковитий, концентрований40%, 30%, 45%
сольові камені, мінеральні добавки

Чим не можна годувати

У ягняти, тим більше зростаючого без вівці, слабка система травлення і ніжний організм, тому введення нових продуктів в раціон має бути поступовим і обережним. Неприпустимо годування молодих особин, навіть переходять на дорослу їжу, такими продуктами:

 • кислими та болотяними травами (осокою, хвощем та подібними);
 • цукровим буряком (вона викликає діабет);
 • хлібобулочними виробами, випічкою.

Можливі проблеми

Коли ягня виповнюється 2 тижні від народження, його відучують від ссання з пляшечки, привчають до годівлі з миски.Це складне завдання. Якщо вихованець уперто не їсть із незвичного посуду, то роблять наступне: палець занурюють у молоко, підносять до рота тварини, потім знову повільно, демонстративно опускають у миску.

Незабаром дитинча зацікавиться вмістом миски. Коли це станеться, потрібно трохи змінити режим годування, дати їжу на 30 хвилин пізніше. Вихованець зголодніє, інтерес до вмісту посуду ще більше зросте.

Діарея у молодняку - явище нерідке. Щоб зменшити ймовірність її появи, слід ретельно контролювати якість корму та режим годування, не змінювати різко раціон. Якщо пронос все-таки почався, ягняти потрібно випоїти великою кількістю води для попередження зневоднення, потім показати ветеринару, особливо якщо діарея супроводжується погіршенням самопочуття та апетиту.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: