Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

У корів та телят, як і у людей, кашель може бути симптомом респіраторних захворювань. Це можуть бути легкі хвороби, як, наприклад, застуда, так і серйозні, як пневмонія. Для з'ясування причин, встановлення діагнозу та підбору лікування потрібно звернутися до ветеринара, але і сам тваринник може допомогти тварині, якщо знатиме, що робити, якщо у теляти соплі. Розглянемо деякі випадки, симптомами яких захворювань можуть бути соплі та схему терапії.

Причини нежиті у теляти

Нежить у ВРХ може виникати з кількох причин, часто це алергія на речовини, інфекції, респіраторні та інші хвороби або таким симптомом виявляються помилки у вмісті худоби.

Алергія

Найпоширеніша форма алергії у корів - харчова. Це реакція організму тварини на будь-яку речовину у складі кормів, на потрапляння якого організм теля відповідає алергічною реакцією. Прояв алергії може бути різноманітним, соплі – частий та безпомилковий ознака. Соплі при алергії рідкі, прозорого кольору, не мають запаху.

При гострій течії алергії призначається лікування – внутрішньом'язове введення антигістамінних препаратів та кортикостероїдів, антисептики та вітаміни. Під час лікування теля має перебувати окремо від інших тварин. Для того щоб попередити алергію надалі, потрібно встановити, що викликало алергію, і виключити цей продукт із раціону тварини.

Захворювання дихальних шляхів

Респіраторні захворювання у телят, що супроводжуються нежитем, розвиваються в холодну пору року, взимку або навесні. Причиною стають різкі стрибки температури повітря, вологості, скупчення газів через рідкісне провітрювання, зниження імунітету телят через гіповітаміноз.Влітку захворювання можуть виникати через перегрівання та вологість.

З респіраторних захворювань у телят частіше зустрічається бронхопневмонія, яка посідає 2-е місце після хвороб ШКТ органів. При цій хворобі уражаються бронхи та легені. Патологія може протікати в гострій, підгострій та хронічній формах. Без лікування наслідками захворювання виявляються серйозні ураження легень та серця.

Інфекційні захворювання

Інфекційне ураження легких телят викликають віруси, внаслідок чого розвиваються ринотрахеїт, парагрип та подібні захворювання. В результаті інфекцій ураженими виявляються слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. На тлі цього знижуються захисні функції, бактерії та грибки вражають нижні відділи респіраторної системи.

Думка експерта

Лікування вірусних та бактеріальних захворювань повинен проводити ветеринар, так само, як і робити профілактичну вакцинацію.

Корови в домашньому господарстві можуть хворіти на туберкульоз, появі якого в стаді сприяють погане годування, вміст у темному сирому телятнику. Симптоми туберкульозу - зміна настрою та поведінки, небажання є, пригнічений стан. Тварина дихає через рот, можна побачити виділення ексудату з ніздрів, потім з'являється кашель, спочатку сухий та різкий, потім переходить у вологий та м'який. Захворілі тварини потребують обов'язкового лікування антибіотиками, які може призначити тільки ветеринарний лікар.

Нодулярний дерматит

Це інфекційна хвороба ВРХ, що викликається вірусом. Симптоми включають лихоманку, набряк підшкірної тканини, формування шкірних вузлів, ураження очей та слизових травного тракту та дихальної системи. Вірус передається серед корів через укуси комах, таких як мухи, комари, москіти.Для профілактики нодулярного дерматиту проводять вакцинацію, імунітет триває 1 рік.

Лікування захворювання - симптоматичне, при появі підозрілих ознак слід відразу ж звернутися до ветеринару.

Порушення правил утримання

Виникненню такого симптому, як нежить, у телят сприяють відсутність або нестача прогулянок, сонячного світла, підвищена вологість, протяги. А також низька або навпаки висока температура в приміщенні, внаслідок чого знижується активність імунітету. Неправильне годування, гіповітамінози, нестача протеїнів, нерегулярне прибирання та дезінфекція також призводять до таких результатів.

Діагностика захворювань

При виявленні нежиті у телят не слід покладатися на те, що це пройде самостійно, і тварина одужає. Якщо не вжити заходів, то посилення захворювання може призвести до уповільнення розвитку, а при ускладненнях - до загибелі тварини.

Не можна лікувати теля препаратами, призначеними самостійно. Поставити правильний діагноз і підібрати лікування зможе тільки ветеринар.

Що робити, якщо у корови соплі

До приїзду ветеринара потрібно відразу видалити теля або корову від інших тварин, щоб не наражати стадо на ризик зараження. Можуть допомогти народні засоби: відвари чебрецю та мати-й-мачухи. Відвари нормалізують вироблення слизу у бронхах, зміцнюють організм, знищують патогенні бактерії. Можна застосовувати зігрівальні компреси, розтирання, інгаляції.

Але лише народні засоби не завжди здатні до кінця вирішити проблему, тому основне лікування має призначити ветеринар. Як довго доведеться лікувати теля, залежить від ступеня тяжкості захворювання та здатності організму тварини чинити опір хворобі. Зазвичай призначається комплексне лікування із застосуванням кількох препаратів антибактеріальної та противірусної дії.

Заходи профілактики

Щоб тварини не застуджувалися, потрібно створити їм необхідні умови: утримувати корів у теплому, сухому та ретельно провітрюваному приміщенні. У ньому не повинно бути протягів та пилу. Прибирання корівника слід проводити щодня, міняти підстилку, провітрювати. Як мінімум 2 рази на рік, навесні, до початку пасовищного сезону, і восени, після закінчення, проводити дезінфекцію всього приміщення та інвентарю.

Не можна допускати переохолодження молодняку, особливо після того, як вони стояли в теплому приміщенні або після транспортування. Також не можна напувати теля холодною водою, якщо тварина розпалена після прогулянки.

Для зміцнення імунітету ВРХ потрібно вигулювати корову та теляти щодня, щоб дати можливість рухатися, дихати свіжим повітрям, отримувати сонячні ванни.Увага треба звернути на раціон, підібрати корми так, щоб компоненти відповідали фізіологічним потребам та віком корів. У раціоні має бути достатня кількість білка, вуглеводів, вітамінів та мінеральних елементів.

Збудники деяких захворювань можуть передаватися через молоко від матері теляти, тому, якщо хворіє корова, треба стежити за станом молодняку уважніше, ніж зазвичай. Або, якщо вийде, годувати теля молоком іншої тварини, поки корова не одужає.

Соплі у телят можуть бути ознакою серйозних захворювань, які потребують негайного лікування. Це може бути простудне захворювання, з яким тварина може через деякий час впоратися самостійно, але часто це ознака серйозних респіраторних патологій, які без лікування призводять до погіршення здоров'я або загибелі молодняку.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: