Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

М'ясні породи овець тримають у приватних господарствах і розводять на великих фермах. Велику увагу слід приділяти раціону тварин. Збалансований корм сприяє швидкому нарощуванню ваги. Купівля, утримання м'ясних овець та розведення окупаються протягом двох років за умови попиту на продукцію. Але невибагливих тварин можна утримувати на пасовищі, заощадивши на обладнанні кошари.

Плюси розведення м'ясних овець

Займатися виробництвом баранини вигідно з таких причин:

 • одна вівця дає велику кількість м'яса та сала;
 • м'ясні породи можна утримувати на відкритому випасі та економити на харчуванні;
 • тварини добре переносять холод і можуть взимку перебувати на тобенівці.

Вівці м'ясних порід швидко нарощують масу навіть при мізерному раціоні. За ними простіше доглядати, ніж за великою рогатою худобою. Вільний випас влітку та взимку дозволить збільшити кількість продукції та заощадити на кормі та обладнанні хліва. При утриманні у приміщенні тварини охоче їдять комбікорм.

Правила вибору породи

Щоб вибрати породу, потрібно визначитися з типом продукції. Серед м'ясних порід виділяють два типи: м'ясо-сальні та м'ясо-вовняні. Крім м'яса, вони дають сало чи курдюк та шерсть. М'ясні породи дають багато молока. Тому при їх розведенні отримують мінімум два цінні продукти - м'ясо та молоко. Серед вітчизняних порід популярними є романівська, горьківська, катумська, західно-сибірська. Із зарубіжних порід високою продуктивністю відрізняються дорпер, тексель, прекос.При виборі м'ясо-вовняних овець слід звернути увагу на едильбаївську, гісарську та сараджинську породи. Основні критерії вибору:

 • багатоплодність;
 • витривалість;
 • висока швидкість набору маси;
 • міцний імунітет.

Для початку розведення підходять невибагливі породи, стійкі до холодного клімату – романівські та горьківські. Високою продуктивністю відрізняються куйбишевські вівці. Їх можна містити на пасовищі цілий рік, а ягнята швидко набирають вагу. У 6 місяців вони важать 60 кілограм і готові до забою.

Умови утримання та догляд

Вибір способу утримання залежить від фінансових можливостей фермера та клімату в регіоні. Найбільш економний варіант - випас на відкритому пасовищі цілий рік. М'ясо таких овець цінується вище – як екологічно чистий продукт.Утримувати баранів на пасовищі зручно у південних регіонах. Але зазвичай вільний випас поєднують з кошарним змістом, оскільки тваринам і чабанам потрібне укриття від негоди та полуденного сонця. У кошарі за вівцями доглядають ретельніше:

 • обрізають копита раз на 2 місяці;
 • на зиму встановлюють напувалки з підігрівом;
 • годують 3 рази на день.

У стійлах потрібно міняти підстилку і прибирати гній, щоб не бруднилася цінна шерсть тварин. Вівці на пасовищі не контактують з гноєм, тому їхня вовна чистіша, ніж у худоби в кошарі.

Пасовище

Баранів м'ясних порід пасуть на природному чи штучному пасовищі. Найкраща місцевість для випасу – суходіл, степ, гірські схили. Степові пасовища забезпечують вітамінне харчування навесні. Суходольні та гірські території - найцінніші та універсальні.

При виборі місцевості звертають увагу на трави, що ростуть. Для м'ясних овець корисні борщівник, бобові культури, біла конюшина та тимофіївка. Небезпечні та отруйні рослини - червона конюшина, сімейство лютикових, хвощ польовий і ковила.

Червона конюшина в перший рік росту і лютикові містять нервово-паралітичну отруту, що викликає судоми у тварин. Хвощ небезпечний для кітних овець, оскільки провокує викидень. Насіння ковили псують шерсть, а стебла занадто гострі для пережовування. Також не слід пасти овець після дощу та під час випадання роси, особливо на люцерновому полі. Волога зелена маса бродить у шлунку і не перетравлюється.

Вирощування м'ясних баранів на штучному пасовищі безпечніше, але трудомістке. Поля очищають від бур'янів, засівають багаторічними травами та стежать, щоб не заводилися тварини-шкідники. Сусличчі нори стають осередком гельмінтів, до яких чутливі ягнята.

Влітку отару виводять після сходу роси. Тварини годуються до полудня. Потім їх ведуть до річки на водопій або укриття з підвезеною водою. Коли спека спадає, овець знову кормиться. На пасовищі вони знаходяться приблизно з п'ятої ранку до десятої вечора.

Думка експерта

Зимовий випас, або тобенівка, починається з одинадцятої ранку і закінчується о восьмій вечора. У негоду тварини залишаються у приміщенні.

Кошара

Вміст у кошарі використовують як основний спосіб вирощування м'ясних овець. Якщо тварини постійно перебувають у приміщенні, необхідно забезпечити їм комфортні умови:

 • яскраве освітлення - у сутінках знижується репродуктивна здатність баранів, тому світловий день потрібно збільшувати світильниками;
 • тепла підлога - на тверду глиняну поверхню потрібно насипати шар соломи;
 • свіже повітря - у закритій кошарі необхідно обладнати систему вентиляції.

При будівництві приміщення вираховують, скільки квадратних метрів стійла потрібно на стадо.

Кількість кубометрів на одну тварину:

 • ягня - 0,7;
 • барану - 3;
 • вівці з новонародженими ягнятами - 2,5.

Для вигулу будують майданчик розміром 4 квадратні метри на особину та з огорожею заввишки 1,5 метри. Залежно від розмірів будівництва та кількості тварин проектують вхід. У маленькому кошарі встановлюють двері шириною в 1,5 метра, щоб у отвір вільно проходила одна вівця. Для великого стада обладнають двостулкові ворота.

Також передбачають окремий вхід у приміщення з кормом та під'їзд для вантажівок.

Вздовж стійл встановлюють годівниці з великої захисної сіткою. Вівці просунуть голову крізь сітку, але не затопчуть їжу. Напувалки об'ємом 10 літрів забезпечать худобу рясним питтям. Матеріал для годівниць та напувалок - дерево. У кошарі облаштовують технічні приміщення:

 • сховище для корму;
 • приміщення для стрижки;
 • відділ для вибою.

Також потрібна окрема холодна кімната для зберігання туш.

Раціон харчування

Меню баранів м'ясних порід складається з трьох компонентів:

 • зелений корм - свіжа трава на пасовищі, силос взимку;
 • грубий корм - солома із зелені бобових культур, ячменю, вівса, сіно з люцерни, конюшини, консервований сінаж;
 • овочі - кормові буряки, морква, гарбуз, кабачки;
 • концентрати - зерна пшениці, вівса, кукурудзи, висівки, соняшникова макуха.

Добовий раціон дорослих овець на відгодівлю:

ПродуктДля дорослих тваринСіно з конюшини або люцерниСилос, свіжа траваКонцентрат
Норма в кілограмах
Для ягнят до 6-ти місяців
1,5-21,5
2-51,5
0,50,3

Для швидкого збільшення маси тваринам потрібні протеїни. Найбільше їх вміст у концентратах з гороху, ячменю та кукурудзи. Також дають мінеральне підживлення - в подрібнене зерно підмішують крейду. Годівниці тварин, що відгодовуються, наповнюють постійно. Концентрати дають після того, як вівці поп'ють, а зелений і грубий корм перед подачею води.

Скільки росте баран до забійної ваги

Ягнята м'ясних порід швидко збільшуються у вазі. У чотири місяці вони набирають половину маси дорослих тварин, а на рік майже повністю наздоганяють їх.Відгодівлю починають у чотиримісячному віці, і через 4 місяці ягнят пускають на м'ясо. Добове приріст залежить від породи і раціону. М'язова маса збільшується до шести місяців.

Дослідні фермери реалізують м'ясо після досягнення баранами десяти місяців від народження. Тварини досягають максимальної ваги у цьому віці, тому відгодовувати їх далі не вигідно. Вівці багато їдять, але мало додають у масі. Дорослих баранів та овець після окоту відгодовують 2 місяці. У середньому, барани ростуть від народження до забою 8-9 місяців.

Забій

Підготовка тварин та порядок дій:

 • обстригають шерсть за місяць до процедури;
 • переводять в окреме приміщення за день;
 • не годують, але дають пити;
 • вівцю зв'язують і перерізають горло в лежачому або висячому положенні;
 • спускають кров;
 • знімають шкуру, обробляють.

Тушу слід різати великими шматками, оскільки дрібні менше зберігаються. Вівці – спокійні та інтелектуально не розвинені тварини. Тому вони не передчують небезпеку перед вибоєм.

Тонкощі розмноження

Сезон розмноження у овець м'ясних порід починається восени, у жовтні, і триває до січня. Період вагітності становить 55 місяця. У період случек баранам-виробникам додають у харчування вівсяну та ячмінну січку та сіно. Вівцям необхідно урізноманітнити раціон овочами, забезпечити рясне питво.

Для окоту потрібна чистота в приміщенні, потрібно прибрати гній і поміняти підстилку. Вівці можуть стояти чи лежати під час пологів. Тому потрібно покласти товстий шар чистої соломи на підлогу, щоб дитинча не отримало травми або зараження інфекцією.

Вівця облизує новонародженого ягняти і годує молоком. Якщо у приплоді більше двох дитинчат, їх доведеться годувати штучно. Одна самка може вигодувати не більше двох ягнят.

Після пологів потрібно перевірити, чи вийшов послід - оболонка плода. Зазвичай вона виходить відразу або після вигодовування новонароджених. Якщо слід не вийшов або вийшов частково, потрібно звернутися до ветеринара. Через затримку оболонки протягом доби розвивається запалення матки.

Придбання овець

При купівлі баранів м'ясних порід звертають увагу на зовнішній вигляд дорослих тварин та вагу ягнят.

Дорослих

Ознаки здорового барана:

 • міцна статура;
 • широкі груди;
 • чиста шерсть, очі та вуха.

Самці-виробники повинні важити 100 кілограмів. Ярок відрізняє пружне округле вим'я.

Молодняка

Молодих м'ясних баранчиків відбирають за тими ж якостями, що й дорослих. У продавця слід уточнити, які щеплення зроблено твариною. Важливо перевірити прикус у молодняку. При неправильному положенні зубів вівці не зможуть пережовувати тверду їжу та набирати вагу.

Ягнят

Ягнята у віці чотирьох місяців повинні відповідати нормам розвитку, встановленим стандартом породи. Норма ваги підрослих баранчиків - 45 кілограмів і вище. Здорові ягнята лякаються і тікають при наближенні людей.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: