Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

При досягненні статевої зрілості барани починають погано пахнути. Смердючий запах потрібний цим особам для залучення самок. Однак при цьому він здатний негативно вплинути на якісні характеристики м'яса. Воно набуде неприємного аромату і стане непридатним їжу. Щоб позбавитися цієї проблеми, важливо своєчасно провести кастрацію барана, яка полягає у видаленні його статевих органів.

Для чого це потрібно

Причин кастрації баранів буває кілька:

  Насінники потрібно видаляти баранчикам, які не підходять для племінної роботи.Операція дозволяє запобігти народження ягнят від самців, які відповідають породним ознаками, і внести корективи у тому поведінка. Після проведення процедури баранчики стають спокійнішими, що допомагає значно зменшити травматизм.
 1. Вівці дозрівають набагато раніше, ніж організм готовий виносити ягнят. При сумісному утриманні самок з самцями в одному приміщенні є ризик появи нежиттєздатних дитинчат. Це може призвести до значних збитків. За допомогою кастрації вдається запобігти таким проблемам.
 2. Нерідко ягнят каструють для корекції смаку м'яса. Після проведення цієї процедури воно не має поганого запаху, містить більше жиру і менше волокон.
 3. Видалення статевих залоз сприятливо відбивається на якості та кількості вовни тварин. При вибої зняти шкуру з таких баранів набагато простіше.
 4. У більш поодиноких випадках баранів каструють за наявності медичних показань. Це потрібно у разі виявлення низки хвороб або пошкодження статевих органів.

Проведення кастрації тварин у встановлені терміни допомагає усунути багато проблем у утриманні овець та значно підвищити рентабельність господарства.

У якому віці потрібно робити

Статева зрілість тварин настає у півроку. В окремих порід це відбувається ще раніше. Найкраще видаляти сім'яники за 3-4 тижні до закінчення формування сечостатевої системи. Кастрацію ягнят проводять не раніше 3-4 місяців. Якщо виконати втручання раніше, є ризик суттєвих порушень метаболізму та відставання у розвитку. Якщо операція проводилася пізніше, є ймовірність збереження протягом певного часу статевих поведінкових реакцій.

Думка експерта

Дорослих баранів, які не застосовуються для розведення, варто каструвати за кілька місяців до вибою. У цей час самця відгодовують. Причому у м'яса пропадає специфічний аромат.

Для профілактики ускладнень кастрацію краще виконувати восени чи навесні. У ці періоди спостерігається невисока температура і відсутні комахи. Це допомагає уникнути кровотеч, запалень та інших проблем.

Способи кастрації

Для видалення статевих органів можна використовувати різні методи. При цьому багато фермерів обирають безкровні способи. Вони вважаються простішими і забезпечують швидке відновлення тварин.

Без крові

До ключових видів безкровної кастрації відносять еластрацію, руйнування паренхіми сім'яника або насіннєвих канатиків.

Еластрація

Це один із найпростіших методів кастрації. У ході маніпуляції на шию мошонки накладають спеціальні гумові кільця і використовують щипці. Ці дії здатний виконати і досвідчений фермер, і новачок. Однак краще кастрацію за допомогою гумки виконувати до 4 тижнів. Потім сім'яники сильно збільшуються, а тому застосовувати кільце стає проблематично.

Руйнування насіннєвого канатика

Це складніший варіант кастрації. Він полягає у застосуванні різних щипців. Конкретний різновид залежить від вікової категорії барана. У першу добу після операції є ризик появи незначної припухлості мошонки. При цьому загальний стан тварини не змінюється.

Руйнування паренхіми сім'яника

Цей безкровний спосіб враховує фізіологію статевих органів тварин. Проте його застосовують досить рідко. Каструвати тварину у такий спосіб потрібно за допомогою щипців форми бранш. На вигляд вони нагадують ложку.

При цьому одну частину пристосування кладуть тіло сім'яника, а другий - захоплюють і руйнують паренхіму.

Криваві

Застосування цих методів потребує більшої кількості знань у порівнянні з попередньою групою. Це обумовлено потребою у порушенні структури шкірних покривів та ризиком інфікування.

Закритий спосіб

Такий метод підійде для кастрації тварин будь-якої вікової категорії. Однак найчастіше застосовують у 2-6 місяців. Для цього потрібно взяти скальпель, ножиці, настоянку йоду. Також будуть потрібні щипці та порошок для дезінфекції.

Для проведення процедури варто зробити таке:

  Зафіксувати барана і зробити ін'єкції 5-10 мілілітрів новокаїну концентрацією 0,5% у кожний насінник.
 1. Видалити з мошонки шерсть.
 2. Обробити поле йодним розчином.
 3. Відтягнути шкіру мошонки вниз, а сім'яник усунути вгору.
 4. Відрізати верхню частину мошонки. Це рекомендується робити гострими ножицями.
 5. Усунути шкіру до пахвинних кільців. Потім витягти сім'яники.
 6. Здавити судини та насіннєвий канатик щипцями.
 7. Відрізати насінники скальпелем. Це рекомендується зробити на 1 сантиметр нижче ділянки затиску.
 8. В отриману рану помістити антисептик.

Відкритий спосіб

Для виконання відкритої операції виконують поперечні розрізи внизу мошонки або при відсіканні її дна. Для цього рекомендується зробити таке:

  Ввести анестетик у кілька місць поля операції.
 1. Розрізати шкірний покрив. Це варто зробити у кількох місцях. Через отвори дістати тестикули. Згодом їх треба перев'язати лігатурою. Також можна стиснути насіннєві канатики щипцями.
 2. На завершення присипати рану антисептичним порошком. Якщо вона має великі розміри, в порожнину варто помістити марлю, просочивши її антибіотиком або Йодоформом.

Особливості кастрації старих особин

Старих тварин потрібно каструвати для зниження їхнього статевого потягу та усунення неприємного запаху м'яса. Статевозрілі самці мають надмірно розвинену мошонку. Це позначається на проведенні кастрації.

Для виконання процедури потрібно зробити наступне:

  Прибрати з мошонки волосся і зробити укол новокаїну.
 1. Зафіксувати самця, підтягнувши тазову кінцівку до голови.
 2. Циркулярним способом розсікти шкіру мошонки. Це варто зробити до оболонки тестикул.
 3. Підтягнути насіннєвий канатик і зафіксувати щипцями.
 4. Відсік насінники. Це роблять з мошонкою та фрагментом канатика.
 5. Зафіксувати щипці на 2-3 хвилини, після чого присипати рану антисептичним засобом.

Можливі ускладнення

Найчастіше негативні наслідки виникають після відкритої операції. При цьому у баранів спостерігається випадання кишкової петлі. Також можливе випадання насіннєвого канатика. Якщо вчасно усунути такі ускладнення, вони не позначаться під час операції.

До небезпечніших наслідків відносять кровотечу. У такій ситуації може знадобитися повторне накладання шва. Пізніми ускладненнями вважаються скупчення крові, що згорнулася і потрапляння в організм інфекції. Якщо вчасно не надати тварині допомогу, є ризик розвитку гангрени, сепсису та загибелі вихованця. Кастрацію баранів можна проводити різними способами. Щоб процедура пройшла успішно, важливо правильно вибрати метод оперативного втручання та чітко дотримуватися всіх правил та інструкцій.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: