Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Пікіровка розсади томатів проводиться для того, щоб поліпшити стан кореневої системи, уповільнити зростання рослини. Такий процедурі помідори піддаються після появи на їх стеблинці 2 сім'ядольних або 2 справжніх листочків. Пікіровка - це завжди стрес. Цю процедуру можна відкладати на потім. У молодому віці рослини легше переносять пересадку і прищипування кореня. Згодом пересаджені помідори краще розвиваються і дають більший урожай.

Що таке пікіровка томатів: як впливає на рослини

Пікіровка - пересадка молоденьких саджанців з однієї ємності в іншу за допомогою кілочка. Томати пересаджують через два тижні після посіву насіння. На рослині, що підросла до 5 сантиметрів, має бути 2 сім'ядольних або 2 справжніх листки. Саджанець обережно витягують з ящика разом з грудкою землі, не торкаючись стеблинки. Операція проводиться якимось гострим предметом, наприклад, зубочисткою. Таким чином проріджують густо ростуть рослини. Їх переносять в інший, більш просторий ящик.

Перед проведенням пікіровки землю потрібно злегка зволожити і розпушити. Росток витягують з ящика так, щоб не пошкодити корінці. Під час пікіровки на 1/3 вкорочують центральний корінь. Така процедура стимулює розвиток бічних корінців. Згодом у рослини формується більш потужна коренева система.

Перед пересадкою саджанця готують грунтосуміш. Вона повинна складатися з городньої, листової землі, торфу, піску, органічних і мінеральних добавок. Підготовлений грунт насипають в спеціальну ємність, зволожують водою і роблять в ній кілочками поглиблення. Пересадивши саджанець, землю біля нього злегка притискають зубочисткою. Після пікіровки паросток поливають водою і ставлять у тепле приміщення, щоб він прижився.

Відразу після пересадки саджанці завмирають на якийсь час. Потім ростуть активніше, ніж ті, які не пересідали. Залежно від сорту, саджанці переносять в різні за обсягом ящики. Низькорослі томати садять в ємності, об'ємом 200-500 мілілітрів (можна використовувати великі пластмасові стаканчики). Високорослі томати висаджують в більш глибокі горщики. Саджанці можна пересаджувати з ящиків в поліетиленові пакети, наповнені субстратом.

Під час пересадки на город такий пакетик обережно надрізають ножицями і опускають в ямку, а потім його витягають із землі.

Подібний метод пересадки не травмує кореневу систему томатів. Точно такого ж ефекту можна домогтися, пікіруючи розсаду в торф'яні горщики. Пікіровка стимулює розвиток таких повільно зростаючих культур, як томати. За рахунок заглиблення в грунт при пересадці рослини менше витягуються. Адже розсада перед посадкою на грядку розвивається близько 2 місяців. За цей час вона повинна підрости лише до 30 сантиметрів. Якщо саджанці сильно витягнуться, вони гірше потім приживуться.

Пікіровка дозволяє відбракувати хворі і кволі рослини. Прищипування центрального корінця на 5 міліметрів прискорює утворення бічних коренів. Згодом пікіровка призводить до збільшення врожайності помідорів.

Переваги і недоліки методу

У пікіровки є свої позитивні і негативні моменти. Такий агротехнічний прийом вимагає обережності. Якщо поспішити і висмикнути саджанці з сухої землі, вони можуть пошкодитися.

Плюси пікіровки:

  • поліпшується стан розсади;
  • відбраковуються слабкі та пошкоджені рослини;
  • усувається витягнутість подсемядольного коліна саджанців за рахунок його заглиблення в грунт;
  • створюється мочковатая коренева система внаслідок прищіпки головного корінця;
  • поліпшуються умови утримання підростаючих саджанців;
  • після пересадки на грядку підвищується врожайність.

Мінуси пікіровки:

  • невелика затримка в розвитку розсади;
  • загибель пересаджуваних паростків при неправильній пікіровки.

способи пікіровки

Існує кілька способів пересадки томатів. Суть всіх цих методів одна й та сама - рослини з однієї ємності пересаджують в іншу. Правда, пересадку проводять по-різному.

класичний

Суть класичного методу в наступному: рослини за 2 години до пікіровки злегка поливають. Готують ємності, куди збираються переносити саджанці. Стаканчики заповнюють на ¾ землею. Потім кілочком роблять в ній поглиблення на довжину кореня. Росток акуратно, за допомогою ложки або кілочка, витягають з ємності разом із земляною грудкою. Найдовший корінець відщипують на 5 міліметрів. Стеблюк заглиблюють в грунт майже до сім'ядольних листочків. Від поверхні землі до листочків повинно бути відстань 1-2 сантиметри. Саджанець присипають грунтом і поливають водою.

З плівки в пелюшки

Насіння томатів можна посіяти в пластмасові ящики, застелені міцної тепличної плівкою. Ємності засипають удобреному почвосмесью. Коли саджанці трохи підростуть, їх пересаджують в пелюшки, зроблені з поліетиленової плівки. Підросли паростки поливають, виймають разом з поліетиленом з ящика.

Беруть ложкою по одній рослині і загортають в зроблені з тепличної плівки стаканчики.

У кожну пелюшку досипають землі до сім'ядольних листочків. Якщо на паростку є ще справжні листочки, вони повинні залишитися над таким стаканчиком. Всі рулони з саджанцями щільно утрамбовують в контейнер, а землю поливають водою.

Як пікірувати томати, посаджені в таблетки

Насіння помідорів можна посіяти в торф'яні таблетки. Ці ємності обов'язково потрібно поставити на пластмасовий піддон і час від часу зрошувати. Коли на рослинах з'являться 3-4 листочка, саджанці потрібно пікірувати. Для цього беруть більш глибокі стаканчики і насипають в них трохи родючої землі. У самих склянках потрібно зробити дренажні отвори.

Торф'яні таблетки, разом з паростками, вставляються в такі стаканчики. Попередньо з таблеток знімається сіточка. Пересаджені в великі ємності саджанці присипають землею майже до сім'ядольних листочків. У нових ємностях розсада підростає, поки її не пересаджують на грядку.

Коли пікірувати помідори після сходів

Томати пікірують, коли на стеблині з'являться 2 сім'ядольних або 2 справжніх листки. Зазвичай перші листочки виростають через 7 днів після посіву насіння. Правильно проведена пікіровка покращує якість паростка. Саджанці пересаджують у великі ємності в віці двох або трьох тижнів. Якщо з пікіровкою затягнути, сусідні рослини переплетуться один з одним корінням, і їх буде важко розділити.

Оптимальні терміни в 2019 році

Посіяні в середині березня насіння пікірують в останні дні березня або на початку квітня. Можна пересадити рослини в більш пізні терміни, коли на них розвинулося до 4 листочків. Попередньо занадто густу розсаду прополюють.

Сприятливі дати за місячним календарем

Проводячи пікіровку томатів, бажано звернути увагу на місячну фазу. Пересадка саджанців проводиться лише на зростаючу Місяць, тобто з 7 по 13 або з 15 по 20 березня. У такі дні соки від коренів рухаються вгору. Розсада, пересаджена на зростаючу Місяць, виходить більш здоровою і міцною. Небажано пересаджувати томати на спадаючу Місяць (з 1 по 5, з 23 по 27, з 29 по 31 березня), в молодика (6 березня) і повний місяць (21 березня).

Підготовка помідорів до пікіровки

Пересадка томатів з однієї ємності в іншу відбувається в кілька етапів. Спочатку злегка зволожується земля, в якій висіяно розсада. Потім саджанці окремо витягуються з ящика і переносяться в окремі стаканчики з заздалегідь підготовленої живильною почвосмесью. Після пікіровки рослини поливають водою.

Готуємо томати до пікіровки

За 2 години до пересадки землю з розсадою злегка зволожують. Небажано грунт сильно заливати водою. З такою грунту важко виймати саджанці, рослини можуть поламатися. Якщо грунт НЕ полити і не розпушити, ґрунтова кірка не дасть витягнути паростки без пошкодження.

підготовка тари

Томати можна пересаджувати в дерев'яні ящики, пластикові касети, торф'яні стаканчики, торф'яні таблетки, пластикові стаканчики, коробки з-під йогуртів, сметани, саморобні коробки, поліетиленові пакети. Попередньо дерев'яну або пластмасову тару ошпарюють окропом і промивають слабким розчином марганцівки. У денці потрібно зробити отвори для виходу вологи.

Торф'яні горщики або таблетки укладають в продезінфікований піддон. Посаджена в них після пікіровки розсада через місяць пересідає на грядку разом зі стаканчиком. Коренева система при такому методі в процесі пересадки не травмується. Торф розкладається і служить додатковим добривом для паростків томатів.

Яка земля потрібна для пікіровки томатів

Підросли саджанці бажано пересаджувати в добре удобрений грунт. Для пересадки підходить городня і дернова земля, перемішана з торфом, піском, перепрілим коров'яком в рівних пропорціях. Грунтосуміш можна полити розчином добрив (на 10 літрів води беруть по 20 грам суперфосфату і сульфату калію). Попередньо землю знезаражують слабким розчином марганцівки.

Визначаємося, де у томатів два справжніх листа

Пікіровка проводиться в фазі двох справжніх листочків або коли на стеблині з'явилися два сім'ядольних листочка. Справжні листя з'являються відразу після сім'ядольних. Обов'язково у розсади під час пересадки вкорочують корінець.

Принцип прищипування кореня

Видалений з грунту саджанець треба трохи вкоротити. У нього прищипують головний, тобто найдовший корінець. Його вкорочують на 5 міліметрів. Така процедура стимулює зростання бічних корінців.

Технологічний процес пікіровки

Покрокова технологія пікіровки: спочатку готують землю, в яку буде проводитися пересадка, потім саджанці виймають з однієї ємності і пересаджують в іншу.

Грунтосуміш повинна складатися з городньої, листової або дернової землі, торфу, піску і перепрілого перегною. Грунт насипається в продезінфіковані слабким розчином марганцівки стаканчики. Землю бажано попередньо удобрити розчином суперфосфату і сульфату калію.

Догляд за томатами після

Помідори посли пікіровки потрібно підлити і поставити в тепле місце. Саджанці трохи постоять, а потім почнуть рости. Розсаду бажано регулярно поливати. Необхідно стежити, щоб земля в стаканчиках не пересихала і не була занадто вологою. Рослини тримають в добре освітленому приміщенні.

У міру зростання саджанці повертають до сонця таким чином, щоб стеблинки росли рівно і не нахилялися в одну сторону.

Важливо стежити, щоб саджанці не сильно витягувалися. Для цього температуру в приміщенні знижують з 22 градусів до 18, а потім - до 15 градусів тепла.

Що робити, якщо розсада помідорів витягнулася до пікіровки?

Якщо в приміщенні, де росте розсада, мало світла, але занадто тепло, стеблинки томатів сильно витягуються. Довгий тонкий стебло виходить, якщо паростки рясно поливати водою і вносити багато підгодівлі. Сильно витягнувся розсаду під час пікіровки глибоко занурюють в землю (на відстань 1-2 сантиметри від сім'ядольних листочків).

Пікіровка витягнувся розсади томатів

Якщо саджанці до пересадки сильно витягнулися, їх можна врятувати. Паростки акуратно виймають із землі, потім пересаджують у великі стаканчики. Довгий стеблинка засипається пухким грунтом до 2 сім'ядольних листочків.

Які проблеми можуть виникати і як з ними боротися

Після пікіровки іноді виникають різні проблеми з розсадою. Саджанці можуть уповільнити зростання або взагалі загинути. Важливо з'ясувати причину проблемної ситуації і виправити.

Чи не росте розсада

Якщо саджанець відразу після пікіровки не росте, нічого страшного. Це нормальний процес. Через тиждень він оживе і почне потроху підростати. Головне - забезпечити рослині максимум світла і мінімум тепла. При високих температурах саджанці до моменту перенесення на грядку сильно витягуються, що вкрай небажано.

рослини гинуть

Якщо пересаджені саджанці починають гинути, значить, їм не підійшов грунт або під час пікіровки пошкодилися корінці. Загиблі томати відновити не вдасться. Насіння доведеться посіяти ще раз.

сіянці падають

Якщо пересаджені рослини починають падати, значить, їм не підійшла грунт. Можливо, земля не була продезінфікована, і в ній активувалися хвороботворні мікроорганізми. Саджанці опускають головки, якщо не дотримуватися режиму поливу і змісту томатів. Культури потрібно утримувати в добре освітлюваних приміщеннях, регулярно, але не рясно поливати.

Чи можна вирощувати розсаду без пікірування

Томати можна вирощувати без попередньої пікіровки. Таким чином скорочується період розвитку рослин. Правда, при такій агротехніці бажано грунт добре удобрити азотом, калієм і фосфором. При вирощуванні без пікіровки насіння висівають відразу в торф'яні горщики або півлітрові пластикові стаканчики.

Для розсади використовують грунтосуміш, що складається з городньої і дернової землі, торфу, пропареного піску, просіяного перепрілого перегною і деревної золи. Грунт обов'язково знезаражують слабким розчином марганцівки. В одну ємність можна посіяти 2-3 насінини, а потім відбракувати слабкі, залишивши найсильніший паросток.

У міру зростання саджанці підсипають землею. Розсаду підгортають, щоб у томатів сформувався великий стебло. Підріс до 30 сантиметрів саджанець у другій половині травня пересаджують на грядку.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: