Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Виростити великі, соковиті, стиглі помідори - мрія кожного дачника. В умовах більшості регіонів нашої країни це важко через непередбачуваність погоди і короткого літа. Томати, при вирощуванні в теплиці, достигають раніше, дають більший урожай, відрізняються кращим смаком і товарним виглядом. Розглянемо особливості тепличного способу вирощування помідорів.

Переваги та недоліки вирощування томатів у теплиці

У вирощування помідорів в тепличних умовах є плюси і мінуси, які потрібно враховувати, особливо початківцям городникам.

Переваги теплиць:

 • більш раннє, майже на місяць, дозрівання томатів;
 • високий урожай;
 • захист від несприятливого погодного впливу - заморозків, нестачі тепла, граду;
 • можливість посадки теплолюбних і індетермінантних видів;
 • захист від шкідників.

Томати, вирощені на закритому грунті, зазвичай мають кращу якість і товарний вигляд через зростання в сприятливих умовах.

До мінусів тепличного вирощування відносять:

 • додаткові витрати на будівництво, обігрів, зміст теплиць;
 • постійний контроль над температурою, так як при t вище 30 ° існує ризик уповільнення утворення зав'язі і втрати томатів;
 • необхідність заходів щодо запилення;
 • обробка та захист від грибкових інфекцій;
 • боротьба з конденсатом.

У холодних регіонах тепличне вирощування - єдина можливість отримати хороший урожай, виспевающій на кущі. Витрати завжди окупаються врожайністю і відмінним смаком плодів.

Визначаємося з сортом для теплиць

Розібратися в різноманітті сортів і гібридів під силу тільки досвідченому городники. На що потрібно звертати увагу при виборі посівного матеріалу:

 • терміни визрівання;
 • детермінантні і індетермінантні види;
 • врожайність;
 • гібриди - показують хороші якості стійкості до хвороб.

Відзначимо найпопулярніші види томатів для тепличної посадки:

 • ранні - Чудо Землі, Аврора F1, Санька, Малиновий сюрприз, Будьонівка, Президент 2 F1;
 • врожайні - Де Барао, Чорний принц, Ілліч, Медова крапля, Аурія, Рожева перлина;
 • великі - Волове серце, Кардинал, Мазаріні, Бабушкін секрет, Король гігантів, Волгоград;
 • стійкі до хвороб - Урал, Тетяна, Де Барао, Дубок, Морозко, Чайна троянда.

Рейтинги улюблених тепличних сортів і гібридів традиційно очолюють - Де Барао, Волове серце, Орлиний дзьоб, Золоті куполи.

Для посадки рекомендують вибирати добре відомі і звичні сорти, а також нові гібриди.

Покрокова технологія посадки томатів

Підготовка теплиці до весняної посадки помідорів починається після прибирання старої бадилля, тобто восени. З землі витягають залишки коренів, збирають опале листя. Особливо ретельно це роблять, якщо рослини хворіли.

Конструкцію обмивають водою зі шланга, ремонтують, металеві частини обробляють від іржі. Дерево промивають антибактеріальними і протигрибковими засобами. Верхній шар грунту знімають. Частина цих робіт можна провести навесні, але обробку від грибкових хвороб правильно проводити відразу після збирання гички, щоб гниль НЕ розрослася.

Обробку проводять розчином мідного купоросу, обкурюванням сірчаними шашками. Грядки можна підготувати восени.

Важливо: в теплиці необхідно мати кілька кватирок для провітрювання - в бічних стінах і на стелі.

посів насіння

Насіння перед посадкою сортують, вибраковивая дрібні, викривлені і зі сколами. Перевіряють схожість, опустивши в стакан з сольовим розчином. Насіння, які спливли протягом 5 хвилин, викидають.

Замочують у розчині Фітоспорін, приготованому за інструкцією. Також корисно промочити насіння в стимуляторе зростання.

Час висадки насіння залежить від термінів вегетації сорти і температурних особливостей регіону. Основні правила по термінах посіву:

 • кінець лютого - для пізніх сортів і теплих регіонів;
 • початок-середина березня - середньостиглі види і для Середньої Смуги;
 • кінець березня - самі ранні сорти і гібриди.

Висівають томати в ємності висотою близько 15 сантиметрів, заглиблений на 1-1.5 сантиметра. Для висадки використовують спеціальний грунт для розсади або готують грунтосуміш самостійно. Відстань між насінням - 2-3 сантиметри.

Пророщувати попередньо посівний матеріал або затиснути сухими насінням - вибір городника. Відзначимо, що при посадці паростки часто ламаються, потрібна максимальна обережність і робота з пінцетом.

пророщування розсади

Після висадки контейнери переносять в освітлене місце з температурою 20-22 °. Відразу або через 3-5 днів вкривають прозорою плівкою для отримання парникового ефекту з хорошою зволоженістю і підтриманням постійної температури.

Дотримуємося наступних правил при вирощуванні:

 • поки не почалося зростання листів (третій і далі), полив не потрібен - легке зволоження пульверизатором;
 • при малому освітленні - використовувати електричні лампи денного світла;
 • повертати ящики для рівномірної освітленості;
 • пікірувати в окремі ємності при появі 2-х справжніх листів (зазвичай через 2 тижні після сходів).

При пересадці в індивідуальний горщик важливо не торкатися саджанця, захопити побільше землі, щоб не оголити коріння. Надалі ємності потрібно повертати іншим боком до світла, щоб розсада не скривився, і розвивалася рівномірно.

Виростити якісну розсаду допомагає загартовування. Його починають з поступового зниження температури в приміщенні, провітрювання холодним вуличним повітрям. За 10 днів до переведення в теплицю ємності з рослинами виносять на веранду або лоджію з температурою не нижче 12 °.

Пересадка в теплицю

Стаціонарні теплиці готують з осені, проводячи промивання стін, знезараження. Важливо пам'ятати, що на одному місці два роки поспіль томати НЕ висаджують, їх можна чергувати з огірками.

Коли проводити пересадку

У неопалювані теплиці розсаду пересаджують, коли мине небезпека заморозків, встановиться стабільно тепла погода. Зазвичай це відбувається в першій декаді травня.

До цього часу розсада повинна мати такі характеристики:

 • висота саджанців - 15 сантиметрів для низькорослих сортів, 30 сантиметрів - для високих;
 • більше 8 листів на кущику;
 • стебло в нижній частині широкий і щільний;
 • є 1-2 зав'язі з бутонами, але без плодів.

Земля всередині теплиці повинна прогрітися до 12-15 °. Для перекладу розсади в теплицю вибирають вечір або похмурий день.

готуємо грунт

Початковим етапом підготовки грунту є зняття верхнього шару на 20 сантиметрів. Далі вноситься добре перепрілий гній, який зверху засипається новою землею. Вимоги до складу грунтів для томатів високі. При підготовці грядок необхідно внести також пісок, торф.

Для розпушування грунту в землю закопують дощових черв'яків, також можна купити і полити майбутні грядки бактеріальним коктейлем. Завдяки життєдіяльності бактерій покращаться властивості грунту, томатів легше буде засвоїти поживні речовини.

вносимо добрива

Важливим фактором складу грунту є кислотність. Для помідорів норма - нейтральний склад з рН 6-7 одиниць. При нестачі вносять вапно в обсязі 0.5 кілограма на квадратний метр.

Також рекомендується внести сульфат калію і суперфосфат, орієнтуючись на склад грунтів і рекомендації до удобрення.

Для знезараження і зігріву землі грунт проливають теплим (60 °) розчином марганцівки (1 грам на 10 літрів води) і вкривають плівкою.

Схема висадки помідор

Томати висаджують в грядки, розташовані поздовжньо. Число пасом визначається шириною теплиці. Ширина грядки вибирається по висаджують сортам, зазвичай 60-90 сантиметрів. Великим зеленим кущах місця потрібно більше, ширше роблять також проходи.

Сучасні методи помідорною агротехніки рекомендують такі схеми посадки:

 1. Шахова схема для високих гіллястих томатів. Відстань - 60-70 сантиметрів, між грядками для проходу - 70-80 сантиметрів.
 2. Сорти швидкого дозрівання з декількома стеблами садять в шаховому порядку. Відстань - 35-40 сантиметрів між сусідами, між рядами - 55-60 сантиметрів.
 3. Штамбові види, а також детермінантні, з одним стеблом - рядами з відстанню 45-50 сантиметрів. Між лунками - 30-35 сантиметрів.

Важливо пам'ятати, що надлишок томатів у теплиці не призведе до збільшення врожаю.

Важливо: загущенность заважає провітрювання, провокує скупчення вологи, розвиток і швидке поширення грибкових хвороб.

Висаджуємо розсаду на грядки

Саджанці в торф'яних горщиках поміщають прямо в лунки, в інших випадках обережно витягують розсаду із земляною грудкою і ставлять вертикально, щоб листя не стосувалася грунту.

Якщо томати переросли, укладати стебло в лунку не рекомендується. Викопують лунку необхідної для вертикального стояння глибини, засинаючи землею тільки кореневу систему і залишаючи відкритим частину стебла. Повністю засипають ямку через 10-14 днів, коли стебло загрубіє.

Догляд за помідорами в теплиці

Вирощувати помідори в теплиці допомагає знання основних правил догляду, який полягає в поливі, підгодівлі і пасинкуванні. Також необхідно стежити за появою шкідників і хвороб у томатних кущів.

Пасинкування кущів томата

Видалення зайвих пагонів, що ростуть з листових пазух, дозволяє звільнити кущ, забезпечити доступ повітря, і не забирає сили у рослини на зайву зелену частину.

Пасинки обламують при розмірі 5-8 сантиметрів, просто пальцями або обрізають секатором. Кращий час для пасинкування - ранок. Щоб на колишньому місці знову не з'являться паросток, при видаленні залишають 2 сантиметри стебла.

регулярність зрошення

Вибір правильного режиму поливу допомагає прискорити ріст і утворення зав'язі. Перші 7-8 днів молоді саджанці не поливають. Надалі рекомендовані наступні норми зрошення:

 • молода розсада - по 3 літри на кущ через 3-5 днів;
 • при цвітінні і початку плодоношення - 5 літрів на рослину раз в тиждень.

Кращий спосіб подачі води - крапельний. Вода не може бути холодною, температура повинна відповідати грунтової. Кращий час - ранок і вечір, краще - ранок. Воду ллють під корінь, що не промочуючи зелену частину.

Щоб надлишки води не перетворювалися в конденсат на стінах теплиці, грунт після поливу покривають мульчею з органіки, яка в подальшому стане добривом.

Системи крапельного поливу допомагають рівномірної подачі води без надлишку, одночасно вносяться добрива.

Як і чим годувати розсаду і дорослі кущі

Удобрюють томати 3-4 рази за період росту і плодоношення. Більшість дачників намагаються використовувати органічні добрива, розводячи в кожній підгодівлі гній.

Терміни підгодівлі:

 1. Через 2 тижні від висадки - нітрофоска (NPK-комплекс), коров'як. Витрата - столова ложка нітрофоски, 500 грамів гною на 10 літрів. Норма - літр під корінь.
 2. Через 10 днів. Сульфат калію (1 чайна ложка), гній. 5 літрів на квадратний метр.
 3. Через 2 тижні - суперфосфат (1 ложка), зола (2 ложки) на 10 літрів. За 5-7 літрів на квадратний метр.

Коли помідори почнуть масово заспівати, дачники використовують гумат натрію і суперфосфат для додаткової підтримки рослин.

Підв'язка і формування куща

У найпрацьовитіших дачників уздовж грядки є дві шпалери на різній висоті, до яких прив'язують кущі в міру зростання. Розсаду кріплять через 1-2 тижні після висадки до нижньої шпалері, у міру зростання кущів переводять на верхню. Особливо важливо мати 2 рівня для високорослих кущів з великими плодами і високою врожайністю.

Городники рекомендують також видаляти нижнє листя з кущів. На листі нижче зав'язі частіше розвивається гниль. Зрізають також всі інші листя зі слідами хвороб і пошкодженнями.

Обробка від шкідників і захворювань

Висадивши томати в теплицю, треба постійно стежити за станом кущів і зав'язі, щоб вчасно помітити хвороби та шкідників.

Хворі листя і плоди відразу видаляють, якщо кущ вражений значно, його потрібно викопати і спалити. Частіше за інших розвиваються грибкові захворювання, які провокує надлишок вологи і слабке провітрювання. В цьому випадку теплицю просушують, відкривши двері і вікна в суху погоду.

Фітофтора - найчастіше тепличне захворювання. Буде потрібно відпрацювання всіх рослин Фітоспорін або аналогами, видалення всіх надлишкових листя і укриття грунту мульчею.

При кореневої гнилі добре проливають грунт Алірін-Б, Тріхоціном або Гліокладіном. Це біологічні речовини, що виділяють природні антибіотики.

Важливо: для теплиць краще вибирати сорти з підвищеною стійкістю до захворювань і проводити профілактичні обробки грунту і рослин Фітоспорін-М.

Нюанси догляду за помідорами

Теплиці повинні стояти на добре освітлених ділянках з орієнтацією схід-захід. При нестачі сонячного світла помідори погано ростуть, скидають зав'язь. Рекомендовано підтримувати вологість в теплиці не вище 65%, інакше розвиваються грибкові захворювання.

Доглядати за томатами потрібно постійно, вчасно здійснюючи провітрювання, підгодівлі, дотримуючись рекомендовану схему поливу.

Для запилення кисті томатів при цвітінні обережно струшують, щоб забезпечити переміщення пилку. Корисно відкривати теплиці, для залучення бджіл та інших комах ставлять запашні квіти, варення, мед або компот.

У зимовій теплиці

У зимових теплицях з хорошим обігрівом томати висаджують на місяць раніше (в квітні), використовуючи ранні сорти томатів, стійкі до грибкових і вірусних захворювань. У теплицях з плівки додають другий шар для забезпечення утеплення.

При вирощуванні в парнику слід дотримуватися тих самих правил агротехніки, що і в тепличних умовах. Їх роблять на південних високих частинах городу з низьким заляганням грунтових вод.

Щоб томати добре росли, їх висвітлюють до 16-18 годин на добу, забезпечуючи температуру 20-25 °, вночі - не нижче 15 °.

Вирощування томатів взимку вимагає стаціонарних теплиць, особливого режиму і відповідних знань з агротехніки.

У неопалювальній теплиці

Теплиці без опалення допомагають підтримувати потрібну температуру для томатів при похолоданні, захищають від заморозків і надлишку опадів. Вони створюють сприятливі умови для постійного зростання, дозволяють вирощувати томати до визрівання на кущі, що актуально для холодних регіонів.

Перший урожай знімають набагато раніше, ніж у відкритому грунті, в кінці червня, початку липня.

Секрети вирощування гарного врожаю - вибір правильних сортів і повноцінний догляд, орієнтований на тепличні умови.

Як домогтися гарного врожаю в тепличних умовах

Вирощування томатів в теплицях вимагає дотримання певних умов, які допомагають підвищити урожай:

 1. У спеку двері та кватирки повинні бути відкриті. Якщо теплиця плівкова, нижній край потрібно відгинати. Високі температури не дають формуватися зав'язі, при низьких - сповільнюється зростання.
 2. Провітрювання обов'язково. Томати не бояться протягів, можна використовувати вентилятори для посилення руху повітря.
 3. Дотримання режиму поливу, підгодівлі.
 4. Мульчування грунту і протирання стінок для прибирання конденсату. Вологість 60-65%.
 5. Температурний режим - 22-25 ° вдень, до 15 ° вночі.
 6. Захист від шкідників і хвороб, видалення уражених листя і рослин.
 7. Допомога томатам в запиленні.

Правильний вибір сортів забезпечить смачними томатами на весь сезон і дозволить зробити зимові заготовки.

Збір врожаю помідорів

При збиранні врожаю дотримуються наступних правил:

 • плодоніжки залишають на кущі;
 • помідори молочної стиглості (бурі) краще знімати, щоб швидше росли інші зав'язі;
 • навесні томати прибирають раз в 2-3 дня (посаджені взимку), в літній період - щодня;
 • на насіння томати витримують на кущі до повної стиглості.

Відзначимо, що якщо температура знизилася до 7-8 °, томати прибирають повністю, рости і заспівати вони не зможуть.

На дозрівання зелені томати викладають в темне приміщення з температурою 15-20 °. Ємність з помідорами повинна провітрюватися, кількість шарів - 1-3. Червоні томати прискорюють дозрівання зелених, з їх допомогою уповільнюють або збільшують терміни виспеванія основної маси.

Вирощування помідорів в теплицях допомагає більшості дачників отримати смачні соковиті плоди. Селекціонери постійно виводять нові сорти і гібриди, більш стійкі проти хвороб і дають стабільний урожай в умовах тепличного змісту. Кожен дачник в процесі роботи наживає власний досвід, знаходить найкращі способи вирішення виникаючих проблем при вирощуванні теплолюбних томатів.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: