Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Урожай такої культури як картопля з часом знижується, та й якість овоча стає не кращим через збіднення ґрунту. Тому один і той же насіннєву картоплю, використовуваний для посадки, без поновлення втрачає свій смак. Щоб домогтися високої віддачі овоча, необхідно посадковий матеріал міняти, дотримуючись правил сівозміни та агротехніки.

Як виростити картоплю з насіння?

Вирощування з насіння допомагає отримати елітну картоплю, який кілька років може давати здорові бульби.

Вирощують картоплю як розсадним, так і безрассадним способом.

Посадка насіння на розсаду: терміни і правила

На розсаду насіння поміщають в ємності навесні, в кінці березня або початку квітня. Контейнери для картоплі вибирають висотою в десять сантиметрів. Їх наповнюють заздалегідь продезинфікованим грунтом, складеним з перегною, городньої землі, піску і перегною. Відстань між насінням картоплі повинно бути не менше п'яти сантиметрів, а закладають їх на глибину в один-півтора сантиметри.

Перед посівом насіння овоча необхідно прокинутися. Для цього їх прогрівають, помістивши у вологу камеру з температурою в 40 градусів на п'ятнадцять - двадцять хвилин. Потім йде просушування насіннєвого матеріалу до стану сипучості. Щоб збільшити схожість насіння, їх пророщують у вологому серветці або туалетному папері.

Для розсади потрібно тепле місце з хорошим освітленням. Прискорити проростання насіння можна, прикривши ємності поліетиленовою плівкою для створення парникового ефекту.

Поливають з'явилися сходи помірно, так як розсада овоча схильна до загнивання. Крім того, через крихкості паростків краще обприскувати землю рідиною з пульверизатора.

Вирощуючи картоплю розсадним способом, не забувають про правильний догляд за сходами:

 1. Для поливу використовують воду кімнатної температури, намагаючись, щоб волога не потрапила на листочки.
 2. Підгодовують картоплю сечовиною, взявши десять грам добрива на десять літрів води.
 3. Регулярно проводять розпушування грунту після поливу.
 4. При загущенности посадок прибирають слабкі і хворі сходи.

Пересаджувати у відкритий грунт сіянці картоплі треба в середині травня. Під час процедури отриману розсаду намагаються не пошкодити, інакше сіянці загинуть.

Безрассадний посів картоплі

Садять картоплю насінням і відразу на заздалегідь підготовлену грядку. Починають забивання насіння на початку або в середині травня, коли піде загроза нічних заморозків, а грунт прогріється до плюс чотирнадцяти градусів. Грядку перекопують заздалегідь, проборонів потім землю. Ряди і лунки для посіву намічають, визначивши відстань у п'ятдесят - шістдесят сантиметрів.

Замість лунок, застосовують для посіву картоплі борозенки завглибшки чотири - п'ять сантиметрів. Перед посадкою грядку проливають водою, розкладаючи насіння у вологу землю. Потім укладають зверху шар мульчі товщиною в 1 сантиметр.

Можна прикрити грядки покривним матеріалом, щоб насіння не відчували впливу низьких температур. Після появи сходів, через п'ять - десять днів, проводять заходи по догляду за овочевою рослиною як зазвичай. Проріджують сіянці в разі сильної загущенности посадок тоді, коли у них буде по два справжніх листочка.

Вирощування картоплі з насіння проходить вдало, якщо дотримана агротехніка обробітку овочевого рослини. Тоді восени отримують бульби, які допоможуть оновити посадковий матеріал на кілька років.

Переваги і недоліки процедури

Про те, як отримати якісний картопляний продукт, не завжди відомо навіть досвідченим городникам. Деякі змінюють сорти картоплі, купуючи готові бульби в магазині або на ринку. Але це не завжди допомагає оновлювати картоплю на городі. Адже бульби можуть загнити або нести в собі збудників хвороби. А ось з насіння в домашніх умовах реально можна отримати елітні сорти картоплі.

Переваги цього способу в тому, що вирощену картоплю:

 • не хворітиме;
 • поліпшить свої смакові якості;
 • дасть високі урожай в нестабільних кліматичних умовах;
 • буде володіти сильним імунітетом до багатьох хвороб овочевої культури.

Ще один нюанс на користь вирощування з насіння. Бульби для посадки коштують дорого, а вартість елітного насіння картоплі набагато нижче.

Єдиним недоліком такого способу отримання якісних бульб є трудомісткість способу вирощування. Щоб сходи овоча вижили, посадка і догляд за ними повинні бути грамотними.

Як зібрати насіння картоплі?

Насіння картоплі набувають в спеціалізованих магазинах. Але можна і самим отримати насіння, які дадуть якісний урожай бульб. І не треба буде замислюватися над тим, як оновити посадки овоча на городі.

На фото видно, що насіння картоплі знаходяться в зелених ягодах, що утворюються на стеблах рослини. Зазвичай це недозрілі плоди, і насіння в них ще не готові до посадки. Щоб вони стали придатними для посіву, їх збирають тоді, коли ягоди полежать деякий час в приміщенні, найкраще підвішені в марлевих мішечках. Для швидкого дозрівання їм потрібно тепло і світло.

Коли зелені плоди стануть м'якими, з ягід видавлюють насіння. Їх промивають під проточною водою і викладають для просушки. Зберігають насіння до весни в паперових пакетах. Схожість насіннєвого матеріалу, зібраного у картоплі, невелика. Слід заготовити його більше, ніж необхідно для посадки. Зберігають свої якості насіння протягом двох років.

Догляд за сходами картоплі

Насіння картоплі вимагає певних умов вирощування. Для активного росту йому потрібні суглинні і супіщані грунти, забезпечені достатньою кількістю корисних елементів.

Перед посадкою сіянців в кожну лунку вносять перегній в кількості двохсот грам. Необхідні для картоплі в грунті і суперфосфат (десять грам на лунку), і калійна сіль (п'ять грам). Інгредієнти ретельно змішують з вологою землею.

В одну лунку радять поміщати по два сіянця овоча. Після поливів рядки молодих сіянців боронять, щоб позбавити картопля від бур'янів.

В опис догляду за овочевою рослиною входять процедури:

 • поливу по борознах один-два рази за сезон в період посушливого літа, коли починається бульбоутворення;
 • підгодівлі деревною золою, мінеральними добривами, коров'яком;
 • підгортання, в результаті якого утворюються додаткові підземні стебла;
 • розпушування міжрядь на глибину в п'ять - сім сантиметрів.

З важливих прийомів підвищення врожайності картоплі слід виділити підгортання. Проводять його лише тоді, коли грунт зволожена. У сухому грунті підземні стебла, столони, утворюватися не будуть. Перший раз підгортають насіннєву картоплю на вісім - десять сантиметрів, коли стебло рослини досягне висоти в двадцять сантиметрів, потім - перед цвітінням.

Коли відзначається потужний розвиток бадилля у овоча і поява слабких зав'язі, то без внесення в міжряддя деревної золи і фосфорно-калійних добрив в рідкому вигляді не обійтися. Для процедури в відрі води розчиняють тридцять грамів суперфосфату і п'ятнадцять - калійної солі.

У вирощеного з насіння картоплі утворюються міцні бульби. У перший рік їх буде всього кілька штук, та й по вазі вони не порадують величиною. Але в подальшому ці бульби стануть основою високих врожаїв елітних сортів.

Відгуки про спосіб вирощування бульб з насіння тільки позитивні. Труднощі тільки в одному, що важко підготувати сіянці. Як вирощувати розсаду картоплі, правильно її пересаджувати на грядки можна подивитися на відео.

Як захистити сіянці від хвороб і шкідників?

Молоді сходи картоплі схильні до багатьох захворювань, серед яких поширені грибкові: фітофтора і кільцева гниль.

Фітофтороз може напасти на дорослі рослини в той момент, коли підвищується вологість у грунті і повітрі. Листя зверху починають покриватися плямами бурого кольору, а знизу - білим нальотом. Від картопляної гнилі страждають і стебла, і бульби. Про прогресуванні хвороби говорять тверді плями на коренеплодах, потім вони повністю загнивають. Щоб зберегти насіннєву картоплю, попередити захворювання, слід високо підгортати стебла овоча. А хвору бадилля прибирають і знищують перед збиранням бульб. Уражені рослини обробляють бордоською рідиною тричі за літо.

Кільцеву гниль дізнаються по округлим плям кремового кольору зі скловидними ділянками. Якщо хворі бульби закласти на зберігання, то загине весь урожай.

Серед шкідників культури на перше місце виходить колорадський жук, його личинки. Але для захисту від паразита існує багато хімічних і народних засобів, які треба використовувати кілька разів за період вегетації овочевого рослини.

Прибирання і зберігання врожаю

Збирати картоплю починають, коли підсихає бадилля. Викопані бульби залишають все, не дивлячись на їх невелику величину. Картоплю обов'язково просушують під тентом або в сараї. На сушку має піти не менше трьох - п'яти днів.

Зберегти насіннєву картоплю в цілості треба до весни, тому йому створюють ідеальні умови:

 1. Перед закладанням бульб овоча в льох приміщення обробляють розведеною в десяти літрах води кухонною сіллю (150 грам), гашеним вапном (два кілограми), мідного купоросу (один кілограм). Льох також провітрюють, а потім в ящики з дерев'яних планок складають бульби. Картоплі для збереження своїх якостей необхідна температура в два - чотири градуси вище нуля і вологість в сімдесят - вісімдесят відсотків.
 2. Можна помістити картоплю і на заскленому балконі або лоджії. Зверху прикривають ящики з бульбами теплою ковдрою або соломою.
 3. Якщо немає умов для зберігання коренеплодів, то підійде і холодильник. Надійніше помістити бульби на нижню полицю в паперовий пакет.

У квартирі можна зберегти вирощені з насіння нові сорти овоча, якщо протягом зими стежити за умовами зберігання. Треба постійно оглядати плоди, щоб вчасно прибирати пошкоджені і підгнилі.

На наступний рік картопля насіннєвий дасть більше бульб, і поступово врожаї овоча будуть рости.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: