Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Більшість городників, крім овочевих культур, висаджують на присадибній ділянці пряні трави. Перевага віддається лісової м'яті, що служить декоративною прикрасою ландшафту, лікарським засобом, приправою для різних страв і основою запашних напоїв. Недарма Друга поширена назва цієї ароматної травички - материнка. Вона відома також під ім'ям орегано, ладанка, материнка. Кущова рослина досягає 30-70 см у висоту і цвіте різноманітними відтінками залежно від різновиду.

Особливості лісової м'яти

Лісова м'ята здатна давати врожаї, виростаючи понад 20 років на одному місці. Але цілющі властивості максимально повно зберігаються в разі пересадки рослин кожні п'ять років. Материнка є ідеальним попередником для будь-якої овочевої культури, так як очищає грунт від шкідників і збудників захворювань.

Необхідні умови для зростання

Простота агротехнічних прийомів вирощування лісової м'яти дозволяє зайнятися культивуванням недосвідченому садівникові. До позитивних якостей рослини відноситься невибагливість, холодостійкість, невимогливість до грунтів. Однак рослини чуйні на посадку в родючих, відкритих сонячним променям місцях і регулярний помірний полив.

Перезволоження і застою грунтових вод згубно діють на материнку, як і тривала посуха.

Теплолюбна рослина прекрасно переносить підвищення температур. Оптимальна для розвитку температура навколишнього повітря - +20 градусів. Однак і взимку проблем з материнкою не спостерігається, за винятком надовго встановилася морозної погоди.

терміни посадки

Посів насіння рекомендується проводити ранньою весною або восени. М'ята, розмножувана вегетативним способом, - діленням куща, живцями або відводками, висаджується в ті ж терміни, але успішно приживається і в літні місяці.

підготовка насіння

Незважаючи на хорошу схожість, кращих показників домагаються при передпосівної підготовки, куди входить:

  • замочування насіння в теплій воді на дві доби з метою видалення з поверхні ефірних масел, що ускладнюють проростання;
  • заміна води чотири рази за день, що прискорює процес;
  • змішування насіннєвого матеріалу з річковим піском у рівних обсягах, ця процедура потрібна для рівномірного розподілу дрібних насіння.

Вибір місця для посадки

Світлолюбна культура віддає перевагу сонячним ділянки. Затінення посадок призводить до витягування саджанців, ослаблення аромату і зниження цілющих властивостей. Лісова м'ята непогано почуває себе на будь-яких грунтах. Високих врожаїв добиваються при вирощуванні запашної травички на супіщаних грунтах з нейтральною кислотністю і хорошим дренажем. Місце для вирощування має бути помірно зволоженим.

посів

Посів насіння у відкритий грунт здійснюється в травні, в прогріту, розпушений грунт, очищену від бур'янів. Посадковий матеріал заглиблюється не більше ніж на один сантиметр. Відстань між борозенками витримується в межах 25-45 см. Поверхня ґрунту злегка ущільнюється і зволожується способом дощування. Для збереження вологи показано мульчування. Паростки з'являються через 2-3 тижні.

особливості поливу

Посадкам лісової м'яти не потрібно надмірного зволоження, але посуха діє на них згубно. У разі перезволоження рослини загнивають, а в посушливий період листя починає жовтіти, засихати і опадати. Інтенсивність і терміни поливу залежать від ступеня просихання грунту. Щоб уникнути застою води в дощову погоду, навколо грядки прокопують неглибокі канавки. Регулярні, помірні поливи сприяють розвитку кореневища. Щоб уникнути випаровування вологи рекомендовано поливати материнку у вечірні години.

Розпушування і прополювання

Орегано подобається постійне розпушування і прополки, які показані в перші роки зростання. Надалі м'ята розростається і не залишає місця бур'янам. Скоротити число поливів і позбутися від бур'янів допоможе мульчування грядки соломою, що стимулює зростання материнки.

Хвороби і шкідники

Цей різновид м'яти стійка до шкідників і хвороб. Може дивуватися попелиць, що живиться соком рослин, і червоним скляним павуком, що покриває листя павутиною, внаслідок чого вони опадають. Застосування отрутохімікатів на зелених культурах заборонено, тому борються з комахами-шкідниками біологічними препаратами і народними методами. Показана обробка сумішшю деревної золи і тютюнового пилу в рівних кількостях, мильним розчином, настоєм помідорової бадилля або часнику.

Досвідчені садівники висаджують материнку по сусідству з овочами, схильними атаці шкідників, так як її аромат відлякує їх.

Збір і зберігання м'яти

Урожай збирають в липні, коли материнка вступає в фазу цвітіння. З кожного куща зрізають до трьох пагонів довжиною в 20 см. Стебла ув'язуються в пучки, які підвішуються під навісом. Другий варіант сушіння - розкладання сировини на папері тонким шаром з постійним перемішуванням. Сухі листочки обриваються, укладаються в скляні банки і герметично закриваються. Термін придатності заготовок - 2-3 роки.

Насіннєвий матеріал дозріває на початку осені. Для отримання насіння залишають кращі кущі для цвітіння. Зрізані гілочки з коробочками висушуються і перетираються руками, після чого пропускаються через сито і знову підсушують. Насіння зберігаються в паперових пакетиках в сухому приміщенні.

Застосування сухого матеріалу:

  • Листя і квітучі верхівки лісової м'яти використовують як чайну заварку, основу для напоїв, настоянок. Заготовки використовуються в якості спецій при консервуванні овочів.
  • Збори з материнкою нормалізують травні процеси, виліковують ангіну, стоматити, фарингіти, знімають головний біль.
  • Мішечки з травичкою розвішують в шафах для запобігання від молі.

Вирощують ароматну траву на дачній ділянці і використовуйте на свій розсуд: в кулінарії, в народній медицині, в оздобленні саду.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: