Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Існує кілька причин, чому жовтіє розсада помідорів. Обов'язково потрібно вчасно справлятися з проблемою. Хороший урожай можна отримати лише тоді, коли розсада міцна і здорова. Тому потрібно знати, як за нею доглядати.

Брак або надлишок мікроелементів

Якщо розібратися в ситуації і визначити справжню проблему пожовтіння, висихання листя розсади, то боротися з проблемою стане набагато простіше. Розсаді, вирощуваної на підвіконні, для повноцінного розвитку потрібне внесення підгодівлі. Але не тільки брак будь-яких речовин, призводить до проблеми, а й їх надлишок. Тому потрібно дотримуватися інструкції з розведення і дозуванні.

Виділяють наступні основні несприятливі фактори, чому жовтіє листя у розсади помідор.

 1. Якщо у розсади помідор жовтіють нижні листки, а прожилки при цьому набувають червоний відтінок, так часто відбувається в результаті нестачі азоту. Листя при цьому маленькі і світло-зеленого кольору. Виправити ситуацію допоможуть підживлення з вмістом азоту.
 2. Нижні листя у розсади на підвіконні жовтіють через дефіцит сірки, а на дотик вони стають твердими і щільними.
 3. Коли сохнуть кінчики листя і жовтіють, потрібно виключити дефіцит калію.
 4. Недолік цинку веде до жовтизни по краях листя, їх скручування і появі темних плям.
 5. Коли пожовклі ділянки починають світлішати, то потрібно додати поживні компоненти з залізом.
 6. Якщо першими пожовкли верхні листки, то це говорить про нестачу фосфору. Про надлишку даного компонента каже повне пожовтіння всього листя на рослині.
 7. Якщо в грунті мало марганцю, то спочатку листя покриваються жовтими плямами, а потім повністю висихають.

Що робити, якщо жовтіє розсада помідорів? У разі, коли розсада погано росте і спостерігається поява інших проблем, потрібно своєчасно забезпечити її необхідними добривами. Це дозволить запобігти пожовтіння, висихання і скручування зелені. Рекомендовано вносити добрива під кожен кущик окремо.

Поширені причини проблеми

Чому можуть жовтіти листя у розсади томатів, є багато причин, але найосновнішими, з якими стикаються садівники, є наступні.

 1. Насіння садити рекомендовано тільки в спеціальний грунт. Звичайна земля з городу або куплена в магазині, але призначена для квітів, не підійде. Проблема, чому жовтіє листя у розсади помідорів, може бути пов'язана з кислою, щільною грунтом. Можливо, в грунт внесено багато добрив.
 2. Жовтіти листя можуть через пошкодження кореневих відгалужень під час пікіровки або різкої зміни температури повітря, в результаті порушується живлення рослини.
 3. Чому ще можуть виникати проблеми? Недолік грунту або тісний ємність, де посаджена розсада. Під час посіву насіння слід дотримуватися дистанції між лунками. Якщо садити насіння близько, то паростки починають витягуватися, намагаючись увібрати світло. Густим насадженням мало поживних елементів, коріння переплітаються.
 4. Саджанців може не вистачати світла, що призводить до витончення і витягуванню стебла. Помідорів необхідно багато денного світла щодня. Приблизно близько 12 години в день повинна отримувати світло розсада, інакше розвиток зупиняється. Часто на підвіконні освітлення недостатнє, тому потрібно підсвічувати лампою.
 5. Чому сохне розсада помідорів, відповідь може бути пов'язаний з сухим, жарким повітрям в кімнаті. Він стає винуватцем того, що листя засихають і змінюють колір.
 6. Якщо розсада вирощується в прохолодному місці, то поживні елементи не засвоюються, розвиток паростків сповільнюється і змінюється зовнішній вигляд.
 7. Серед найчастіших причин стають помилки, пов'язані з поливом.

Що робити, коли розсада помідорів жовтіє і в'яне? Якщо підгодівлі вносяться правильно, то потрібно простежити, чи правильно організований полив. Полив повинен бути помірним і рівномірним. Якщо занадто часто і надмірно поливати, то земля почне скисати, а кисень буде погано надходити до коріння. В цьому випадку починають покриватися жовтизною нижні і сім'ядольні листя у розсади.

Навпаки, недолік вологи призводить до того, що листя томатів сохнуть. Сухий грунт перешкоджає проникненню поживних компонентів всередину рослини. Сухість грунту легко виправити, досить вчасно поливати паростки відстояною водою.

Якщо грунт поливається жорсткою водою, то на поверхні утворюється кірка з білим або жовтуватим нальотом. Коріння починають з рослини витягати всі мікроелементи в грунт. Вода для поливу повинна бути теплою і відстояною.

Поливати потрібно в ранкові або вечірні години, уникаючи попадання вологи на зелену частину рослини. Якщо полити в обідній час, коли сонце яскраво світить, то рослина може отримати опік.

Чому розсада помідорів стала погано себе почувати? До інших причин, за якими розсада помідорів пожовкла, можна віднести інфекційні захворювання (чорна ніжка, фузаріоз, септоріоз), використання неякісного добрива або неправильне його розведення. Наприклад, якщо одночасно з пожовтінням листя з'явилися сірі плями, то це може бути таке захворювання, як септоріоз. Збудник потрапляє на рослину з грунту.

різкі зміни

Іноді буває таке, що раптово розсада помідорів жовтіє і сохне, що ж робити в такій ситуації? Провокувати проблему можуть коливання температури, полив холодною водою або проведення процедури пікіровки. У цих випадках буквально за добу кінчики листя починають міняти колір і форму.

Жовтіє розсада помідорів після пікіровки в результаті впливу стресу. Пікіровку потрібно проводити за всіма правилами, інакше може статися повне відмирання кореневих відгалужень і молоді паростки врятувати вже не вдасться.

Правила пікіровки, які дозволять уникнути проблем:

 • окремі ємності, в які передбачається пікірувати рослина, потрібно добре вимити, а грунт продезінфікувати;
 • приступати до процедури потрібно тоді, коли сіянці розгорнуто по 2-3 листочка;
 • на дні ємності потрібно зробити отвори для догляду зайвої рідини і забезпечити дренаж;
 • головний корінець рекомендується трохи прищипнуть, що зробить кореневу систему більш розгалуженої і сильною.

При недотриманні цих правил, у томатних кісткової сохнуть кінчики листя, жовтіють прожилки, стебло слабшає і в'яне.

Якщо коріння пошкоджені не сильно, то можна використовувати такі препарати, як Циркон, Епін. Вони сприяють коренеутворення і підвищенню імунітету, що так важливо після проведення пікіровки.

профілактичні заходи

Для того щоб саджанці помідор на підвіконні відчували себе комфортно, потрібно створити умови. Потрібно правильно підібрати грунт, забезпечити достатнє освітлення, нормальну температуру і вологість повітря. Не потрібно забувати про поливи та своєчасне внесення добрив.

Що можна зробити, якщо розсада томатів пожовкла через перелив грунту? Якщо просто пожовтіло листя, але при цьому не утворилося білого нальоту, можна присипати зверху сухий деревною золою і звичайно, скоротити частоту поливів.

Пересадка розсади повинна проводитися в терміновому порядку в наступних випадках:

 • зайва волога привела до закисання грунту;
 • надмірна лужне середовище;
 • полив жорсткою водою;
 • надлишок добрив;
 • тісний ємність або мало грунту.

У підготовлені нові ємності зі спеціальною зволоженим грунтом пересаджують окремі паростки. Перед тим як посадити молоді паростки в ємність, потрібно розглянути корінці і видалити підгнилі і слабкі кореневі відгалуження.

Після посадки рекомендовано полити рослини водою з декількома краплями марганцівки і перемістити в затінене приміщення на пару днів. Як тільки стебло випрямитися, а пожовкле листя почне зеленіти, розсаду переносять на підвіконня.

Якщо жовтіють листя у розсади помідорів, що можна робити? Своєчасне внесення підгодівлі допоможе уникнути того, що розсада помідорів жовтіє. При дефіциті якогось елементу імунітет рослини знижується. Розсада стає схильна до до захворювань, що призводить до її загибелі.

Перша підгодівля здійснюється з появою сходів, це приблизно через 8 днів після висівання насіння. Повторна підгодівля проводиться ще через 14 днів. Підходять як мінеральні, так і органічні компоненти, які можна змішати самостійно, або купити в магазині в готовому вигляді.

Перед внесенням добрива слід злегка зволожити землю. Зволоження дозволить уникнути опіків кореневої системи і посприяє кращому засвоєнню поживних компонентів.

Чому сохнуть листя у розсади помідор, і змінюється їх колір? У розсади помідор сохнуть листя, і змінюється забарвлення, через брак кисню. Після кількох чергових поливів і внесення добрив, верхній шар грунту утрамбовується і утворюється кірка, яка погіршує циркуляцію повітря. Вирішити проблему можна розпушуванням грунту. Після кожного поливу потрібно рихлити ґрунт не сильно заглиблюючись, що не пошкодити кореневу систему. Можна застосовувати паличку для пікіровки.

За 23 дні до пересадки саджанців у відкритий або закритий грунт, необхідно провести їх загартування. Таким чином, рослини звикнуть до прямих сонячних променів і свіжого повітря. Гартувати потрібно поступово. Спочатку потрібно ємність з розсадою винести на балкон з відкритим вікном на пару годин. Щодня, час перебування розсади на свіжому повітрі слід збільшувати, але на ніч обов'язково прибирають в тепле місце.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: