Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Черешня сорту Дайбера відома садівникам понад сто років. Старовинний вид сімейства розоцвітих добре вивчений і перевірений на практиці. Незважаючи на появу нових ягідних культур, вона зберегла конкурентоспроможність за врожайністю та якістю плодів. Сортовий тип - бигарро, що означає столові властивості плодів (вживання в сирому і переробленому вигляді). Харчова цінність полягає у високому вмісті корисних речовин і відмінному смаку.

Як виведений сорт

Сорт отриманий без участі садівників, у другій половині XIX століття, в Криму. Назва черешня отримала на прізвище садівника, який відкрив і описав невідомий сорт. Офіційне найменування - Дайбера А. Чорна. Садівники-аматори знають її як Дайбера або Кримську черешню.

опис

При дотриманні агротехнічних умов дерево дає стійко-високі врожаї.

Культура районирована в Краснодарському краї, Волгоградської, Астраханській областях. Вирощування в північних регіонах викликає підмерзання плодових бруньок, квіток і зав'язі, що знижує плодоношення Дайбера.

Загальний опис

Черешня Дайбера - середньостиглий, великоплідний, десертний сорт. Має підвищені вимоги - до освітленості, грунті, помірні - по теплу і вологи. При затіненні, на глинистих ґрунтах рослина не приживається. У холодні, дощові весни піддається вірусного інфікування листя і плодів.

Дерево потужне, високе, з округлою, добре облистянілій, напіврозкидистий кроною. Перші плоди Дайбера дає у віці 5-ти років. Для утворення зав'язей потребує перехресному запиленні.

переваги

Позитивною якістю сорти Дайбера є дружне, стійке дозрівання. Ягоди соковиті, мають приємний, кисло-солодким смаком, багаті вітамінами, добре зберігаються і транспортуються.

З черешні виходять високої якості:

 • сік;
 • пюре;
 • компот.

Вино і варення готують, додаючи для кислотності і аромату вишню, сливу. Квітуче дерево служить прикрасою присадибної ландшафту. При вирощуванні в регіонах з відповідним кліматом і ґрунтами Дайбера вимагає мінімального догляду.

недоліки

Черешня Дайбера без запилювачі залишається стерильною, не утворюючи зав'язі. Деревина, листя, плоди схильні до патогенного інфікування. При температурі до -24 градусів гинуть квіткові бруньки. Мороз в 30 градусів викликає відмирання кори: стовбур, гілки та пагони замерзають. У період дозрівання негативно позначаються на кількості та якості врожаю як посуха, так і рясні опади.

нирка

Плодоношення зосереджено на букетний гілочках, на кінцях яких зібрані квітки і сформована ростовая нирка. Квіткові бруньки округлі, ростовая знаходиться в центрі суцвіть. Після дозрівання плодів квіткові бруньки гинуть, з ростовой утворюється втечу з 5 междоузлиями і 6 нирками.

Лист і квітка

Крона Дайбера має хорошу облиственность. Лист темно-зелений, великий, витягнутий, з загостреним кінцем. Ширина листової пластини - 8 сантиметрів, довжина - 15 сантиметрів. Черешок довгий.

Дерево випускає двостатеві білі квіти до появи листя. В одному суцвітті - 2 бутона. Розквітла квітка - це розетка з 5 гофрованих пелюсток, маточки і тичинок. Період від появи бутонів до опадання пелюсток - 2-3 тижні.

плід

Плоди черешні Дайбера великі, округлі, ширші біля плодоніжки.

маса

Ягода, в середньому, важить до 6-7 грамів.

Висота

Висота плоду - 2, 5-2, 7 сантиметра.

Ширина

Ширина ягоди - 2, 1 сантиметра.

товщина

Діаметр плоду - 1, 9 сантиметра у плодоніжки.

забарвлення

Забарвлення ягід бордова, з чорним відливом.

плодоніжка

Плодоніжка товста, міцно прикріплена до ягоді. Довжина - 4-5 сантиметрів.

кісточка

Кісточка легко відділяється від м'якоті, округла, невелика.

Загальна характеристика

Ягоди Дайбера великі, темно-червоні, легко відокремлюються від плодоніжки. М'якоть щільна, соковита, червоного кольору, добре звільняється від кісточки.

смакові якості

Харчові гідності сорти Дайбера визначаються:

 • високим вмістом цукрів (15-18%);
 • наявністю кислот (лимонної, яблучної, винної, молочної, саліцилової);
 • клітковини;
 • пектину.

Вживання черешні благотворно впливає на організм при захворюваннях:

 • нервової;
 • серцево-судинної;
 • травної;
 • кровотворної;
 • кістково-м'язової системи.

Плоди приємного, солодко-кислого смаку, з соковитою м'якоттю, добре втамовують спрагу і голод.

Вміст корисних речовин

Стимулюючий вплив на обмінні процеси пояснюється високим вмістом в плодах Дайбера вітамінів, макро- і мікроелементів:

 1. A, B, C, P, E.
 2. K, Ca, Mg, Zn, S, Cu.

Лідерство серед вітамінів і мінеральних речовин займають (в 100 грамах черешні):

 • аскорбінова кислота (C) - 15 міліграмів;
 • токоферол (E) - 1 міліграм;
 • калій - 256 міліграмів;
 • кальцій - 37 міліграмів;
 • магній - 30 міліграмів.

Досить мати в раціоні харчування 400 грамів ягід черешні Дайбера щодня для нормалізації самопочуття.

Висота дерева і швидкість росту

Висота крони - до 6 метрів. Діаметр стовбура - 40-50 сантиметрів. Щорічний приріст штамба при сприятливих умовах досягає 50-60 сантиметрів.

Період цвітіння і дозрівання

Черешня зацвітає при стійкій температурі +15, +20 градусів, в квітні, на початку травня. Масове дозрівання плодів Дайбера настає в кінці червня, початку липня.

врожайність

Доросле дерево, при сприятливих погодних умовах і правильної агротехніки, дає до 90 кілограмів ягід за сезон. Максимальний зафіксований урожай - 170 кілограмів. Урожайність Дайбера в Криму досягає 160 кілограмів.

транспортабельність

Щільна шкірка і помірної соковитості щільна м'якоть черешні Дайбера дозволяють перевозити і зберігати ягоди 3 доби після зняття. Транспортування при температурі близько 0 градусів зберігає свіжість плодів 20 днів.

посухостійкість

Глибоке залягання коренів забезпечує Дайбера вологою в достатній кількості. Близьке залягання ґрунтових вод призводить до підгнивання коренів і камедетечение. При низькому рівні опадів у травні, початку червня рослині потрібно рясний полив. В іншому випадку дерево скидає зав'язі, плоди не набирають покладеної маси і розміру.

Сухий восени, після скидання листя, черешні також потрібно передзимовий полив для запобігання кореневої системи від підмерзання.

морозостійкість

Черешня, висаджена в північних регіонах, гине при одноразовому зниженні температури до -30 градусів. Тривалі холоди призводять до підмерзання коренів у верхньому шарі грунту і загибелі рослини.

Холодні зими і затяжні весни знижують врожайність, так як частина квіткових бруньок відмирає при -24 градусах. Для зав'язей згубний заморозок в повітрі до -0, 5 градуса, для квіток - до -2 градусів.

Стійкість до хвороб

Дерева сорту Дайбера мають знижений імунітет проти вірусного і грибкового зараження.

Основні хвороби: дірчаста і бура плямистість листя, парша, коккомикоз і Моніліоз. Моніліоз проявляється у вигляді плодової гнилі та моніліального опіку. Прохолодна, дощова погода, тумани на початку вегетаційного періоду збільшують ризик зараження в кілька разів.

застосування плодів

Ягоди Дайбера використовують в свіжому вигляді, для приготування літніх компотів і консервації у вигляді соку, пюре, компоту.

Основні вимоги до грунту

Коріння дерева йдуть на глибину в 2 метри. Близьке залягання ґрунтових вод буде шкодити кореневій системі Дайбера. На пухкої, багатою гумусом грунті черешні зберігають плодоношення десятки років.

особливості посадки

Агротехнічні вимоги при посадці Дайбера враховують її сортові особливості. Дотримання умов необхідно для подальшого зростання саджанця і плодоношення.

вибір саджанця

У деревця повинна бути щільна, еластична, рівномірно забарвлена, без пошкоджень кора. Осінній посадковий матеріал більш якісний, ніж придбаний навесні.

коренева система

Коріння не повинні мати відламаних кінчиків, ознак гнилі.

стовбур

Висота саджанця може варіюватися від 70 сантиметрів до 1 метра (в залежності від віку).

вік

Добре приживаються деревця від 1 року до 2 років.

наявність щеплення

Місце підщепи має бути малопомітним, сухим, без пошкоджень.

Вибір часу посадки

Час посадки (весна або осінь) залежить від регіону. Осіння посадка сприятлива при збереженні теплої погоди в жовтні, відсутності різкого зниження температури в зимові місяці, що відповідає південним областям Росії. В інших випадках найкращий період для висадки черешні Дайбера - це весна.

вибір ділянки

Місце, де буде рости Дайбера, має бути сонячним, захищеним від холодних вітрів, рівним. Глинистий, кам'янистий ґрунт готують до посадки з осені: перекопують площу не менше 1 квадратного метра на глибину до півметра.

підготовка ями

На важких грунтах і піщаних грунтах яму готують з осені. При посадці кількох саджанців черешні проводять глибоку оранку.

У грунт вносять гній, золу, вапно з розрахунку на 1 квадратний метр:

 • 2 відра перепрілого коров'яку;
 • 0, 5 літра деревної золи;
 • 0, 5 кілограма гашеного вапна (при кислій реакції).

У піщаник додають глину, перегній, золу. Розмір посадкової ями: діаметр - 80 і глибина - 60 сантиметрів.

Навесні поглиблення викопують за кілька діб до посадки саджанця, щоб земля осіла і прогрілася.

На дно насипають підготовлену грунтову суміш з:

 • перепрілого гною (2 відра);
 • сульфату калію (100 грамів) або деревної золи (2 склянки);
 • суперфосфату (400 грамів);
 • садової землі (піввідра).

Зверху роблять підсипку, щоб ізолювати коріння черешні від мінеральних добрив і не викликати опіку.

посадка

Коріння саджанця замочують на добу у воді. Потім занурюють в бовтанку з гною, глини, і води. У посадковій ямі формують горбок. По центру закріплюють кілочок, вище кордону грунту на 50 сантиметрів. Деревце Дайбера встановлюють на горбок вертикально, розправивши корінці.

Присипають грунтом, утрамбовують, щоб коренева шийка височіла над землею на 1-2 сантиметри. Штамбік прикріплюють до кілочка пов'язкою з натуральних матеріалів. Для поливу використовують відстояну, не холодну воду. У пристовбурні кола виливають 2 відра води і мульчують сухим торфом.

Закладка саду

Висаджувати саджанці черешні Дайбера треба з урахуванням її біологічної винятковості: потужного розгалуження, швидкого приросту. Проміжок в рядах визначається від 3 метрів, в міжряддях - від 5 метрів. Щоб уникнути затінення, дерева розміщують в шаховому порядку, чергуючи з іншими сортами для запилення. Можна садити один сорт черешні або кілька, а також вишню.

Що можна і що не можна садити поруч

При закладці саду передбачається розташування інших рослин. Антагоністи будуть сповільнювати зростання черешні, стримувати плодоношення.

Крони інших дерев не повинні перевищувати і затінювати Дайбера, а їх кореневі системи - бути конкурентами.

Можна, можливо

Посадка поруч з черешнею Дайбера кісточкових порід не заважає її розвитку при правильній посадці. Сусідство вишні та черешні збільшить врожайність обох культур через перезапилення. Близькість сливи з Дайбера сприятиме захисту від шкідників.

Виноград

Лоза формує корінь у верхніх шарах грунту. Добре переносить сусідство з плодовими деревами. Фруктовим насадженням виноград приносить шкоду, якщо його пагони обвивають крону.

глід

Каскадний кущ або деревце цвіте в той же період, що і Дайбера, залучаючи своїми ароматними квітами комах-запилювачів. Рослина невибаглива в догляді.

горобина

Рослина, що не вимагає особливого догляду. Під час цвітіння приваблює бджіл, що сприяє запиленню черешні. В осінній період - птахів.

Бузина (захист від попелиці)

Бузина, чагарник або деревце (червона і чорна) висотою до 3 метрів. З травня до середини червня її квіти є репелентом для попелиці, нападаючої в цей період на черешню.

жимолость

Висота садових сортів не перевищує 1 метра. Рослина добре росте і плодоносить на відстані 2 метрів від Дайбера, не заважаючи дереву.

Не можна

Чи не висаджують поряд з черешнею культури, які є переносниками небезпечних захворювань або затінюють її крону.

пасльонові культури

Всі види пасльонових не рекомендується висаджувати поблизу с черешнею. Помідори, картопля, баклажани, перець схильні вертіціллярному в'янення, яке вражає всі види рослин, включаючи черешню. Зараження відбувається через ґрунт. Грибок проникає через кореневу систему в нижню частину стовбура і викликає загибель камбію (клітин, що забезпечують зростання дерева).

дерева

Посадка на присадибній ділянці лісових дерев поруч з плодовими рослинами надасть згодом негативний вплив. Яблуню, грушу, абрикос висаджують не ближче 10 метрів від черешні Дайбера, щоб уникнути пригнічення.

липа

Дерево виростає до 10-30 метрів, має густу, малопроникними для сонячних променів крону, розвинену кореневу систему. При посадці поруч з черешнею буде затінювати її, сильно висушувати ґрунт.

дуб

Дуб по висоті, кроні і кореневій системі перевершує черешню Дайбера при досягненні 5-7 років. Суперництво буде не на користь плодового дерева. Кількість хрущів на ділянці значно збільшиться.

береза

Береза затінює ділянку, сушить грунт, притягує хрущів.

клен

Клен - одне з улюблених дерев хрущів.

Деякі плодові чагарники

Близька посадка більшості плодових чагарників поруч з черешнею шкідлива для рослин. Деякі конкурують за поживні речовини в грунті, інші несумісні з агротехнічним умовам.

малина

Коріння малини розташовуються на глибині до півметра, утворюючи під час вегетації численну поросль. Кущі ягідника будуть змагатися з черешнею за поживні речовини в грунті, переплітатися з її корінням, що утруднить видалення порослі. Для малини і черешні небезпечні одні і ті ж шкідники, що буде збільшувати ризик зараження.

агрус

Колючі пагони мають корінь, що досягає 1, 5-2 метрів. При близькій посадці чагарник буде конкурувати за поживні речовини з Дайбера. Агротехніка агрусу не збігається з доглядом за черешнею, якому необхідний рясний полив, що продувається вітрами ділянку.

обліпиха

Чагарник володіє розгалуженою, потужною кореневою системою на глибині 40-50 сантиметрів в 2-2, 5 рази перевищує діаметр крони. При близькій посадці черешні буде не вистачати живильних речовин.

смородина

Смородина має численні кореневі відростки в верхніх шарах грунту, вимагає частого зволоження, що є несумісним з доглядом за черешнею. У тіні, без руху повітря уражається грибками і вірусами, що передаються на сусідні рослини.

запилювачі

Для перехресного запилення Дайбера в одному ряду висаджують черешні зі схожими за якістю плодами.

Чорний орел

Західноєвропейський сорт. Ягоди до 3 грамів, червоного кольору. М'якоть ніжна, соковита, солодка, трохи кисла. Дерева морозостійкі, стійкість до шкідників середня.

Золота

Максимальна висота черешні - 4 метри. Цвіте в квітні. Плоди лимонного кольору, до 7 грамів, солодко-кислі. Сорт стійкий до зимових холодів і шкідників.

Кассіні рання

Високоросла дерево з круглою кроною. Початок дозрівання - кінець травня. Плоди коричнево-бордові, до 5 грамів, солодко-кислі. Сорт схильний до морозобою і поразки шкідниками.

Бігарро Гоше

Черешня середньостигла, високоврожайна. Ягоди - до 4 грамів, темно-червоного кольору, з щільною соковитою солодкою м'якоттю. Сік рубіново-червоний. Дерева стійкі до несприятливих кліматичних умов.

Гедельфінгер

Старовинний високоврожайний сорт. Дерева високорослі. Плоди - 6 грамів, в зрілому стані чорні. М'якоть щільна, червона, солодка. Сік червоний. Морозостійкість низька.

Рамон Олива

Черешня виведена у Франції. По термінах дозрівання - ранньостиглий. Сорт зимостійкий, стійкий до шкідників. Плоди темно-червоні, вагою 5-6 грамів, з ніжною, солодкою м'якоттю рожевого кольору.

Жабуле

Французький ранньостиглий, десертний сорт. Стійкий проти шкідників і до низьких зимових температур. Ягоди середнього розміру з нещільної м'якоттю темно-червоного кольору, солодкі на смак.

Францис

Західноєвропейський сорт черешні. Плоди великі - до 6 грамів, з кремовою, щільною м'якоттю, солодкі, з невеликою кислинкою. Кісточка полуотстающая. Стійкий проти шкідників. Зимостійкий.

секрети догляду

Агротехнічні вимоги включають в себе підтримку в рівноважному стані:

 • крони черешні;
 • рівня вологості;
 • вмісту поживних речовин у грунті.

Обов'язкові прополка, розпушування.

полив

В посушливе літо молоду черешню необхідно поливати 1 раз в тиждень. Дайбера, старше 10 років, досить 3-х разового рясного поливу за сезон.

підживлення

Восени, після опадання листя, при перекопуванні вносять азотні добрива, перегній. Навесні, коли розпустяться всі квіти, черешня потребує калійних і фосфорних добавках у вигляді золи, суперфосфату. Підживлення робиться по колу пристовбурного кола.

схема обрізки

Крона черешні Дайбера формується в 2 яруси: 9 скелетних гілок першого і 3 - другого рівня. Центральний провідник обрізається на бічне відгалуження на висоті 3, 5 метра. Навесні видаляються гілки, що ростуть усередину крони, дзиги, конкуренти вище провідника.

Підготовка до зими

Осінній полив, побілка штамбів, укриття ялиновим гіллям захистять коріння і стовбур Дайбера від підмерзання. Від гризунів черешню захистять руберойд, сітка, гілки лапника.

Профілактика від хвороб і шкідників

Дайбера уражається вірусами і грибками, особливо в дощові періоди. Профілактика вірусу полягає в знищенні суперечка на стовбурі і гілках дерева до початку вегетації. Грибки зимують на уражених гілках черешні, опалого муміфікованих плодах, листі.

Зниження температури в період цвітіння послаблює імунітет черешні і сприяє зараженню.

дірчастий плямистість

Щоб запобігти спалаху вірусної інфекції, ранньою весною, до розкриття нирок Дайбера, її обприскують 5% розчином мідного купоросу. Ознаки захворювання проявляються у вигляді коричневих вкраплень на листках.

бура плямистість

На листовых пластинах черешни заметны округлые пятна с некрозом по краям и черными точками в центре. В качестве профилактики применяют опрыскивание дерева 5 % раствором медного купороса до начала сокодвижения.

плодова гниль

Источник заражения – гриб аскомицет. Мицелий зимует на опавших плодах, на пораженной древесине веток. Появление на ягодах симметричных белесых наростов свидетельствует о поражении черешни монилиозом. Предотвратить распространение гриба на Дайбере можно:

 1. Удалением и сжиганием спороносителей:
 • полузасохших ягод;
 • веток;
 • листя;
 • побегов с потемневшей корой.
 1. Опрыскиванием дерева фунгицидом.

По окончании плодоношения на черешне не должно оставаться плодов. Весной удаляются засохшие ветки.

Камедотечение

Выделение смолы создает почву для бактериальной инфекции в стволе Дайберы. Засохшие наросты удаляются до здоровой ткани, обрабатываются 1 % раствором медного купороса и закрываются садовым варом.

парша

Профилактика поражения черешни паршой заключается:

 • в уборке и сжигании осенью опавших листьев и плодов;
 • перекопке приствольных кругов осенью;
 • опрыскивание до распускания почек Нитрафеном;
 • 1 % бордосской жидкостью при распускании почек;
 • повторное – через 20 дней после окончания цветения;
 • після збору врожаю.

При высокой степени заражения Дайберы проводят 4 опрыскивания через 2 недели.

моніліальний опік

Внезапное засыхание листьев, завязей и молодых веточек Дайберы вызвано грибком аскомицетом, появляющимся после резкого похолодания с ветром. Дерево опрыскивают фунгицидами с интервалом в 7 дней.

Вишневый слизистый пилильщик

Уничтожение личинок, поедающих листья черешни, с помощью инсектицидных препаратов: Децисом, Каратэ.

Вишнева муха

Обработка черешни Дайбера после образования завязей Децисом, с повторным опрыскиванием через 2 недели.

Кільчасті шовкопряд

В профилактических целях – ранневесеннее опрыскивание Дайберы Каратэ, Залон.

Вишневая тля

Обработка Дайберы инсектицидами от тли при появлении насекомых.

довгоносик

Для борьбы с личинками дерево опрыскивают после опадания лепестков Астелликом.

п'ядун

Профилактика заключается в уничтожении куколок до выхода из них бабочек. В этих целях весной черешню осматривают, удаляют паутинные гнезда в коре, опрыскивают пиретроидными инсектицидами.

Захист від морозу

С появлением снежного покрова дополнительно стоит утеплить приствольный круг Дайберы уплотненным сугробом.

Обробка навесні

До начала сокодвижения в черешне проводится санитарная обрезка сухих и поврежденных веток на кольцо, побелка стволов для защиты от вредителей и весеннего морозобоя.

Збір і зберігання врожаю

Снимают ягоды вместе с плодоножками. Чтобы плоды не сдавливались под собственным весом, помещают их в широкие, плоски емкости. Лучшее место для хранения черешни – отделение для фруктов в холодильнике. При более низкой температуре черешня побуреет. Срок для употребления в пищу – 3 дня. К этому времени витамин С достигнет в ягоде своего максимального значения.

Відгуки

Маргарита, Ростов:

«Прекрасный сорт. Черешне уже больше 8 лет. Каждый год радует урожаем. Хватает и для еды, и для консервации. В 5 метрах растет вишня. Никаких проблем с опылением нет».

Василий, Воронеж:

«Посадил саженец черешни Дайберы год назад. Прироста большого не было, сказалось засушливое лето. Надеюсь, что через три-четыре года будет первый урожай».

Светлана, Таганрог:

«Обожаю, когда цветет черешня Дайбера. Листьев еще нет, стоит вся в цвету, как в белой пене. За одно это надо разводить черешни».

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: