Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Ожина почала завойовувати увагу садівників недавно. Тому ще не кожен знайомий з правилами агротехніки рослини. Але якщо основні прийоми догляду за ягідної культурою зрозумілі і прості, то про шкідників і хвороби ожини думки розходяться. А як з ними боротися і які заходи профілактики, знає не кожен досвідчений дачник.

Класифікація захворювань ожини

Всі хвороби рослин саду можна поділити на ті, які викликані:

 • неправильним доглядом і несприятливими умовами;
 • хвороботворними грибками, що переміщаються за допомогою вітру, дощу, людиною;
 • бактеріями, що мешкають в грунті;
 • вірусами, яких поширюють комахи.

Зв'язок шкідників саду і патологій ожини міцна. Пошкоджуючи частини рослини, комахи сприяють проникненню патогенних мікроорганізмів, ослаблення садової культури.

Симптоми і види грибкових недуг

Визначити інфекцію, викликану суперечками грибків, під силу навіть початківцю садівникові. Листя і стебла покриваються плямами, утворюються на них ділянки цвілі різного кольору. Вони є місцем розвитку суперечка. Проникнення грибка проходить шляхом потрапляння в продихи, чечевички ягідного рослини. Навіть невелике ушкодження на кущику стане воротами для того, щоб потрапити всередину рослинних тканин паразитам.

іржа

До симптомів патології відносять наявність на стеблах, листках дрібних помаранчевих точок. Виростаючи в обсязі, вони перетворюють пластину в суцільне засохле поле. Листя починає опадати, а кущі зупиняються в розвитку, слабшають. Виниклі на стеблах плями сприяють розтріскування пагонів.

Лікування полягає в обробці бордоською рідиною або розчином мідного купоросу. Заражені гілки і листя обрізають, закопуючи в землю на глибину 15 сантиметрів, де вони розкладаються.

Септоріоз, або біла плямистість

Хворі саджанці стають причиною недуги ожини. Особливо активний грибок у вологе і прохолодне літо. Вже на початку сезону минулорічні пагони будуть з листям, покритими білими плямами. Такі ж світлі ділянки видніються навколо нирок, междоузлий. До кінця літа суперечки розмножуються, плодове тіло грибка являє собою чорні точки на частинах рослини.

Своєчасне зняття уражених листя, обрізка хворих пагонів дозволить зупинити перебіг хвороби. До розпускання листя треба обприскати кущі бордоською рідиною в формі 1% -го розчину.

антракноз

Зимівлю патогенний грибок проводить в рослинних відходах. Навесні він вражає листя, пагони, нирки, суцвіття. В опис ознак інфекції входить те, що листя покриваються бузково плямами з нерівними краями величиною до 2-4 міліметрів. Через те, що листя і пагони не розвиваються, уражені хворобою, всихають, то і ягід не дочекатися.

сіра гниль

Захворювання вражає всі надземні частини рослини, але найбільше страждають ягоди. Спори, проростаючи, негативно діють на зростання ягідної культури. Світло-бура цвіль на ягодах - один з яскравих ознак хвороби. При цьому плоди не визрівають, опадають, втрачається більша частина врожаю. Ефективним проти грибка вважають препарат «Хорус». Можна застосовувати і засоби на основі міді.

філлостікоз

Патологію називають бурою плямистістю, так як вона характеризується плямами різної форми і величини коричневого забарвлення. Потім в середині вони прикрашаються чорними точками. При запущеній стадії патології вся поверхня листа буріє, а потім засихає. При виявленні симптомів необхідно знищити уражені листя, а кущі ожини обробити фунгіцидами.

пурпурова плямистість

Теплими вологими зимами грибок залишається життєздатним, навесні грунтуючись на кущах ожинника. Покриті червоними плямами пагони і стебла рослини починають тріскатися. Листя всихають і опадають. Не можна чекати від рослини хорошого врожаю, зав'язей буде мало, і вони завчасно засохнуть.

Методи лікування грибкових захворювань

В основі боротьби з грибковими інфекціями лежать препарати, що містять мідь. Особливо популярним є бордоською рідиною і мідний купорос. У наш час пропонують біопрепарати, ефективно впливають на причину патології. Розчин «Триходерміну» необхідний для лікування та профілактики хвороб. Він діє активно відносно грибка ранньою весною до того, як розпустилися листочки.

Треба обробляти кущі до цвітіння і після фунгіцидними засобами. Це допоможе зупинити ураження квітів і зав'язі ягоди. Якщо симптоми ураження грибком виявляються, то можна застосувати обробку «фундазолом».

Перед зимівлею потрібно вжити заходів профілактики. Для цього обприскують кущі медьсодержащими засобами.

Класифікація вірусних захворювань і їх прояви

Патології ожини, викликані вірусом, зустрічаються рідше грибкових інфекцій. Але шкоди вони завдають значної плантації ягід.

Кільцева плямистість

Навесні на листках ожинника можна виявити хлоротичні візерунок кільцями. При цьому верхівка стебла гине, а з пазушних бруньок з'являються пагони. Кущ стає неохайним, з потворними пагонами. Вірус переноситься попелиць. Особливістю його є те, що і на садовій малині він зустрічається також.

мозаїка

Хвороба проявляється мозаїчним малюнком плям жовтуватого кольору на листках. Цятки розташовуються уздовж прожилок листової пластини віялоподібно. За період вегетації кущі стають жовтими, слабшають, не дають повноцінних ягід.

курчавість

Причиною хвороби є заражені вірусом саджанці. Дізнаються про наявність патології з скрученим листям. Замість зеленого кольору поверхню листової пластини стає жовто-коричневої. Потворно виглядають на кущах междоузлия, суцвіття. І зав'язуватися плоди на хворих рослинах не будуть.

жовта сітчастість

Хвороба має ознака хлороза, коли вся поверхня листя поцяткована цятками, як віялом. Небезпека хвороби в тому, що рослина припиняє розвиток, починає сохнути.

Профілактика та лікувальні заходи

Позбавити від вірусу хворий кущ ожини неможливо, тому велику роль відіграють профілактичні заходи. Серед них треба виділити:

 • боротьбу з попелицею, нематодами, як переносниками вірусів;
 • ретельний вибір саджанця, обробка його дезінфікуючими засобами;
 • процедуру обприскування спеціальним препаратом, який діє згубно на патогенні організми, - «Пентафагом».

Грамотна агротехніка при вирощуванні ягідної культури дозволить захистити рослини від серйозних патологій.

Бактеріальні захворювання, заходи боротьби з ними

Особливостями бактеріального зараження є те, що патогенні мікроорганізми проникають всередину пошкоджених, ослаблених рослин. Хвороба починає проявлятися наростами на коренях, які в міру розвитку розпадаються. Так бактерії залишаються в землі, зберігаючись до наступного року і заражаючи все кущі ожини. Рознощиками бактеріального раку служать бур'яни. Тому треба обов'язково знищувати їх, рихлити регулярно міжряддя. А хворі культури викорчовують і спалюють.

Кореневої і стеблової рак

До проявів бактеріального раку відносять те, що:

 • на коренях і пагонах ожини утворюються нарости, шишечки;
 • кущі зупиняються в рості, засихають;
 • молода поросль слабка, тонка;
 • в'януть листя.

Так як бактеріям для проникнення всередину рослин потрібні ранки, тріщинки, то їх треба вчасно замазувати варом, обробляти дезінфікуючими засобами, щоб виключити інфекцію. При появі невеликих шишечок на стеблах і коренях їх обрізають, обробляють зрізи глиною або садовим варом.

Рослини потрібно обприскати «Пентафагом С». Тільки таким способом можна врятувати цінну культуру від загибелі.

інші захворювання

Зустрічаються у ожини такі патології, причину яких пояснити важко. Хоча вони не дуже поширені, але мати уявлення про них треба.

Ізрастаніє, або карликовість

Схожі на стирчать із землі мітли - так виглядають кущі ягоди, уражені одноклітинними микоплазмами. Захворювання зустрічається тоді, коли рослини ослаблені після зими, частина пагонів у них вимерзла. Відновитися важко ягоді і після тривалої посухи. Коли такі «коротуна» прикрашають садову ділянку, зрозуміло, що хворому ожинник НЕ воскреснути. Його треба викопати і спалити. Решта кущі краще обприскати «фундазолом».

Різновиди шкідників і ознаки їх паразитування

З шкідливих комах для ожини небезпечні як ті, які зимують у землі, так і ті, що живуть на стеблах і листках. Одним паразитам потрібен сік листя для життя, який вони висмоктують. Інші харчуються за рахунок стебел і пагонів.

Шкідники коренів ожини

Для мешканців верхніх шарів грунту в саду прожиток добувати треба, проробляючи ходи. Коли личинки комах досягають коренів таких рослин, як ожина, вони починають на них паразитувати. Тому для порятунку культури потрібна своєчасна боротьба з комахами і їх личинками.

Капустянка

Велика комаха з міцними лапками прогризає корінці ожини. Після цього починає засихати кущ. Необхідно визначити причину недуги. Для цього відгрібають землю від коренів, щоб визначити шкідника. Нори паразита заливають водою з нашатирним спиртом або мильним розчином. Для приманок використовують гній із соломою, заповнюючи їм ямки. Капустянки побудують в них гнізда, і тоді можна розкидати органічний матеріал і знищити комаха.

травневий жук

Личинки хруща, або хруща, харчуються листям, корінням ожини. Знищити личинок можна, викопавши кущ і помістивши корінь в бовтанку з глини і тютюнового пилу. У травні поливають кущі водою з декількома краплями йоду.

Паразитуючі на листках

При деформації листя ожинника необхідно уважно оглянути їх на предмет виявлення шкідників. Побачивши колонії комах, можна вручну зібрати їх або обірвати уражені листочки.

Малини листової пильщик

Шкідники відносяться до листогризучих, так як їх личинки знищують листя спочатку в нижній частині куща, потім піднімаються вгору. Зимівлю проводять ложногусеніци в коконах, ховаючись в опалому листі.

Якщо не боротися з пилильщиком, то кущі скоро залишаться без зелені. Щоб захистити посадки ягоди від набігів шкідника, необхідно перекопувати землю навколо рослин. Не любить він, коли проводять обприскування настоєм часнику, тютюну.

ожинова тля

Цей вид попелиці відрізняється великими розмірами. У нього на жовтуватою спинці видно темні візерунки. Паразитують колонії попелиці зі зворотного боку аркуша. Боротьбу з ними проводять як обприскуванням інсектицидами, так і народними засобами.

Малина листова попелиця

З весни, коли листя ожини стають потворними і покриваються липкими виділеннями, починають висмоктувати соки рослини сімейства попелиці. Влітку видно на пагонах величезна кількість дрібних шкідників. Від них рослина заражається грибковими інфекціями, вірусними хворобами. З препаратів для боротьби з попелиць використовують «Конфідор» або «Фитоверм».

Звичайний павутинний кліщ

Маленький павучок з чотирма парами ніг помітний тільки в лупу. Але шкода приносить ягідної культури величезний. Він селиться на нижній стороні листя, висмоктуючи соки і обплітаючи все тонкою павутинкою. Через це листочки починають буреть, гинути. Після запліднення самки знаходять собі притулку в опалому листі, грудочках землі.

Попередити дію шкідника можна прибиранням і спалюванням сміття восени, перекопкой грунту, обкурюванням сіркою.

Малини волосиста кліщ

Павутина, обплутує пагони, листя і ягоди ожини, вказує на поразку рослини кліщем. У нижній частині пластини виявляють білі точки. Листя починають деформуватися, а рослина відставати в розвитку.

На пагонах куща

Поразка пагонів важко знайти, так як комахи так мікроскопічні, як і пошкодження, зроблені ними. Але від них кущі ожини можуть заразитися патогенними вірусами, грибками, проникаючими всередину рослинних тканин.

Малина орехотворки

Невелике перетинчастокрила комаха своїм патогенним дією викликає зростання подовжених здуття на пагонах, галл. Після цього ягідник починає засихати, зупиняється в розвитку. Як тільки виявлять здуття на гілках, намагаються їх зрізати і обробити уражені місця «актеллика».

Малина побеговая тля

Нирки на верхівках пагонів уражаються попелиць побеговая виду. Наситившись соками з гілок, паразит поспішає знищити суцвіття, черешки, переходячи потім на плоди. Колонії комах збільшуються за сезон в кілька разів, погрожуючи погубити весь кущ ожини. Для усунення шкідника необхідно вирізати заражені паразитом пагони, а кущ обприскати препаратом типу «Фитоверм».

Малина стеблова муха

Мухи з прозорими крильцями кружляють над кущами ожини, відкладаючи яйця. З'явилися личинки вгризаються всередину тканин, проробляючи всередині стебел ходи. Звідси походить в'янення ягідної культури з обвисанням гілок. Щоб муха не встигла вилетіти, рано навесні мульчують грунт навколо кущів шаром компосту або перегною.

Малина побеговая галлица

Харчуючись соками ожинового рослини, личинки мухи ховаються в спеціальних наростах, галлах. Після окукливания через деякий час відбувається перетворення їх у дорослих галлиц. Цікавий забарвлення дорослої особини: довге тільце з помаранчевими смужками тримається на високих ніжках. Небезпеку становлять місця проживання личинок, так як тут відбувається розтріскування пагонів, вони починають ламатися.

Попередити нападу шкідника можна ретельно огляданням кущів, вирізанням ослаблених і хворих пагонів.

На бутонах, квітках, нирках і ягодах

В ожині цінують смачні і корисні ягоди, а коли плоди не з'являються, то це пов'язано або з хворобами, або з шкідниками. Серед шкідливих комах чимало таких, які самі не проти поласувати чорними кістянками. Тоді стає ясно, чому сохнуть ягоди.

Малина почковая моль

Ласощами для паразита є молоді бруньки, а також бутони суцвіть, зав'язі. Комаха не дає розвиватися чорним ягодам. Вони не досягають стиглості, починають відразу деформуватися, стають жорсткими. Позбутися від метеликів можна, струшуючи дорослих особин з кущів. Зібравши шкідників на поліетиленовому мішку, їх спалюють.

квіткоїд

Так називають жучка з довжиною тіла в 3 міліметри, сірого з чорним забарвлення. Після подгризанія цветоножки самка там робить кладку яєць. А вже вилупившись, личинки займаються поїданням квітів ожини. Позбутися від шкідника можна збиранням комах вручну або обприскуванням засобом «вофатоксом», розчином деревної золи.

Як боротися з навалою комах

Тільки своєчасна обробка рослин допомагає врятувати їх від загибелі. Оглядаючи регулярно кущі ожини, помічають всі зміни в надземній частині. Необхідно звертати увагу на стан листя, квітів, пагонів. При виявленні засихають листя, павутиння на них відразу ж вживають заходів. Починають з щадних варіантів, переходячи на інсектициди, якщо розмноження комах загрожує сортовий ягоді.

Такі агротехнічні прийоми, як перекопування грунту навесні і восени, мульчування, вирізання слабких пагонів, зупинить паразитів, вигубить.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: