Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Цей живильний овоч багатий вітаміном С і іншими мікроелементами. Він невибагливий настільки, що вирощування і догляд за ріпою у відкритому грунті під силу навіть новачкові. Звичайно, якщо він буде прислухатися до порад досвідчених городників.

Характеристики та особливості ріпи

Ріпа - виходець із Західної Азії. Вік коренеплоду, на думку фахівців, налічує не менше чотирьох тисячоліть. У всякому разі, стародавні римляни, що належали до класів будинків, відмінно знали про існування ріпи. Нескладна агротехніка забезпечувала гарну врожайність коренеплоду. Його пекли, варили, парили, гасили, фарширували …

У їжу вживається кореневище ріпи - м'ясистий коренеплід. На високому стеблі рослини багато листя: у кореня ростуть жестковолосистиє, довгочерешкові і перисто- надрізані, а вище - зубчасті і злегка опушені (або голі).

На першому році життя ріпи активно розвиваються тільки її кореневище і прикоренева листя. Квіти з золотисто-жовтими пелюсточками з'являються тільки на другий рік. З квіток розвиваються короткі стручки, усередині яких дозрівають темно-червоні насіння, за формою нагадують неправильні кульки.

Кормові сорти ріпи звуться «турнепс».

Корисні властивості рослини

Народні цілителі давнини використовували ріпу як сильне протизапальний засіб. Сьогодні рослина широко використовується в профілактичних цілях і для лікування застуди. Не менш відомі відхаркувальні і заспокійливі властивості ріпи.

Важливо! Головне багатство цього коренеплоду - глюкорафанін. Цей антиоксидант здатний запобігти утворенню злоякісних пухлин.

Ріпа - джерело мінеральних солей, кислот, вітамінів та інших мікроелементів. Особливо багато в її коренеплодах калію, кальцію, заліза, фосфору, каротину і магнію.

Яку ріпу будемо садити?

Всі сорти ріпи підрозділяються на столові і кормові. Особливе місце в переліку перших займає група салатних овочів. Якщо їстівної частиною столових видів є тільки кореневище, то салатні використовуються цілком - в їжу годяться і вершки, і корінці.

За періодом дозрівання сорти ріпи підрозділяються на ранні (до вживання в їжу стають придатними через півтора-два місяці), середньостиглі (дозрівають за два-три місяці) і пізні (дозрівають більше 90 днів). Кожен вид має свої смакові якості.

Нижче наведено перелік найбільш популярних сортів:

  1. Біла ніч. Так звана біла ріпа (свою назву отримала завдяки відповідному кольором м'якоті), виведена чеськими селекціонерами. Середня вага - 0, 5 кілограма.
  2. Петровська-1. Плоди - жовті, трохи приплюснуті, солодкуваті. Підходить для тривалого зберігання. Середній сорт.
  3. Снігуронька. Ранній салатний тонкошкірі коренеплід (його середня вага - 60 і менше грам). Відмінні характеристики цього сорту - соковита м'якоть і ніжні листи.
  4. Гейша. Ранньостигла і холодостійка салатна ріпа. Середня вага кореневища округлої форми може досягати 200 грам. Корінь і листя цього сорту позбавлені гіркуватості, характерною для російської ріпи.
  5. Сапфір. Салатний коренеплід з ніжним листям.
  6. Травнева жовта зеленоголова. Не використовується для зберігання, «скороспелка». Популярна завдяки соковитою м'якоті.
  7. Золота куля. Середня вага - 150 грам. Коренеплід жовтий, круглий, гладкий. Ранній сорт. Під ніжною шкіркою - соковита м'якоть.
  8. Білосніжка. Може рости і дозрівати на затінених ділянках. Листя можна використовувати для салатів. Коренеплід білий, соковитий. Середня вага може досягати 80 грам. Ранній сорт.
  9. Пурпурова ранньостиглий. Вага коренеплоду в момент повного дозрівання може досягати 65-90 грам. Діаметр дозрілого примірника - 8-12 сантиметрів. Відрізнити цей сорт від інших можна по пурпурової вершинке. Соковита м'якоть коренеплоду має білий колір.

Коли садити культуру?

Термін посадки ріпи і її дозрівання залежать не тільки від кліматичних характеристик, але також від того, з якою метою робиться висадка.

Наприклад, в Підмосков'ї висаджують розсаду в грунт в останні дні квітня або на початку травня, щоб поласувати ріпою влітку. Висадку примірників, які повинні послужити в якості припасів на зиму, здійснюють у відкритий грунт з кінця червня до середини літа. У Сибіру і на Уралі крайній термін посадки - перший тиждень липня.

Досвідчені аграрії знають, що насіння ранніх сортів проростуть на 2-3 тижні раніше покладеного терміну, якщо посіяти їх до настання зимових холодів. З приходом весни молода поросль здасться з-під землі, навіть якщо стовпчик термометра не підніметься вище 5 ° С.

Якщо ж температура грунту прогріється до 18 градусів, перші сходи з'являться буквально через пару днів.

Помічено, що при посадці свіжого насіння догляд за ріпою може бути зведений до мінімуму. Овоч вкажіть такі властивості, як відмінна схожість за умови, що насіння перед посадкою були вимочити в теплій воді (або слабкому розчині марганцівки), а потім повністю висушені.

Вирощування ріпи у відкритому грунті

Деякі городники, беручи до уваги малий розмір насіння ріпи, перед Висів на заміській дачі вважають за потрібне перемішати їх з піском. В результаті сходи не проростають в безпосередній близькості один від одного. На чайну ложку насіння потрібно півсклянки піску. Підготовленими таким чином насінням засівають дві тоненьких доріжки, дотримуючись між ними відстань 20 сантиметрів.

Традиційний спосіб засіву трохи відрізняється від методу, про який було сказано вище. Щоб виростити коренеплід, перед посадкою насіння грунт спочатку розпушують, утрамбовують, а потім вже викреслюють дві паралельні борозенки глибиною 1 або 2 сантиметри. Зерна висівають з таким розрахунком, щоб на одному сантиметрі було закладено дві насіння. Відстань між борозенками - 20 сантиметрів.

Важливо! Деякі городники, враховуючи маленький розмір насіння, приклеюють їх клейстером до паперовій стрічці.

посів насіння

Сіють насіння під зиму, виробляють це до початку холодів. Глибину борозенок трохи збільшують, а посіви засипають піском або заздалегідь приготованим торфом. Закривати насіння мерзлої землею категорично не рекомендується. Протягом зимових місяців вони будуть піддані своєрідному природному відбору і найстійкіші з них проростуть з настанням весни.

Лінії посіву позначають віхами, а як тільки земля покриється снігом, його рівним шаром накидають на «доріжки» з насінням.

вирощування розсади

Насіння на розсаду пророщують в торф'яних таблетках або ємностях, наповнених почвосмесью, купленої в спеціалізованому магазині.

Таблетки перед висадкою зерен необхідно підготувати - замочити у воді і дочекатися, коли торф'яна суміш набубнявіє. В одній таблетці можна проростити до 4 насіння. Цей своєрідний «інкубатор» обертають поліетиленом і залишають в недоступному для прямих сонячних променів місці. Рекомендована температура приміщення - 10-15 ° С.

Час від часу плівку піднімають, забезпечуючи посівам вентиляцію, а грунту - зволоження.

Після того як розкриються сім'ядолі, сходи проріджують, вилучаючи слабкі і нежиттєздатні сіянці. Подальший догляд за паростками зводиться до поливу, підгодівлі і розпушування грунту.

За два тижні до висадки розсаду загартовують: систематично виносять на повітря, потроху збільшуючи тривалість перебування. Якщо температура дозволяє, саджанці залишають на вулиці «ночувати».

підготовка ґрунту

Ріпа «воліє» легкий глинистий нейтральний грунт. У зв'язку з цим грунт, що відрізняється підвищеною кислотністю, змішують з вапном.

Коренеплід добре приживеться на грядках, де раніше визрівали огірки, помідори і картопля. Категорично не підходять для висадки ріпи ділянки присадибного господарства, на яких вирощували хрін, дайкон, крес-салат, редиску, редьку, всі види капусти і. … ріпу. Заборона пояснюється наявністю у перерахованих культур спільних ворогів і їх схильністю одним і тим же захворюванням.

Місцевість, на якій цей Вологолюбний коренеплід буде відмінно себе почувати, повинна бути рівною або заниженою.

пікіровка ріпи

Сіянці настільки ніжні, що пікіровка після посадки у відкритому грунті здатна стати для них болючою процедурою. Тому оптимальним варіантом для пророщування насіння є використання торф'яних таблеток.

У другій половині травня таблетки закопують на грядці разом з сіянцями, дотримуючись відстань між рослинами 30 сантиметрів.

Сусідство з іншими рослинами

Ріпу не рекомендується висаджувати в безпосередній близькості з «спорідненими» культурами, що відносяться до сімейства хрестоцвітних. Абсолютно всім членам цієї величезної «сім'ї» докучають одні і ті ж шкідники - мухи, клопи, капустяні блохи, тля, моль, довгоносики, совки і так далі.

Що стосується сумісності культур на городі, то досвідчені городники садити ріпу радять з горохом, салат, майоран, петрушка, селера.

Правильний догляд за культурою

Цей овоч невибагливий і не вимогливий. Доглядати за ним нескладно. Процес має на увазі звичайне проріджування, полив, розпушування та внесення добрив. Дотримуючись всіх нижченаведені рекомендації, городник отримає досить щедрий урожай - близько чотирьох кілограмів ріпи з одного квадратного метра землі.

підживлення

Удобрювати ріпу можна і мінеральними, і органічними сполуками. Підживлення здійснюють максимум двічі протягом усього вегетаційного періоду.

З числа органічних добрив, придатних для підгодівлі, слід виділити компост, деревну золу і гній-сипець.

Якщо грунт, в яку посаджений коренеплід, досить родюча, від додаткових підгодівлі можна утриматися.

полив

Ріпа - рослина вологолюбна, тому поливати її необхідно регулярно і рясно, особливо якщо мова йде про молодого коренеплоду. Для сходів, що з'явилися на одному квадратному метрі землі, знадобиться 8-10 літрів води.

У період, коли рослина перебуває в стадії формування коренеплоду, витрата води збільшують до 10-12 літрів.

У міру дорослішання коренеплодів витрата води поступово скорочують, щоб запобігти розтріскування коренеплодів. Ріпу поливають двічі на тиждень, а при наявності регулярних опадів - ще рідше.

Оптимальний час - раніше ранок і пізній вечір. Зрошення молоденьких пагонів здійснюють, використовуючи лійку з дрібним ситом. Підросли і зміцнілі коренеплоди обробляють зі шланга. Вода, призначена для поливу, не повинна бути надто холодною.

Нерегулярне зрошення відбивається на смакових якостях м'якоті і загальний стан коренеплодів: вони помітно грубеют і гірчать. Від надмірного рослини гниють і втрачають здатність протистояти атакам шкідливих мікробів.

Проріджування і прополка

Грунт, в якій росте ріпа, необхідно регулярно розпушувати, попутно видаляючи бур'яни. Інакше навколо рослини утворюється корочка, яка утрудняє природну вентиляцію грунту. Щоб позбавити себе від необхідності рихлити землю після чергового поливу, деякі землевласники мульчують міжряддя соломою.

Напередодні першого розпушування досвідчені городники рекомендують посипати грядку гірчицею або золою, щоб захистити тільки що проклюнулися сіянці від нападок капустяних блішок.

Догляд за грунтом

Грунт, в якій дозріває ріпа, підгодовують рідким гноєм і слабким розчином (0, 1%) борної кислоти. Після поливу допускається внесення деревної золи.

Якщо земля на грядці родюча, можна обійтися без додаткового догляду.

Боротьба з шкідниками та хворобами

Особливу небезпеку становлять для ріпи (особливо на ранній стадії розвитку) хрестоцвіті блішки і капустяна муха. Щоб відлякати цих комах, грядку після кожного поливу обробляють гірчицею, золою і тютюновим пилом, а потім розпушують міжряддя. В особливо критичних випадках грядки обприскують інсектицидами, наприклад, карбофосом.

Серед захворювань, яким піддається ріпа, особливе місце займають кила, фомоз, бактеріоз, чорна ніжка і гниль. Рослини, порушені хворобою, видаляють, а вцілілі коренеплоди обробляють відварами томатної і картоплиння або мильним розчином. Якщо хвороба не відступає, застосовують більш агресивні засоби, наприклад, Фундазол або Топсин.

Прибирання і зберігання

Головне завдання городника, який виростив великий урожай - правильно його зібрати і зберегти якомога довше. Час збирання залежить від сорту і кліматичних особливостей регіону. Щоб зберегти на зиму, вибирають коренеплоди, діаметр яких дорівнює або перевищує 6 сантиметрів.

Обережно викопавши або Повисмикували коренеплоди (плід повинен залишатися цілим), їх обтрушують від землі і просушують в прохолодному, але не сирому приміщенні. Висушені корені розкладають по ящиках, пересипаючи піском. Бадилля відрізають, залишаючи сантиметровий «хвостик».

Якщо температура зберігання ріпи не перевищує 3 ° С, коренеплоди не зіпсувати як мінімум протягом трьох місяців. Зберігати ріпу можна і в холодильнику, попередньо обернувши її поліетиленом. В таких умовах вона не зіпсується протягом місяця.

Якщо ріпа зберігається в приміщенні, в якому підтримується кімнатна температура, вжити її в їжу необхідно протягом двох тижнів. По закінченні цього терміну стиглі коренеплоди почнуть втрачати свої смакові якості і в'янути.

Ріпа, виморожена в результаті значного зниження температури (наприклад, під час несподіваних заморозків), зберіганню не підлягає.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: