Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Насіння гороху садять майже всі, у кого є земельна ділянка. В горошку міститься багато цукру і білка, поласувати ним люблять все. Догляд за культурою нескладний, головне, правильно підібрати сорт і підготувати посадковий матеріал. Існує багато класифікацій, який буває горох. Він може відрізнятися формою, строками дозрівання врожаю, напрямком використання. За типом росту рослина може бути високорослим, штамбові, вилягає.

вибір сорту

Горох відноситься до трав'янистих однорічних рослин родини бобових. Як і всі бобові культури, він збагачує грунт азотом, тому після нього рекомендовано садити інші культури. Залежно від того, який сорт насіння зеленого гороху був обраний, стебло може бути вилягаючим або кущистим, простим або ветвящимся. Стебло різних сортів гороху може досягати різної висоти. Високорослий сорт культури в висоту може витягуватися до 2, 5 метрів.

Різні види гороху відрізняються за розміром і забарвленням. Колір може бути темно або світло-зелений, зустрічається також різновид з сизим забарвленням.

Кожен боб може містити до 10 насіння. Вони також відрізняються за формою і кольором. Горошинки всередині бобу можуть бути округлі або незграбного виду, поверхня може бути зморшкуватою або гладкою.

Всі сорти гороху поділяються на три великі групи:

  1. Насіння лущильний групи використовують для консервування, сушіння, заморожування. Вони добре розварюються і з них добре виходять супи та каші. Але їх не їдять у свіжому вигляді.
  2. Насіння цукрового гороху солодкі, ніжні. Їх їдять в недостиглому вигляді. В процесі стиглості вони втрачають вологу і стають зморшкуватими. Даний вид овоча важче вирощувати. Він примхливий до складу грунту, полив, часто хворіє і піддається атаці шкідників.
  3. Мозкові сорти овочевої культури відрізняються зморшкуватими, квадратними насінням. У них мало крохмалю, але багато цукру.

Крім даних характеристик, увагу звертають і на терміни дозрівання насіння. Вегетаційний період ранніх сортів рослини тривати 45-60 днів, середньостиглих - 60-80 днів, рослини з пізніми термінами починають достигати через 80-90 днів.

мозкові сорти

Мозкові сорти гороху відрізняються тим, що в кінці вегетаційного періоду або під час термічної обробки насіння набувають зморшкувату поверхню. У них накопичується дуже мало крохмалю, міститься багато вітамінів і глюкози, тому смакові якості відмінні. Сорти цієї групи використовують для приготування салатів і консервування.

Кельведонское диво

Ранньостиглий, врожайним сортом гороху є Кельведонское диво. Вегетаційний період триває 50 днів. Стебло виростає до 70 см. Під час вирощування бажано підв'язувати стебло до опори. Стручки довгасті (до 8 см), містять 6-8 темно-зелених плодів.

Рослина відноситься до мозкових сортів гороху, відрізняється солодким, соковитим смаком. Стійко переносить хвороби і несприятливі погодні умови. Сорт вимогливий до відходу. Грунт потрібно своєчасно рихлити, удобрювати і поливати. Не варто допускати пересихання грунту, інакше врожайність значно знизитися.

Насіння великого гороху

Сорти великого гороху радують своїм розміром і смаком. Довжина стручка може досягати 15 см. До таких сортів відносять: Смарагдовий, Грибовський 11, Російський розмір F1. Під час вирощування особливі вимоги пред'являються добрив. Навіть якщо був посаджений низькорослий сорт гороху, потрібно встановлювати опору, щоб під вагою бобів стебло не зламався.

Преладо

Лущильний, високоврожайний сорт гороху Преладо дає стабільно високий урожай, навіть якщо недостатньо були дотримані правила догляду. Відноситься до ранньостиглий рослинам, з моменту появи сходів до стадії зрілості горошин проходить в середньому 90 днів.

Сорт відноситься до великих сортам гороху, проявляє високу стійкість до хвороб, особливо фузаріозу та борошнистої роси, а також добре переносить жарку погоду. Стебло виростає до 65 см.

Довжина стручка 10 см, в ньому розташовується 7 великих горошин розміром більше 10 мм. Під час вирощування досить вчасно поливати, розпушувати землю і два рази внести добрива.

Солодкий горох на посадку

Цукрові сорти мають солодкий і соковитий смак завдяки великому вмісту цукру в складі. У них в їжу можна вживати всю лопатку цілком без вилучення горошин, так як відсутній пергаментний шар. Горошинки формуються не дуже великі, але мають високі смакові якості. Популярні сорти солодкого гороху на посадку: Цукровий, Жегалова, Гігант, Дитячий цукровий, Оскар, Віра, Салют.

цукровий

Вирощувати цукровий горох просто, так як він не пред'являє особливих вимог до догляду, зростає на будь-якому грунті. Більшість сортів холодостійкі, світлолюбні, потребують регулярних поливах. Садити можна після капусти і огірків.

Горох Цукровий 2 відноситься до ранньостиглий сортам. Стручки зростають до 10 см в довжину, мають м'яку і соковиту структуру, без грубих волокон, тому також вживаються в їжу. Боби яскраво-зеленого кольору, округлої форми, поверхня гладка і рівна.

Сорт Цукровий стійко переносить хвороби і холоду. При зниженні температури повітря розвиток не припиняється, але сповільнюється. Врожайність висока, в стручку формується багато солодких горошин.

Оскар

Високою врожайністю порадує сорт гороху Оскар. Відноситься до рослин з ранніми термінами дозрівання бобів, їх збирати можна через 68 днів. Висота стебла 75 см. Довжина стручка 9 см, в ньому розташовується 12 темно-зелених бобів.

Рослина болезнеустойчивость, особливо рідко піддається фузаріозного в'янення. Якщо були внесені добрива перед посівом насіння, то в подальшому підгодівлі не потрібні.

Насіння цукрового гороху ідеально підходять для консервування, але можна вживати і в свіжому вигляді. У них міститься багато вітамінів, тому користь поєднується з приємним солодким смаком.

Жегалова

Горох сорту Жегалова 112 відноситься до цукрових, середньостиглих групам овочевої культури. Період вегетації триває 60 діб. Висока врожайність дозволяє зібрати з 1 кв. м до 1, 5 кг врожаю. Стебло просте, витягується до 170 см. Горошини мають м'ясисту, соковиту, солодку м'якоть. У кожному стручку довжиною 10-13 см розташовується до 8 насіння.

Вирощування даного сорту солодкого гороху рекомендовано у відкритому грунті. Садити краще в супіщані і суглинні грунту. Догляд полягає в своєчасному розпушуванні і поливі грунту.

Повзунок-Сахарок

У безлистного гороху Повзунок-Сахарок ранній термін дозрівання плодів. Вегетаційний період в середньому триває 58 днів. Рослина виростає до 75 см і не вимагає підв'язування до опори. Горошини можна їсти разом зі стручком. У стручку знаходиться 8-9 солодких, світло-зелених слабоізогнутие, витягнутих насіння.

Дитячий цукровий

Дитячий Цукровий сорт гороху порадує високою врожайністю, невибагливістю у догляді і солодким смаком. Висота стебла досягає 95 см. Рослина відноситься до середньостиглої групи, до збору врожаю приступають через 60 днів. Довжина стручка 9 см. У стручку формується до 8 темно-зелених насіння з великим вмістом білка (до 25%).

Овочева культура характеризується середньою стійкістю до деяких хвороб. Виявляє стійкість до вилягання, аскохітозу та кореневої гнилі. Витримує весняні заморозки по ночах, не пред'являє особливих умов до поливу і підгодівлі.

Догляд за горохом Дитяча Радість стандартний і полягає в своєчасному поливі, внесення мінеральних і органічних добрив і розпушуванні грунту. Так як стебло високий, а стручків формується багато, слід встановлювати опору.

Горошок, що росте без опори

Для високорослих сортів гороху опора обов'язкове. Для среднерослих і низьких рослин опору можна не встановлювати, але процедура значно збільшує врожайність. Це дозволяє світлу і повітрю без перешкод проникнути до всіх частин рослини.

Рослини, стебла яких не перевищують 70 см, відносять до низькорослої групі. Під час їх вирощування підв'язування до опори не вимагається. Кущики, чіпляючись один за одного, не падають на землю. Горох, який не потребує опори, користується особливим попитом серед простих городників. Може бути обраний сорт Царевич, Варіс, Віра, Амброзія, Бабушкін сюрприз, Маленьке Чудо.

Альфа

Стабільною, високою врожайністю і ранніми термінами дозрівання відрізняється сорт гороху Альфа. Плоди починають дозрівати через 52 дня. Висота рослини 55 см, стебло потужний, тому не потрібно встановлення підпірок. Деякі садівники все ж встановлюють опори, що позитивним чином позначається на кількості врожаю. Довжина стручка 8 см, в ньому формується до 9 бобів темно-зеленого кольору. У насінні міститься багато білка і вітаміну С.

Сорт проявляє стійкість до заморозків, хвороб, особливо аскохітозу та фузаріозу. Під час догляду потрібно встановити режим поливу, додавання добрив необов'язково, якщо вони були внесені в передпосівний період.

горох Авола

До Лущильні, ранньостиглий сортам гороху відноситься сорт Авола. Від моменту появи перших сходів до плодоношення проходить 55 днів. Отримати високий і якісний урожай вдається при будь-яких кліматичних умовах. Проявляє високу стійкість до хвороб, особливо до фузаріозу. Темно-зелені горошини в стручку формуються великі, більшість з них мають розмір 8 мм.

Висота рослини невелика, досягає 50 см, тому вирощується без опори. Догляд полягає в розпушуванні і поливі грунту, особливо під час цвітіння і наливу плодів.

лущильний горох

Округлої форми насіння лущильний гороху відрізняються високим вмістом крохмалю і калорійністю. Їх використовують для приготування супів і каш.

Збирати цей овоч починають тоді, коли стручок все ще залишається зеленим, а горошини досягли своїх розмірів. Перезрілий боб стає тьмяного білого кольору і втрачає смакові якості.

Дакота

Лущильний тип у гороху Дакота дає стабільно високий урожай, навіть якщо погодні умови не радують. Висота рослини 65 см. Дозрівання плодів настає через 55 днів. Довжина стручка 8 см, в ньому має до 8 бобів зеленого кольору, середнього розміру.

Рослина проявляє стійкість до багатьох характерним для бобових культур захворювань, особливо протистоїть фузаріозу та борошнистої роси. Зібраний урожай довго не старіє і не втрачає смакових якостей. Відхід не вимагає особливого підходу. Досить своєчасно проводити розпушування, полив і внесення добрив.

Камертон

Горох сорту Камертон володіє наступними характеристиками: середньостигла, безлисте рослина, стійке до хвороб, осипання та вилягання. Висота рослини 120 см. Боби світло-зеленого кольору, лущильно типу.

Адагумскій

У середньостиглої гороху Адагумскій вегетаційний період триває 68 днів. Висота рослини 75 см, під час вирощування не потрібно додатково встановлювати опору для підв'язування. Боби округлі із загостреною верхівкою, темно-зеленого кольору до 7 см в довжину. Усередині формується до 8 темно-зелених зерен.

Воронезький зелений

Горох Воронезький Зелений відноситься до Лущильні типу з коротким періодом вегетації, який триває 45 днів. Урожайність висока. Висота стебла 80 см, не потрібно підв'язки.

Рослина характеризується хорошим протистоянням захворювань, особливо білої гнилі та аскохітозу. Чи не пред'являє особливих вимог в догляді, непогано переносить заморозки, плоди дозрівають рано і дружно.

Динга

Середньостиглий сорт гороху Динга відноситься до німецької селекції. Від повних сходів до стиглості проходить 60 днів. Стебло просте, витягується до 90 см. Довжина стручка 11 см, з загостреним кінцем. Всередині знаходиться до 11 горошин темно-зеленого забарвлення.

Серед всіх різновидів гороху відрізняється високою врожайністю, стійкістю до хвороб, особливо до фузаріозу. Для посадки краще вибрати супіщані і суглинні грунту. Особливо потребує поливах під час цвітіння і формування плодів.

високорослий

Високорослими вважаються сорти, стебло яких витягується вище 115 см. Стебла деяких рослин здатні виростати до 2, 5 метрів. Їх складно вирощувати, але зате можна отримати багатий врожай. Особливістю вирощування є установка опори після появи 3-4 листочків. Висаджувати насіння густо не можна, так як проявляють вимоги до світла і тепла. Якщо сонячного світла мало, то стебло вилягає, витягується і стає ламким.

Добрими насінням гороху для відкритого грунту є: Жегалова 112, Альдерман, Телеграф, Чудо-лопатка, Шугер СНЕП. Можна вибрати середньорослі сорти, висота їх стебла вище 70 см: Азарт, Схід, Смарагд, Мадонна, Горн, Гігант.

Мадонна

Німецькими селекціонерами створені насіння гороху Мадонна. Вони характеризуються високою врожайністю і середніми термінами дозрівання плодів. Період технічної стиглості проходить 70 днів.

Висота рослини половинчасто-безлистного типу досягає 80 см. Стручки світло-зеленого кольору, злегка зігнутої форми з тупим кінцем. Стійкість до осипання середня, зате, сорт добре протистоїть хвороб, посухи та вилягання.

Рокет

В описі до сорту гороху Рокет відзначається, що рослина належить до високоврожайного типу вусатою форми. Висота рослини середня, становить 60-90 см.

Сорт среднеустойчив до аскохітозу, пліснявий сірої гнилі, стійкий до вилягання і осипання. Насіння гороху посівного Рокет чуйні на азотні і калійні добрива. Азотні добрива вносити слід тільки в разі потреби.

Кращі сорти для Підмосков'я

У Підмосков'ї помірно-континентальний клімат. Погода не відрізняється стабільністю. Літо може бути дощовим або, навпаки, посушливим. Тому потрібно підбирати сорти, які проявляють стійкість до несприятливих сюрпризів з боку погоди.

Сорти гороху для Підмосков'я для відкритого грунту: Валентій, Оріон, Рябчик, Супутник, Новатор, Флора і багато інших.

Московський делікатес

Середньопізні строки дозрівання у лущильно гороху Московський делікатес. Кущ виростає невеликим, висота 75-80 см, тому не потрібно підв'язка до опори. З моменту появи перших сходів до технічної стиглості проходить 80 днів. Довжина стручків 7 см, в них розташовується по 7-9 великих горошин.

Середня стійкість до хвороб і шкідників. Для вирощування краще підходить чорноземна грунт, на якій раніше росла картопля або капуста.

Догляд за посівами включає в себе зрошення, розпушування, внесення добрив і проведення профілактичних обробок проти хвороб і шкідників. Збирання врожаю починають через 30 днів після початку цвітіння.

Слован

Безлистий сорт гороху Слован відноситься до високоврожайних культур, раннього терміну дозрівання. Вегетаційний період триває 90 днів. Висота рослини 110 см. Стебло краще підв'язати до опори, це дозволить зібрати більший урожай і не допустити зламу.

Чи не пред'являє вимог до складу грунту і попередникам. Довжина стручка 9 см, в кожному знаходиться по 5-6 зерен середнього розміру. Сорт характеризується стійкістю до посухи, вилягання, хвороб. Відзначається висока протистояння аскохітозу, антракнозу і кореневої гнилі.

Саламанка

Опис сорти гороху Саламанка складається з великого списку позитивних якостей. За умови гарного поливу висока врожайність, дружне дозрівання плодів. Відзначається стійкість до вилягання і осипання, характерним хвороб. Вегетаційний період триває 70 днів. Висота рослини 80 см.

готик

Пропонується вивчити опис сорту гороху Готік. Урожайний сорт, з високим вмістом білка в зернах. Виявляє посухостійкість, тому підходить для південних регіонів, не вилягає і не розтріскується. Сорт невибагливий до умов вирощування.

Висота рослини 85 см. Довжина стручків 9 см. Кількість зерен в бобі приблизно 7-9 штук. Смакові якості добрі. При дотриманні правил поливу і внесення добрив, насіння виходять соковиті, солодкі з ніжною шкіркою.

Бельмондо

Високоврожайний сорт гороху Бельмондо вусатого типу в описі має й інші позитивні сторони. Стебло гороху простий, висота рослини середня і становить 80 см. Сорт добре переносить холоду і посуху, стійкий до вилягання, осипання та розтріскування. Піддається зараженню аскохітозом і борошнистою росою.

Відповідні сорти для Сибіру

Горох є невибагливою культурою, яка добре росте навіть в умовах Сибіру.

У західній Сибіру клімат м'який. Температура влітку може досягати 35 градусів. Тут можна вирощувати такі сорти бобової культури: Алтайський смарагд, Цукровий стручок, Генрі, Чудо Кельвідона.

Кращі сорти гороху для Уралу: Альфа, Беркут, Вега, Дитячий цукровий, Спринтер, Воронезький зелений.

Алтайський смарагд

Смачним вважається сорт гороху Алтайський смарагд. Урожай багатий і якісний, починає дозрівати через 54 дня. Довжина стебла 48 см, стручки злегка зігнуті, довжиною 9 см. Горошини великі і солодкі, в складі багато білка і цукру.

Як і всі бобові культури, сорт не переносить свіжі органічні добрива. Віддає перевагу супіщані і суглинні грунту. Під час вирощування вимагає рясного поливу, особливо вчасно цвітіння і дозрівання бобів.

амброзія

Овочевий цукровий вид сорти гороху Амброзія є скоростиглим рослиною. З моменту появи перших сходів до плодоношення проходить 50 днів. Высота стебля достигает 70 см. Урожайность сорта высокая. Для сбора максимально большого урожая желательно установить опору.

Растение неприхотливое, основной уход требуется на ранних этапах развития овощной культуры. В каждом стручке располагается до 8 горошин, которые обладают высокими вкусовыми качествами.

підготовка насіння

Чтобы повысить урожайность и снизить риск развития болезней, проводят предпосевную обработку посадочного материала. Процедура одинакова для всех сортов гороха:

  • Чтобы все семена одновременно взошли, их прогревают. Семена помещают в тканевый мешочек и прогревают на протяжении 1, 5 часа. С этой целью мешочек можно переместить в любое теплое место, например, привязать у батареи.
  • Перед посадкой семенной материал отбирают. В стакан с соленой водой (на 1 литр 60 г соли) высыпают семена. Те, что всплывают, выкидывают. Оставшиеся на дне семена промывают и просушивают.

Одни овощеводы считают, что семена гороха замачивать и проращивать не рекомендуется. Особенно важно это условие для мозговых видов культуры. Это позволит обезопасить всходы от ночного понижения температуры воздуха. Если семена прорастить, то молодые корешки замерзнут и погибнут. Сухие семена сажают во влажную почву на глубину 5 см.

Сторонники проращивания семян утверждают, что проращенные семена всходят быстрее и процесс положительно влияет на состояние будущих всходов.

Лучшими сортами гороха являются: Телефон, Оскар, Амброзия, Альфа, Динга, Преладо, Беркут. Все они при минимальном уходе дают хороший урожай.

Замачивание перед посадкой

Предварительно, перед замачиванием, семена овощной культуры нужно перебрать. Для посадки пригоден полновесный, цельный, не поврежденный вредителями горох. Замачивать можно в специальных растворах или просто залить отобранный семенной материал обычной теплой водой.

Для полного набухания достаточно 14 часов. При этом каждые три часа рекомендовано менять на новую воду. После замачивания семена распределяют на сухой тканевой поверхности и немного подсушивают.

Полезно первые три часа подержать горошины в специальных растворах, которые сделают растение здоровым, крепким, устойчивым к заболеваниям. К популярным препаратам для разведения раствора относят: Эпин, Гумат, Нитрагин.

Для обеззараживания семян гороха разных сортов их можно поместить на 15 минут в слабый раствор марганцовки.

Особенности выращивания гороха в домашних условиях и в грунте

Зная некоторые секреты и подобрав правильный сорт, горох можно вырастить и дома. Сорта гороха, которые подходят для выращивания в домашних условиях: Превосходный 240, Виола, Жегалова 112, Вега, Восход, Вера, Неистощимый 195, Адагумский. Уход и выращивание за растением дома и на открытом участке имеет много общего.

Семена выбранного сорта гороха отбирают, замачивают и проращивают. Здоровые горошины выдерживают 20 минут в слабом растворе марганцовки, затем замачивают на 4 часа в теплой воде и просушивают. После этого семена распределяют на хорошо смоченной тканевой поверхности и накрывают еще одним влажным тканевым слоем. Через 4-5 дней бобы должны прорасти.

Проращенные семена сажают в емкости с подготовленной почвой. Делают лунки глубиной 2 см на расстоянии 2 см. Интервал между рядами около 8 см. В каждую лунку помещают одну горошину ростком вверх. Сверху слегка засыпают грунтом. После посева ящик накрывают пленкой. Спустя 10 дней появляются первые всходы и пленку убирают. Как только развернется два настоящих листочка, проводят процедуру пикировки.

Горох является светолюбивым растением, поэтому организуют дополнительное освещение. До цветения растение поливают 1–2 раза в неделю. Как только он начнет цвести и образовывать плоды, поливы увеличивают до 3–4 раз. После всходов (когда ростки вытянутся до 13 см в высоту) желательно поставить опору. В качестве удобрения подойдет жидкий раствор на основе суперфосфата и калийной соли.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: