Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Причиною в'янення ріпи і інших хрестоцвітих часто є атака шкідливих грибків і комашок. На жаль, шкідники ріпи - досить поширена проблема на дачних ділянках. При сприятливих умовах вони можуть пошкодити рослини і навіть знищити весь урожай. Які захворювання вражають хрестоцвіті культури і як з ними боротися? Про все по порядку.

Шкідники ріпи і боротьба з ними

Ріпа відноситься до крестоцветним культурам, які славляться смачними і соковитими коренеплодами. На жаль, ласувати ними краще не тільки люди, а й шкідливі комахи.

Для захисту саду важливо звертати увагу на стан рослин і приймати результативні заходи при виявленні будь-якої живності на них. Нижче наведено список комах, які часто атакують ріпу і інші хрестоцвіті рослини.

капусниця

Це жовтувато-білий метелик з чорними точками на крилах. Доросла особина не приносить великої шкоди ріпі. Найчастіше проблеми садівникові доставляють саме личинки. За один раз капустница може відкласти від 300 до 600 яєць на листках ріпи. При сприятливих умовах, уже через 10-14 днів вони перетворюються на ненажерливих гусениць, які знищують рослини, виїдаючи соковиту м'якоть молодого листя.

Для того щоб зберегти урожай, необхідно поєднувати кілька методів обробки ділянки від капустянки:

 1. Механічний (збір гусениць вручну).
 2. Біологічний (залучення птахів, що поїдають шкідників).
 3. Хімічний (обприскування інсектицидами і біологічними препаратами).

хрестоцвіті блішки

Якщо листя ріпи придбала ажурний вид, значить, рослина піддалося нападу хрестоцвітих блішок. Чорні стрибучі жучки відносяться до сімейства листоїдів і атакують все хрестоцвіті рослини - ріпу, капусту, брукву.

В кінці весни комахи закінчують зимівлю під залишками опалого листя і виходять назовні для прожитку. Пік їхньої активності припадає на сонячні і спекотні дні. В цей час блішки особливо інтенсивно поїдають листя культурних рослин і здатні знищити велику кількість врожаю.

Жучков краще знищувати нешкідливими інсектицидами (Банкол або Актеллік) або за допомогою народних засобів. Найдієвіші і поширені народні способи:

 1. Обприскування тютюновим розчином. Для цього береться 100 грам махорки і заливається 5 літрами кип'яченої води. Після охолодження до розчину додається 50 грам тертого мила. Листя ріпи обприскуються з пульверизатора після кожного поливу.
 2. Обприскування оцтовим розчином. 200 грам оцту розбавляють 10 літрами холодної води. Листя обприскуються з пульверизатора.

репная білявка

За зовнішнім виглядом комаха схоже на капусницю, але має менший розмір. Шкідливими вважаються гусениці, які з'являються з яєць і харчуються бадиллям або корінням, що вкрай небезпечно для ріпи, посадженої не тільки в теплиці, а й у відкритому грунті. Гусениці мають зеленувато-синій колір і характерні чорні точки по всьому бичка.

Шкідники пристосовуються до будь-яких погодних умов, а період їх життєдіяльності становить 20-30 днів. Цього достатньо, щоб завдати значної шкоди врожаю. Для знищення шкідливих комах використовують:

 1. Цибулевий настій. Літрова тара заповнюється цибулевим лушпинням, заливається окропом і настоюється 3-5 днів. Після в настій додають половинку тертого мила і обприскують пошкоджене рослина.
 2. Звичайні оси відмінно справляються з личинками ріпової білявки. Для залучення армії порятунку потрібно обприскати з ріпи грядки солодкою водою і почекати, поки мати природа самостійно розбереться з недугою.

Весняна капустяна муха

Один з найнебезпечніших шкідників, який пошкоджує основну частину рослини - корінь. Весняна капустяна муха схожа на звичайну домашню муху, однак перша має характерну смугу вздовж черевної порожнини і світліше забарвлення.

Комахи з'являються на початку травня і активно розмножуються на листках рослини, в верхніх шарах грунту. Небезпеку становлять їх маленькі личинки, які харчуються корінням молодий ріпи, знищуючи врожай в найкоротші терміни.

Для запобігання нападу комахи необхідно здійснювати профілактичні заходи, перекопуючи грунт вже на початку травня. В такому випадку личинки, які живуть у грунті, загинуть. Якщо ж на листках виявилися маленькі білі гусениці, потрібно обробити листя інсектицидами. Досвідчені городники вважають кращими засобами ампули Топаза, Ровікурт і Карбофоз.

Літня капустяна муха

Літня муха з'являється в червні-липні і є прямим нащадком весняної. Однак перше покоління - більш живучі, ненажерливе і небезпечне. Тому якщо весняна атака обійшла сад стороною, то для літніх шкідників можна застосовувати менш агресивні методи боротьби. Наприклад, народні засоби. Листя ріпи можна обприскати:

 1. Тютюновим розчином.
 2. Розчином лопуха (1 кілограм подрібненого листя лопуха заливають 5 літрами окропу, настоюють добу і додають половинку тертого мила).
 3. Мідним купоросом (1 столова ложка на 10 літрів води).

стеблевая нематода

Дрібні прозорі черв'яки нематод паразитують на будь-якій частині рослини. Фактором, що сприяє активному розвитку і розмноження паразита, є підвищена вологість грунту і гниття на території городу. Шкідники вражають не тільки хрестоцвіті, але і ягідні чагарники, зелень.

Боротися з ними важко, так як дрібні черв'яки часом невловимі для людського ока. Однак помітити їх присутність все ж можна за певними ознаками:

 1. Повільний всход рослин.
 2. Паростки, плоди і листя деформовані і мають нездоровий вигляд.
 3. На листках з'являються жовті плями.

Стеблову нематоду знищують за допомогою обробки агресивними отрутами - БІ-58 або Рускаміном.

Дротяники або ковалики

Самки жуків коваликів відрізняються особливою плідністю і відкладають велику кількість яєць. З них вилуплюються личинки, яких називають дротяники. Вони-то і становлять велику загрозу для здоров'я ріпи.

Тіло дротяників червоподібне і має коричневе забарвлення. Личинки живляться м'якоттю ріпи і прогризають її з різних сторін. Мешкаючи в землі, шкідник не гребує і іншими частинами рослини - стеблами і корінням. У деяких випадках личинка щелкуна знищує весь урожай ще до появи перших сходів.

При плануванні агротехнічних заходів боротьби з шкідником потрібно дотримуватися головні правила - глибоку оранку з осені і знищення бур'янів. Якщо комахи все ж з'явилися на ріпі, необхідна обробка інсектицидами відповідно до інструкції. Ефективні хімічні препарати проти дротяників - Табу, Престиж і Актара.

городня совка

Совки - це багатоядні шкідники, схожі на міль. Налічується близько 100 видів цих комах, однак найбільш небезпечною для саду є совка городня. Гусениці городніх совок з'являються навесні, і завдають відчутної шкоди врожаю ріпи. Вони повністю з'їдають листя, а також м'якоть плодів, прогризаючи в ній глибокі отвори.

Для усунення шкідників городники часто вдаються до допомоги їхніх природних ворогів - жаб, ос і виробів. Якщо вони не змогли повністю позбавити сад від совок, доведеться скористатися більш надійною зброєю - інсектицидами.

Однак не варто забувати про те, що робити обприскування важливо не менше, ніж за місяць до збору врожаю. В іншому випадку на рослині залишаються токсичні речовини, здатні нашкодити здоров'ю людини.

Капустяна совка

Ще один шкідливий представник виду совок. Незважаючи на назву, шкідник пожирає не лише листя капусти. Ненажерливі личинки не проти поласувати свіжими листям ріпи і навіть її м'якоттю. Способи боротьби з шкідником стандартні - прополка, інсектициди (наприклад, Євродім або Акіба), етномофагі (жаби, оси, птиці).

Як запобігти появі шкідників

Найефективніший метод боротьби з шкідниками - запобігання їх появи. Тому необхідно звертати увагу на стан посадок і виробляти деякі профілактичні дії:

 1. Перекопувати грунт по весні, щоб будь-які шкідливі комахи, які зимують в ній, загинули.
 2. Своєчасно боротися з бур'янами, які залучають в сад метеликів капусниці або совку.
 3. Вносити мінеральні добрива.
 4. У безпосередній близькості від ріпи потрібно висадити полин, селера або чорнобривці. Їх запах відлякує комах.
 5. Гряди мульчують грубої тріскою або накривають темним нетканим матеріалом, щоб літаючі шкідники не могли відкладати яйця на листках рослин.

Хвороби ріпи і боротьба з ними

Крім атаки ненажерливих комах, ріпу і інші хрестоцвіті вражають грибки і шкідливі мікроорганізми. Найбільш часто зустрічаються такі захворювання.

Біла гниль

З'являється в період вегетації або при підвищеній вологості під час зберігання. На ріпі утворюється пухнастий наліт білого кольору, який провокує гниття плода. Для боротьби з білою гниллю необхідно дотримуватися правил поливу, а також зрізати заражені ділянки.

сіра гниль

Причина зараження - гниття при підвищеній вологості або недотримання гігієни саду. Грибок має темно-сірий колір і розмножується в рослинних рештках. Щоб захистити ріпу від сірої гнилі, необхідно зберігати коренеплоди в сухому місці і не переборщувати з поливом.

Чорна ніжка

Вражає молоду розсаду не тільки ріпи, але і інших культур. При захворюванні коренева шийка рослини розм'якшується і чорніє, а стеблинка стає тоншою, утворюючи характерну перетяжку. Розвитку хвороби сприяють висока вологість повітря і грунту, наявність великої кількості рослинних залишків.

Для позбавлення від недуги потрібно робити дезінфекцію грунту хлорним вапном. Не можна допускати загущення сходів і ущільнення грунту.

пероноспороз

Вражає листя і коренеплоди. На верхній стороні листя утворюються жовті маслянисті плями, які розростаються і стають причиною загибелі розсади. Розвитку хвороби сприяють тривалі рясні опади.

Інфекція зберігається на насінні та рослинних рештках (тому їх необхідно спалювати). Ефективний спосіб боротьби - прогрівання насіння в гарячій (48-50 ° С) воді протягом 20 хвилин з наступним охолодженням у холодній воді і просушування.

Борошниста роса хрестоцвітних

Грибкова інфекція поширюється за допомогою комах і вітру. Перший симптом появи роси - борошнистий білий наліт на листках, черешках або пагонах рослини. Грибок атакує при різких коливаннях температури повітря, а також, якщо городник вносить дуже великі дози азотних добрив, що знижує імунітет ріпи до шкідливих мікроорганізмів.

Захворювання лікується за допомогою фунгіцидів, які продаються в спеціалізованих магазинах. Кращі з них - Швидкість, Превікур, Свитч, Вектра.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: