Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Грунт містить у собі як поживні речовини, а й токсини, мікроорганізми, яйця і личинки шкідників, продукти їх життєдіяльності. Для того щоб не нашкодити рослинам, особливо насінням та розсаді, необхідно зайнятися гартуванням покупного та взятого на городі ґрунту, а також застосуванням інших методик знезараження. Це дасть хороший старт посадкам і захистить їх від хвороб та шкідників у найбільш важливий період їхнього життя.

Для чого це потрібно?

Будь-яка земля (у тому числі й спеціально підготовлені склади для вирощування розсади або різних видів домашніх рослин) може містити безліч небезпечних компонентів, серед яких трапляються:

  Збудники грибкових інфекцій, бактерії, небезпечні для рослин.
 1. Дорослі комахи, їх яйця та личинки.
 2. Забруднення, що потрапили в землю з навколишнього середовища, при транспортуванні, приготуванні та фасуванні суміші.

Навіть за умови складання з чистих компонентів і в правильних умовах варто знезаражувати покупний грунт, особливо якщо йдеться про посадку розсади або кімнатних квітів, чутливих до захворювань та шкідників.

Також знезараження повинні піддаватися суміші для розсадників, парників, теплиць, земля, на якій раніше розташовувалися об'єкти, здатні її забруднити і зробити непридатною або небезпечною для вирощування посадкового матеріалу, плодових або кімнатних рослин.

Методи знезараження ґрунту

Існує кілька методик очищення та знешкодження ґрунту, частина яких підходить для проведення в домашніх умовах, а інші можна використовувати тільки на відкритому повітрі, за наявності спеціальної підготовки та хоча б мінімального досвіду роботи з небезпечними речовинами.

Термічна

Високі температури згубні для більшості патогенів, тому цей метод широко застосовується при обробці грунтів для висадки розсади та домашніх рослин. У кожного із способів термічного впливу є свої плюси та мінуси, які потрібно обов'язково враховувати при вирощуванні рослин.

Прожарювання

Це найбільш простий, швидкий та ефективний спосіб позбутися всіх мікроорганізмів та шкідників у ґрунті. Причому йдеться не лише про шкідників та патогенів – високі температури в духовці при прожарюванні знищують усі підряд – і шкідливі, і корисні мікроорганізми. В результаті на виході виходить не ґрунт, а мертва субстанція, нешкідлива, але і не корисна рослинам.

Для прожарювання грунт насипають на лист шаром не більше 3 сантиметрів і витримують у нагрітій до 200 градусів Цельсія духовці не менше півгодини.

Пропарювання

Щоб зберегти в грунтовій суміші корисні мікроорганізми і постаратися знищити максимально можливу кількість шкідливих бактерій і грибків, а також вбити комах, прожарювання варто замінити пропарюванням. Воно може виконуватися декількома способами:

  У мікрохвильовій печі.
 1. У духовці.
 2. На водяній бані на відкритому вогні або на електроплиті.

Будь-який з цих методів передбачає додавання в ґрунт води з розрахунку стандартну склянку в 250 грамів на 5 літрів ґрунтової суміші. У мікрохвильовій печі використовують спеціально для цього призначений посуд, обробка триває до чверті години за максимального рівня нагріву. У духовці можна використовувати каструлю або рукав для запікання, не забувши проткнути в ньому кілька отворів для виходу пари, інакше він розірве пакет і забризкає вмістом всієї «начинки» шафи.

Для водяної лазні ґрунт не змочують, а насипають на марлю, складену в кілька шарів. Її поміщають у сито або друшляк, встановлений над ємністю з окропом. Процедура триває 15 хвилин при постійному помішуванні землі.

Пропарювання не може повністю стерилізувати ґрунт, як при пропарюванні, тому його доповнюють протокою землі розчином фунгіциду або народних засобів, наприклад, міцним розчином марганцевокислого калію.

Думка експерта

Особливі види ґрунту, наприклад, кору для вирощування орхідей та епіфітів, можна проварити щонайменше 10 хвилин, злити воду і дати повністю охолонути. Це захистить ніжне та чутливе коріння від можливого негативного впливу субстрату.

Також можна просочити грунт окропом, щільно закрити ємність кришкою і витримати до охолодження.

За допомогою холоду

Термічна дія полягає не тільки у дії високих, а й низьких температур. Взимку можна частково знезаразити ґрунт шляхом його природного проморожування, але для цього потрібні низькі температури, які бувають далеко не у всіх районах країни.

Також розсадний або покупний ґрунт у невеликих кількостях можна проморозити в морозильній камері холодильника. Для цього буде потрібна температура нижче 18 градусів Цельсія. Однак і за таких умов частина збудників збережеться, а багато хто з них взагалі пристосований до екстремально низьких температур. Так що цей метод також краще поєднувати з додатковою обробкою - хімічною або біологічною.

Хімічні засоби та препарати

Потрібно враховувати, що хімічні склади мають виражену дію і негативно позначаються на стані корисних ґрунтових мікроорганізмів, що побічно завдає удару по здоров'ю рослин.Тому такі різновиди дезінфекції застосовують у крайніх випадках, коли пропарювання та інші способи неможливо використовувати, наприклад, при необхідності очистити великі площі відкритого грунту або землю у великих теплицях, парниках, оранжереях.

Подібний вплив використовується не частіше двох разів на рік, а висаджувати рослини на оброблені ділянки можна лише через півроку або навіть рік.

Хлорне вапно

Це потужний дезінфікуючий засіб, як і інші препарати на основі хлору, проте його можна застосовувати тільки для рослин, які переносять наявність цієї речовини у ґрунті. Обробка проводиться з розрахунку 200 г хлорки на квадратний метр площі.

Формалін

Дезінфекція формаліном ефективна, але ризикована для здоров'я людини, тому вимагає використання засобів індивідуального захисту, як, втім, та інші хімічні методи.Землю поливають розчином з 250 мл формаліну 40 % на відро води. Це пропорція на квадратний метр.

Думка експерта

Оброблену ділянку мульчують та накривають плівкою, витримують 15 діб. За три доби до висадки розсади чи посіву насіння грядки перекопують, щоб токсичні пари формаліну змогли випаруватися.

ТМТД

Це фунгіцид - протруйник насіння контактної дії, тому його можна без побоювання використовувати прямо в момент посіву або перед висадкою рослин. Його діюча речовина - тирам - пригнічує життєдіяльність грибків у ґрунті та на посадковому матеріалі протягом 48 годин.

Біологічне знезараження

Найбезпечнішою можна вважати біологічну обробку ґрунту. Вона не настільки ефективна, як прожарювання грунту, зате населяє її корисними мікроорганізмами, покращує склад і структуру, а мікрофлора, що вноситься, здатна пригнічувати розвиток і розмноження патогенів.

Думка експерта

Такий метод можна використовувати окремо і як доповнення інших методів дезінфекції, наприклад того ж прожарювання, оскільки біологічні препарати допомагають відновити корисну мікрофлору грунту.

«Триходермін»

Це фунгіцид біологічного походження, що знищує фітопатогени шляхом витіснення агресивнішим грибком триходермою. Він не просто конкурує зі шкідливими мікробами за субстрат, але ще й паразитує на них, а також отруює своїми продуктами життєдіяльності.

«Байкал ЕМ-1»

Цей рідкий концентрат групи мікроорганізмів, що мешкають у ґрунті, корисний для будь-яких ґрунтів, тому що відновлює їх природну рівновагу, пригнічує патогенну мікрофлору, покращує склад ґрунту, тобто діє як дезінфектор, добриво та стимулятор одночасно.

«Алірін-Б»

Біологічний препарат для боротьби з широким спектром ґрунтових та рослинних інфекцій здатний очищати ґрунт від патогенних мікроорганізмів за рахунок активності бактерії Bacillus Subtilis. Його застосовують самостійно або в комплексі дій, наприклад, після прожарювання.

«Фітоспорін-Н»

Екологічно безпечний фунгіцид справляється з десятками захворювань рослин, не шкодячи оточуючим, тому може використовуватися навіть у кімнатному квітникарстві.

Народні засоби

Перевагами народних засобів є їх доступність, дешевизна та нешкідливість для людини та навколишнього середовища. Однак у них низька ефективність, тому їх застосовують у випадках, коли інші методи не можна використовувати з низки причин.Також вони можуть бути доповненням термічних способів впливу - прожарювання, пропарювання, заморожування.

Марганцівка

Темно-фіолетовий розчин марганцевокислого калію має слабкий дезінфікуючий ефект, але зате насичує грунт корисними речовинами - калієм і марганцем.

Розчин часнику

Часник містить фітонциди, які оздоровлюють повітря та ґрунт. При використанні такого засобу вдається не так знищити патогени, скільки відлякати нових і прогнати шкідників, що вже живуть у землі.

Настій золи

Цей народний засіб часто застосовують на дачах і присадибних ділянках, оскільки він також має подвійну дію - не тільки дезінфікує ґрунт, а й збагачує його цінним елементом - калієм, що підвищує врожайність.

Як обробляти і чим після різних культур

Вибір методики залежить від кількості грунту, що дезінфікується, і культур, що вирощуються. Якщо мова йде про кілька літрів ґрунту для розсади, то простіше використовувати прожарювання або інший термічний вплив, а потім збагатити ґрунт за допомогою біологічних засобів, наприклад, ЕМ-препаратів.

Думка експерта

Дезінфекція обов'язково повинна враховувати, які рослини росли на ділянці раніше, і які планується висадити після них, тобто сівозміни. Вибір знешкодження не повинен шкодити наступній культурі, наприклад, не можна використовувати препарати на основі хлору, якщо рослини, що висаджуються, його не переносять.

Особливості проведення в різні пори року

Обробка восени здатна знищити саме тих хвороботворних мікроорганізмів та шкідників, які докучали висадженим рослинам на конкретній ділянці.Можна підібрати найбільш підходящий засіб, наприклад, обробку фунгіцидами спрямованої або широкої дії, або застосувати щось радикальне на кшталт формаліну або хлорки. Біологічні засоби краще вносити навесні, за 1-3 тижні до посіву або висадки культур.

Часті помилки

Найчастіше садівники та городники, а також любителі кімнатного квітництва, впадають у крайності:

  Або взагалі ігнорують дезінфекцію.
 1. Або займаються нею занадто завзято.

У першому випадку ґрунт може завдати шкоди посадженим квітам та овочам, а в другому виходить мертвий нежиттєздатний ґрунт, на якому нічого не росте.

Важливо не забувати, що після прожарювання та інших методик знезараження очищену землю потрібно «заселити» корисними мікробами. Для цих цілей краще підходять препарати типу «Сяйво», «Байкалу» та інші біологічно активні засоби.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: