Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Змінно-вологі ліси характерні для територій, на яких по черзі змінюються сезонні дощі та посушлива погода. Вони відрізняються унікальними кліматичними характеристиками, прекрасними ландшафтами, різноманітною флорою та фауною. У вологий період ці зони схожі на екваторіальні ліси. Ґрунти змінно-вологих лісів теж мають унікальні характеристики.

Опис та особливості

Такі ліси переважно знаходяться в субекваторіальному кліматі, який характеризується режимністю посухи та опадів. Цей вид лісів розташовується на невеликих ділянках, але зачіпає багато регіонів - Африку, Південну та Північну Америку, Азію.

Основною відмінністю грунту цього виду лісів вважається яскравий червоний колір. Він пов'язаний із вивітрюванням корисних елементів. Для формування гумусу потрібна рослинність, яка насичує ґрунт органікою. Але рясні опади призводять до проникнення поживних речовин углиб і знижують вміст гумусу у верхньому горизонті.

З настанням сухої погоди починається заключний етап утворення червоних ґрунтів. Справа в тому, що корисні речовини, що залишилися на поверхні, вивітрюються. В результаті залишаються окиси заліза, які впливають на забарвлення ґрунту.

Такі грунти характерні для зон з різко змінним кліматом. Яскравим прикладом вважаються тропіки та субтропіки. Там тривалість опадів та сухих днів становить по 6 місяців. Забарвлення ґрунту залежить від особливостей клімату та рослин регіону. Він може бути червоно-коричневим або червоно-жовтим. Перша група земель називається червоноземами, друга - жовтоземами.

Обидва види ґрунту зустрічаються в субтропічних та тропічних лісах та степах. Вони характеризуються комковато-зернистою структурою. Головною відмінністю вважається зміст органіки. Найбільш вивітреними вважаються червоноземи. Однак вони мають більш потужний гумус, ніж жовтоземи, а тому вважаються родючими.

Клімат та географія

Літня температура в зонах таких лісів становить +27 градусів. Взимку вона рідко опускається нижче за +21 градус. Сезон опадів настає після найбільш спекотного місяця.

Вологі ліси змінного типу в основному локалізуються в субекваторіальному кліматі. Він відрізняється режимністю посухи та опадів. Цей вид лісів займає багато регіонів:

  • Африка - Камерун, південь Судану, Конго, північ Анголи;
  • Північна Америка;
  • Південна Америка - зокрема, великі території Бразилії;
  • Індокитай;
  • Шрі-Ланка;
  • Індія.
Такі ліси характерні для зон помірного та субтропічного кліматичних поясів. Це насамперед стосується мусонного клімату зі східного боку Євразії. Змінно-вологі ліси знаходяться в Китаї, Кореї. У РФ вони локалізуються в Хабаровському краї, Примор'ї, на Сахаліні.

Які ґрунти переважають у змінно-вологих лісах

Грунти на всіх територіях змінно-вологих лісів суттєво відрізняються від інших типів. Їх характерний червоний відтінок і сильна вивітряність мінералів. У таких зонах за короткий проміжок часу випадає багато опадів. Постійне тепло створює умови активного зростання зелені.

Думка експерта

Рослинність вважається джерелом органічних кислот. Вода переміщає їх у глибокі структури та запускає процес розчинення мінеральних порід. При активному вивітрюванні та зволоженні багато мінералів та біохімічних елементів з ґрунту вичищаються водою. В результаті залишаються лише найбільш стійкі – залізо, кварц, каолініт, алюміній.

Завдяки вказаним особливостям ґрунти називаються фералітними. Присутні в структурі оксиди заліза надають ґрунту червоного, темно-бурого і жовтуватого відтінку.

Рослинність та родючість

Щоб грунт був родючим, у його складі має бути великий запас гумусу. Якщо його вміст становить до 4%, ґрунт вважається неродючим. Землі червоного кольору майже не включають гумусу. Його вміст становить приблизно 3%.У складі залишаються лише найбільш стійкі речовини - кварц і каолініт.

У силу складу ґрунту флора в змінно-вологих лісах вважається досить одноманітною, оскільки лише конкретні рослини адаптувалися до погодних умов. Так, у саванах, у яких зустрічаються червоноземи, дерева можна побачити рідко. Тут переважає трав'яниста рослинність. При цьому іноді зустрічаються і дерева - найчастіше баобаби.

Рослинність таких лісів, в основному, представлена хвойними, листяними та вічнозеленими породами дерев. Також тут зустрічаються ліани та папороті. Варто враховувати, що у вологий період дерева відрізняються насиченим зеленим листям. Під час сухого клімату вона обсипається.

Винятком вважаються лише вічнозелені рослини. До них належать пальми, фікуси, бамбук. Також до цієї категорії входять кипариси, різні види магнолій, камфорне дерево. Досить часто в цих зонах зустрічаються ялиці та ялини.З листяних дерев варто виділити липу, дуб, клен, горіх, ясен.

Застосування

Незважаючи на невисоку родючість червоних ґрунтів, гумус у їх складі відрізняється чудовою потужністю. Вона становить приблизно 20 сантиметрів. Завдяки цьому вдається застосовувати землі сільському господарстві. Вони дозволяють вирощувати цитрусові фрукти та окремі овочі - зокрема, буряки.

Жовті типи ґрунту вважаються менш родючими. Це обумовлено високим вмістом глини та слабовираженим гумусом. Проте такі землі також припустимо вирощувати в сільському господарстві. Їх застосовують для чайних та виноградних плантацій.

Змінно-вологі ліси мають цілу низку особливостей. Такі зони відрізняються унікальним ґрунтом, який дозволяється застосовувати у сільському господарстві. При цьому ґрунт вважається не дуже родючим і вимагає уважного ставлення до виконання агротехнічних заходів.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: