Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Айва може бути плодовою та декоративною рослиною. Айва, з якої збирають плоди, вирощується у формі дерева, декоративна айва, така як сорт Клементину - у вигляді чагарника. Декоративна теж може давати плоди, але приваблива насамперед своїм цвітінням. Розглянемо класифікацію сортів культури та найкращі садові різновиди, які можна вирощувати на особистих ділянках.

Класифікація сортів

Айва - єдиний вид роду, що належить до сімейства Рожеві. Плодова культура, яку вирощують в помірному та теплому кліматі у приватних та виробничих садах.

Айва звичайна

Висота дерева - 1,5-5 м, крона частіше широкоовальна. Старі гілки та стовбур темно-сірі з червонуватим відтінком, молоді пагони опушені, сірого кольору. Листя зелене, з сіруватим відтінком, опушене, округлої форми. Квітки великі, рожево-білі, цвіте дерево пізно – наприкінці весни, встигає восени. Плодоносити айва звичайна починає з 3-4 років, живе до 50-60 років. Плоди – грушоподібної форми, великі, жовтого кольору, опушені. Соку в них небагато, м'якоть щільна, смак солодкуватий, терпкий, сильний аромат.

Декоративна айва

Цей різновид називають хеномелес. Походить з Азії, рослина теплолюбна, тому годиться тільки для регіонів з помірним кліматом. При вирощуванні у вигляді дерева досягає висоти до 3 м, у вигляді чагарника – 1-2 м. Головне достоїнство декоративних різновидів – пишне та тривале цвітіння.Цвіте рослина великими рожево-жовтогарячими або білими квітами. Листя нагадує яблучні, молоді зелені, у деяких різновидів потім вони стають темно-бурими.

Думка експерта

Плоди кулясті, до 4 см в діаметрі, дозрівають пізньої осені. Колір насичено жовтий. Айва декоративна їстівна, але жорстка.

Садова айва

До групи садових різновидів включено близько 40 сортів, які можуть вирощуватися в. Різновиди відрізняються за характеристиками - холодостійкості, стійкості до хвороб, врожайності, тривалості зберігання плодів, їх розміру та смакових властивостей. Основні критерії, за якими проводять класифікацію айви садової - форма крони, термін дозрівання, габітус.

Грушоподібна айва

Грушоподібну айву ділять за сортами за терміном дозрівання на ранні, середньостиглі та пізні, за формою плодів - на грушоподібні та яблукоподібні.Перші дають солодкі та соковиті плоди, другі вважаються більш скоростиглими. За формою крони сорти діляться на пірамідальні, кулясті та широкопірамідальні. За габітусом група ділиться на слаборослі, середньо-і сильнорослі різновиди.

Кращі сорти

Сортів айви для присадибних ділянок виведено чимало, деякі особливо популярні. Сорт ошанська яблукоподібна походить з Воронезької області, середнього терміну дозрівання, ступінь холодостійкості та середні врожайність. Плоди масою 250-300 г, з жовтуватою запашною щільною м'якоттю. Використовуються для джему та варення.

Сорт Донецька встигає восени, відрізняється холодостійкістю, середньою стійкістю до захворювань та шкідників. Переваги: врожайність та самоплідність. Вирощується у кущоподібній формі, плоди технічного призначення по 100-150 г, середньої лежкості. Шкірка та м'якоть жовті, кисло-солодкі, терпкуваті.

Сорт Крупноплідна рекомендована для помірного клімату. Добре росте на відкритих ділянках у чорноземі та піщаних ґрунтах, вимогливість до поливу помірна. Цвіте рожевими квітками у березні-квітні. Висота дерева – 2-3 м, плоди жовті великі. Використовуються на варення та компот.

Сорт Золотиста раннього терміну дозрівання, цвіте у березні-квітні, дозріває восени. Висота рослини - 2-4 м, нескладна у догляді. Рекомендується садити на світлій стороні саду, в піщаний або чорноземний ґрунт. Плоди призначені для переробки на варення та консервування у вигляді компоту.

Сорт Московська Сусова районована для центральних регіонів. Дерево середньоросле, дрібні плоди, приблизно по 50 г, округлі, майже неопушені. М'якуш і шкірка жовті, щільні, ароматні, не соковиті. Смак солодко-кислий, середньотерпкий.Плоди годяться для переробки на варення, мармелад, желе, для приготування вина та компотів. Московська Сусова відрізняється холодостійкістю, стійкістю до інфекцій, сорт самоплідний і врожайний, добре адаптується до різних умов вирощування.

Різновидів плодової та декоративної айви кілька сотень. Багато хто з них добре росте на дачних ділянках. Культуру рекомендується вирощувати у центральних та південних регіонах. Плоди в основному призначені для зимових заготовок.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: