Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Одне з рослин, яке може порадувати ранньою весною вітамінним набором, пектином і органічними кислотами - це ревінь. Він невибагливий, морозостійкий і здатний при правильному підході давати продукцію з черешків практично цілий рік. Господар може побалувати себе і сім'ю компотами, киселями, салатами, коли інші овочі на городі тільки починають сходити. А вирощування і догляд за ревенем не потребує багато витрат і сил.

Короткий опис ревеню

Ревінь (Rheum) є багаторічників і представником сімейства гречаних. Рослина велика, досягає 3 м висоти і сформовано з прикореневої розетки листя, яке росте на довгих черешках. Товсті, м'ясисті, червонуватого забарвлення черешки використовуються в їжу. Їх форма циліндрична або багатогранна, що досягає 4 см в товщину.

Листя пальчасто-лопатеві, цільні, досить великих розмірів з зубчастими або хвилястими краями. Забарвлення зазвичай темно-зелений з червоними прожилками. На початку літа починається цвітіння: утворюється велике волотисте суцвіття з дрібними квітками від білого до червоного кольору (залежить від сорту). Пізніше формуються плоди - тригранні горішки коричневого кольору.

Ревінь здатний виростати в усіх регіонах нашої країни, включаючи Сибір і Далекий Схід, оскільки він добре переносить холод. Ще однією відмінною рисою є висока тіньовитривалість. Зростає на одному місці до 10 років і, розростаючись, утворює густі зарості. Але потребує пересадки, оскільки грунт виснажується і рослина дрібніє.

Розмноження проводять розсадним способом і розподілом коренів. Агротехніка залежить від сорту і біологічних особливостей рослини, але не представляє для городника особливих складнощів.

За смаком черешки ревеню нагадують кисле яблуко. За змістом корисних речовин вони також не поступаються цьому фрукту. Застосовується як лікарський препарат при ряді захворювань.

Основні сорти і різновиди

Відомо до 50 сортів ревеню, більшість з яких виростає на батьківщині - в Азії. Більшість овочівників за отримання продукції ранньою весною, коли спостерігається нестача зелені і вітамінів. Але і восени соковиті черешки будуть до речі для приготування домашніх заготовок. Виходячи з цього підбирається сорт. Найчастіше вирощують:

 1. Алтайські зорі (ранньостиглий) утворюють крислату розетку листя, які сидять на червонуватих черешках масою 80-120 г. Має відмінним солодко-кислим смаком. Збір врожаю проводиться через 30 днів після того, як рослина пішла в зростання.
 2. Крупно-стебловий (ранньостиглий) володіє високою врожайністю, низькою сприйнятливістю до хвороб. Добре переносить низькі температури. Черешки характеризуються ніжною і солодкою м'якоттю з легкою кислинкою.
 3. Вікторія (ранньостиглий) відноситься до високоврожайних сортів, у яких швидко відростають черешки, досягаючи маси 200-250 г. Спочатку вони червоні, але з часом набувають зелений колір. Рано формує квітконоси, їх потрібно відразу вирізати.
 4. Обский (середньостиглий) утворює велику розетку злегка гофрованих листів з рожевими черешками. Вони відрізняються ніжним кисло-солодким смаком. Холодостійкий сорт терпимо ставиться до надмірної вологості, але не переносить посуху.
 5. Огрский-13 (середньостиглий) формує компактну листову розетку з темно-зеленим листям. Слаборебристі черешки мають червоним забарвленням і окремі екземпляри нарощують масу 300-350 г. Сорт стійкий до стрілкування і утворює мало квітконосів.
 6. Велетенський (пізньостиглий) відрізняється значним зовнішнім виглядом. Ревінь з темно-червоними черешками володіє великими розмірами. Відзначається популярність сорту через пізню віддачі врожаю і відмінних смакових якостей.

Щоб протягом літа збирати соковиті черешки, на ділянці потрібно висадити кілька сортів, у яких різні терміни дозрівання.

Поєднання ревеню з іншими рослинами

Ревінь добре росте поряд з салатами, представниками хрестоцвітних (капуста), не заперечує проти сусідства зі шпинатом і квасолею. Його пригнічує розміщені поруч з плодоовочеві культури. Наприклад, він недружелюбно ставиться до представників сімейства пасльонових, редису, цибулі, бобових, моркви і ряду інших рослин, що мешкають на грядках.

Бажано садити кущики відокремлено. І оскільки черешковая культура любить півтінь, то воно прекрасно впишеться у забору, закриє ділянку біля надвірних будівель або розміститься в куточок в затіненому куточку саду.

Терміни посадки рослини

Дата посадки пов'язана зі способом розмноження. Багато овочівники віддають перевагу вегетативному способу, так як насіння можуть вирости дикі форми ревеню. Терміни посадки:

 • кореневищем рослина розмножується в весняно-осінній період;
 • насіння висівають під зиму, коли підмерзає земля;
 • на розсаду посів виробляють в березні.

При розподілі кореневища урожай ніжних черешків не змусить себе довго чекати, а розсадний спосіб дозволить отримати кущ висотою 20-30 см, здатний нормально перезимувати.

посадка кореневищем

Як вибрати на дачі здоровий матковий кущ? Для розмноження і подальшого вирощування він повинен відповідати наступним характеристикам:

 • відповідати сортовим якостям;
 • бути великим і міцним;
 • мати вік 4-5 років;
 • утворювати мало квітконосів.

Немає необхідності вирощувати багато рослин. Зазвичай ревінь не вирощують масово, для однієї сім'ї цілком вистачає 2-3 кущів.

Підготовка до посадки

До моменту пересадки повинні бути готові посадочні ями. Їх розмір становить приблизно 50 × 50 см, а відстань між кущами - 50-70 см. Посадити молоді кущики можна в осінньо-весняний період.

Ревінь дає соковиті черешки на родючих ділянках і росте на одному місці довго, тому в посадочні ями вносять: 1 відро торфу, 1 відро перегною, 0, 5 л деревної золи, змішаних із землею.

При внесенні мінеральних добрив ями готують заздалегідь, щоб гранули встигли розчинитися і не обпекли кореневу систему.

розподіл кореневища

Процедуру розподілу проходить кілька етапів:

 • відгрібали від куща землю;
 • відбираємо частину деленки з 2-3 нирками;
 • відрізаємо її від основного куща;
 • висаджуємо деленку на нову ділянку.

Не обов'язково обробляти місця зрізів: ревінь має гарну приживання і швидко йде в ріст.

варіанти посадки

Оскільки зелена культура воліє грунт, насичену поживними речовинами, то суміш з торфу, перегною висипають на дно посадкової ями. По центру розміщують саджанець, розправляють коріння по поверхні і закривають невеликим шаром з торфогрунт. Далі підсипають землю, змішану з золою.

Глибина загортання нирок приблизно 3 см. Ревінь потрібно добре заглиблювати, не залишаючи нирки на поверхні. Після посадки грунт пролити і замульчувати. На початкових етапах росту часті поливи не обов'язкові, оскільки молоді кущі споживають трохи вологи.

Інший варіант посадки, коли замість перегною використовується свіжий гній. Його поміщають на дно ями, зверху засипають торф'яної крихтою і розміщують коріння саджанця. Зверху їх засипають землею, змішаною з золою. Коріння не обпікаються, так як є торф'яна прошарок. Поступово гній перегниває і вивільняє елементи живлення. Як і в першому випадку обов'язковий рясний полив і мульчування.

Посадка ревеню насінням

Насіння висівають безпосередньо на ділянці під зиму або використовують для отримання розсади. У першому випадку насіннєвий матеріал не потребує обробки, оскільки за зиму проходить стратифікацію, насичується вологою і активно йде в зростання. Але чекати повноцінних, дорослих рослин доведеться 2 роки.

Використання розсадного методу краще, так як він значно скорочує терміни зростання і отримання черешкова продукції. На городі завжди знайдеться невеликий напівзатінених ділянку, де можна висадити кілька примірників ревеню.

Підготовка насіння до сівби

Можна висівати і сухе насіння, але вони сходять 16-20 діб. Цей проміжок часу значно скорочується, якщо провести попередню обробку:

 • в невелику ємність наливаємо талої або чистої води, додаючи будь-стимулятор росту (Епін, сік алое);
 • тримаємо насіння у воді 48 годин і зливаємо її;
 • розкладаємо на вологій тканині і звертаємо її;
 • залишаємо на 10 діб в холодильнику при температурі 0, + 5С:
 • потім залишаємо в теплому місці до проростання.

Оброблений таким чином посадковий матеріал дає проростки через тиждень. Після посіву сходи з'являються через 8-12 днів, тобто в два рази швидше, ніж при посіві сухим насінням.

Посів у відкритий грунт

Якщо посів проводиться пророщених насінням, то оптимальний термін - останні числа весни. Ревінь дає хороші і дружні сходи, коли земля прогріється до +16, + 20С. Заздалегідь готується грунт, в яку додають на 1 м. Кв. 1-2 відра перегною або компосту і 0, 5 л золи. Для насіння готують борозенки глибиною до 3 см і висаджують через 3-5 см.

Коли з'являється три справжній листочка, сходи проріджують, розмістивши кущики на відстані 20 см один від одного. Через 1-2 роки, коли рослини стають дорослими, їх розсаджують за тим же принципом, що і деленки.

Ранній посів здатний привести до загибелі молодих сходів, якщо є можливість зворотних заморозків. Проклюнулися листочки гинуть при температурі, -2, 6С.

Посів на розсаду

Посів насіння бажано проводити в другій половині березня, коли світловий день досить довгий. При вирощуванні розсади слід дотримуватися кількох простих правил:

 • готуємо пухку і поживну грунтосуміш або використовуємо готову;
 • коли з'являться сходи, ящик ставимо в світле і прохолодне місце;
 • поливаємо і двічі в місяць підгодовуємо (наприклад, розчином дженджик Люкс);
 • в фазі 2 листочків розсаджує в стаканчики;
 • за тиждень до посадки в грунт привчаємо розсаду до природних умов, поступово привчаючи до свіжого повітря.

Коли саджанці зміцніють і звикнуть до природного середовища, їх висаджують в грунт. Зазвичай термін посадки - кінець травня, початок червня.

Особливості пересадки ревеню в залежності від сезону

Садити ревінь на нове місце найкраще восени за місяць до того, як прийдуть холоди або ранньою весною поки не почала відростати листя. Це найбільш зручні періоди, оскільки всі соки зібрані в коренях і листя не витягують поживні речовини і не випаровують вологу. Коріння в цей час не мають рослина і воно безболісно переносить пересадку.

Влітку кущ росте, в листі йде процес фотосинтезу і харчування, тому пересадка проходить вкрай важко і ревінь не завжди приживається, вкрай чутливо реагуючи на механічні пошкодження. При цьому виростити здоровий кущ не вийти.

Літньої пересадці піддаються молоді кущі і розсада, які переносяться на нову ділянку з великою грудкою землі. Вони потребують регулярних поливах і ретельному притенении.

У перший рік посадки не можна зрізати черешки. Рослина ще не досягло зрілості і при втраті декількох листя воно значно ослабне. Зрізання проводиться тільки на 2-3 рік росту.

Догляд за ревенем

Доглядати за черешкова культурою нескладно. Проводяться традиційні заходи: полив, видалення бур'янів, підгодівлі, розпушування. До додаткових можна віднести зрізання квітконосів.

Підживлення і добриво рослини

Підгодовувати зелену культуру досить 3 разів за сезон, оскільки вимоги до добрив у неї мінімальні. Чуйний ревінь на органічну підгодівлю, з яких найбільш часто використовують настій коров'яку (1: 5), курячого посліду (1:10) або кропиви і бур'янів.

При необхідності додають комплексне добриво Кемира-універсал або нітрофоску. Підходить для цих цілей і зола, яку додають в сухому вигляді під час розпушування перед поливом. Норма внесення - 1 склянка золи на 1 м кв.

Азотні добрива сприяють наростанню листкової маси, але вносити їх потрібно навесні, в літній період вони сприяють формуванню квітконосів.

Полив і прополка

Оскільки рослина потужне, воно затінює грунт і бур'яни під ним практично не ростуть і складнощів з великою кількістю бур'янів не виникає.

Ревінь потребує регулярних поливах, без яких не відростають м'ясисті черешки. При помірно дощовому літі досить 3-4 поливів за сезон, але вони повинні бути великими. Завдяки воді щавлева кислота практично не накопичується в черешках.

Захист від хвороб і шкідників

Ревінь практично не піддається нападу шкідників і рідко хворіє. У ряді випадків спостерігаються «набіги» гречаного блохи або ревеню клопа. З хвороб найбільш небезпечні сіра гниль і несправжня борошниста роса, які найчастіше розвиваються при загущених посадках.

Для надійності можна провести триразову обробку Фітоспорін, а від шкідників використовувати народні засоби. Якщо ураження хворобами сильне, то рослини слід прибирати і спалювати, щоб не постраждали сусідні посадки.

Правила збирання врожаю

Урожай можна збирати на другий рік росту в травні-червні при довжині черешка 20-25 см. Перші, найбільш ранні збори найцінніші, оскільки містять найбільшу кількість корисних речовин. За сезон соковиті стебла прибирають кілька разів до початку серпня.

Черешки не зрізають, а акуратно виламують, щоб не пошкодити ростові пагони. Для цього черешок кілька разів прокручують і висмикують ривком вниз, інакше постраждає кореневище. При зборі на рослині залишають основну розетку листя. Так кущ не ослабне і не скінчиться.

Корисні тільки свіжі пагони ревеню, а в зрілих висока концентрація щавлевої кислоти, яка не є корисною для організму. Листя і коріння в їжу не вживаються.

Якщо у жителів півдня багато вітамінних культур, що дають продукцію рано навесні, то у сибіряків вибір невеликий. При весняних авітамінозах прекрасно виручать черешки ревеню, з яких можна варити супи, додавати в салати і компоти. І якщо знайдеться місце для пари кущиків на ділянці, то рання вітамінна продукція не змусить себе довго чекати.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: