Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Ожину Карака Блек вирощують через чудових ягід. Блискучі чорні плоди розміром із сірникову коробку вражають чудовим смаком. Сорт підходить для комерційного вирощування. Декоративні кущі прикрасять будь-який аматорський сад. Завдяки розтягнутого плодоношення на столі буде свіжа, корисна ягода.

Історія виведення сорту Карака Блек

Гібридна форма ожини була отримана в Новій Зеландії. Працював над нею з 1982 по 2003 рік Харві Холл. Як батьківських форм використовував відомі сорти ожини американської селекції:

 • Аврора;
 • Команче.

Переваги та недоліки культури

Один з недоліків - шипи. Через них форму не дуже полюбляють фермери, так як вони ускладнюють догляд за ожиною. До мінусів Карака Блек можна віднести не стійкий імунітет до антракнозу, необхідність штучної тіні в спеку. Від прямих сонячних променів страждають молоді пагони заміщення і плоди.

До переваг сорту відносяться:

 • великі розміри плодів;
 • високу щільність м'якоті, хорошу транспортабельність ягід;
 • чудовий малиново-ожиновий смак;
 • самоопиляемость;
 • дозрівання в ранні терміни;
 • тривалий плодоношення;
 • висока продуктивність.

Загальний опис ожини

Плоди - основна перевага Карака Блек. Саме завдяки їх характеристикам старий сорт так затребуваний.

ягоди

Розмір плодів вражає. Довжина найбільших екземплярів доходить до 5 см, а маса до 10 г і більше. Смак залежить від клімату. У південних садах м'якоть містить більше цукрів. У помірному кліматі ягоди Карака Блек менш солодкі.

Форма плодів конус-циліндрична. Колір змінюється в міру дозрівання:

 • спочатку червоний;
 • в технічній стиглості блискучий, чорний;
 • при повній стиглості тьмяно-чорний.

Кущ і листя

Кущ формується з стеляться пагонів. По російській класифікації Карака Блек входить в групу росяніка. Довжина пагонів заміщення доходить до 3-4 м. Окремі гілки досягають 5 метрів. Шипи невеликі, тверді.

На пагонах формується велика кількість плодоносних гілок. У дорослої рослини в кисті формується 3-6 плодів, на молодих кущах - від 2 до 3 штук.

Форма листя 3-5-лопатева. Забарвлення більшості пластин зелена, але можуть зустрічатися жовті. Цей відтінок сортова особливість, а не ознака хвороби.

коренева система

На глибині 60 см знаходиться основна частина кореневої системи, найпотужніші коріння проникають в товщу землі на 1 м. Коренева поросль відсутня. Це полегшує догляд за посадками.

Технічні характеристики

Аналіз технічних характеристик допомагає при виборі нового сорту для саду. Потрібно знати морозостійкість ожини, врожайність, рекомендовані для вирощування регіони.

Терміни плодоношення і показники врожайності

Ягоди Карака Блек встигають одними з перших. У південних широтах першу хвилю ягід збирають 10-15 червня. У помірних широтах до збирання приступають в останніх числах червня. Період плодоношення триває від 6 до 8 тижнів. Повноцінний урожай дають дорослі рослини (3-річні і старше). З одного куща збирають 10-12 кг ягід. На промислових плантаціях Нової Зеландії з 1 гектара отримують по 25 ц товарних ягід.

Дегустаційна оцінка ягід і застосування

На ринку ягоди Карака Блек оцінюються високо. Область їх застосування широка. Вони завжди затребувані, тому що довго зберігаються, при транспортуванні не мнуться. Основні напрямки використання ожини Карака Блек:

 • споживання в свіжому вигляді;
 • глибоке заморожування;
 • заготовки (сік, джеми, варення);
 • виноробство.

Опірність низьких температур і інфекцій

Форма не морозостійка. Квіткові бруньки і пагони підмерзають, якщо температура опускається нижче -15 ° C. Імунітет до більшості хвороб високий, проведення профілактичних заходів обов'язково для підтримки здоров'я.

Рекомендовані райони для вирощування

Садівники-аматори вирощують Карака Блек в Сибіру, на Уралі, в Підмосков'ї і, звичайно, в південних регіонах. Морозостійкість пагонів і нирок не висока, тому навіть в теплому кліматі кущі на зиму вкривають.

методи розмноження

Сорт легко розмножується верхівковими відведеннями. Якщо втечі не підв'язувати до шпалери, вони вкорінюються самі при зіткненні з землею. Відведення зберігають всі сортові особливості.

Для поповнення колекції саджанці набувають в розплідниках.

техніка посадки

Карака Блек в приватних садах висаджують з інтервалом в 3 м. На промислових плантаціях допускається крок посадки в 1, 5 м.

Підготовка посадкового матеріалу

Саджанці з відкритою кореневою системою тримають 12 годин на воді. Рослини в контейнері перед пересадкою поливають.

Вибір найкращого місця

Солодкий смак ожини залежить від освітленості. У помірних широтах кущі висаджують на ділянки, що освітлюються сонцем протягом усього дня. У південних широтах посадки в полуденну спеку затінюють.

Вимоги до складу грунту

Перед посадкою в грунт вносять перегній і мінеральні добрива тривалої дії. Використовують суперфосфат і калійну селітру. Покращують структуру, нормалізують кислотність:

 • в лужному і нейтральний грунт вносять верхової торф;
 • в глинистий грунт додають пісок, в карбонатну - органіку;
 • кислий грунт вапнують.

Терміни і технологія висадки

У помірних широтах саджанці висаджують навесні. Грунт повинна прогрітися на глибину 0, 5 м. У південних широтах практикують осінню посадку. Саджанці, висаджені навесні, страждають через спеку, довше адаптуються. Висаджують ожину в ями (50 x 50 см), кореневу шийку заглиблюють на 1, 5-2 см:

 • формують лунку;
 • поливають;
 • пристовбурні кола мульчують.

специфіка догляду

Догляд за посадками Карака Блек стандартний. Необхідні заходи проводяться протягом усього вегетаційного періоду.

Зрошення, розпушування і добриво

західперіодопис
розпушуванняРання весна, осінь
мульчуваннялітоСолома на кислому ґрунті, перегній, торф верховий на нейтральній, лужної
кореневе підживленнядо цвітінняКарбамід, настій коров'яку
Під час цвітінняКомплексне мінеральне добриво
восенимонофосфат калію

формування куща

Восени вирізають 2-річні пагони (отплодоносившие). На 1 дорослий кущ залишають від 6 до 8 пагонів заміщення.

Підв'язка до опор

Для вирощування Карака Блек споруджують шпалеру заввишки 1, 5 (1, 7) м. Натягують 3 ряди дроту:

 • 1-й ряд - 0, 9 м;
 • 2-й ряд - 1, 2 м;
 • 3-й ряд - 1, 5 м.

Обробка від хвороб і шкідників

Головну небезпеку для посадок Карака Блек представляють грибкові захворювання:

 • антракноз;
 • мучниста роса;
 • сіра гниль (ботритис).

Основні причини захворювань: огріхи агротехніки, сира, прохолодна погода. Поява на листі, пагонах заміщення сірих плям з фіолетовою або пурпурової облямівкою говорить про спалах антракнозу. Ботрітіс можна діагностувати по плямам, сухим листям, покритим спорами.

Збудник сірої гнилі може за тиждень погубити молодий кущ. Плоди, уражені грибком, не придатні до вживання. Збудник борошнистої роси активізується в теплу, вологу погоду. Вражає ягоди, молоде листя, точку росту. Перша ознака інфікування - білий наліт.

Приблизний план заходів по боротьбі і профілактиці грибкових захворювань:

 • на початку весни внесення органічних і мінеральних добрив;
 • санітарна обробка плантації;
 • обприскування фунгіцидами до цвітіння, при досягненні пагонами довжини 30 см, після остаточної збирання врожаю.

Використовують препарати: «Фундазол», мідний купорос (5%), «Топаз», «Купроксат».

Як підготувати до зими

Гнучкі однорічні пагони пов'язують в пучки, укладають на землю або пригинають, фіксуючи скобами. Кущі Карака Блек закидають соломою, сіном, ялиновим гіллям або використовують нетканий покривний матеріал.

Його натягують на дуги в 1-2 шари. Він за ефективністю не поступається природних матеріалів. У Сибіру ожина зимує в траншеях. Риють їх не глибоко. Укладають в них пагони, закривають шаром укривного матеріалу. Взимку накидають сніг. Хороший урожай гарантований, якщо в саду є кущі ожини Карака Блек.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: