Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Багато років щавель не залучав особливу увагу овочівників і був відомий як дикоросла рослина. Сьогодні він зайняв гідне місце серед культурних рослин на наших присадибних ділянках, оскільки має безліч цінних якостей. Це одне з перших рослин, яке навесні дарує ніжні листи, багаті корисними речовинами. А враховуючи, що посадка і догляд за щавлем у відкритому грунті не доставляє багато клопоту, то його вирощування вважається найбільш простим.

Особливості та характеристики рослини

В культуру введений щавель кислий, він же - городній або звичайний (Rúmex acetósa), який відноситься до трав'янистих багаторічників з сімейства гречаних. Формує прикореневу розетку яйцевидно-довгастих листя, загострених на кінці. Відноситься до однодомні рослинам з перехресним запиленням. Має стрижневий, розгалужений корінь, який проникає глибоко в грунт.

При цвітінні щавель викидає квіткове стебло до 70 см з дрібними, червонувато-жовтими квітками, зібраними в суцвіття-мітелку. Насіння утворюється на другий рік після посіву і являють собою дрібні горішки трикутної форми. Вони дозрівають в кінці літа і придатні для розмноження.

За рахунок високої морозостійкості він прекрасно себе почуває в північних широтах, де добре зимує і ранньою весною дає зелену вітамінну продукцію. Навіть поворотні заморозки і тимчасові похолодання йому не страшні. Насіння здатні сходити, як тільки грунт відтане, але найкраща енергія проростання спостерігається в прогрітій, зволоженою грунті.

Завдяки його невибагливості агротехніка вирощування досить проста. Як і при вирощуванні будь-якої овочевої культури, є свої нюанси, особливості та певні вимоги, яке пред'являє рослина для гарного росту.

Популярні сорти щавлю

Селекціонери попрацювали над цією зеленою культурою і завдяки їм на світ з'явилися сорти і різновиди щавлю кислого, такі як:

 1. Бельвільскій - відноситься до середньоранніх сортів. Володіє піднесеною і розлогою розеткою листя. На товстих черешках середньої довжини наростають листя. Їх відрізняють більші розміри, світло-зелене забарвлення і приємний, слабокислий смак. Сорт стійкий до стеблування та морозів.
 2. Малахіт - представляє групу середньоранніх сортів: часовий відрізок від сходів до зрізання - 45-50 днів. Листя розташовані на довгих черешках. Вони подовжені, списоподібні, з хвилястими краями. Відрізняються легкою кислинкою.
 3. Широколистий - це ранньостиглий сорт. Перший урожай можна отримати через 40 днів з моменту посадки. Листова пластинка яйцеподібна, від середньої до великої. Відрізняється ніжними, соковитими листям среднекіслих смаку. Володіє високою врожайністю і стійкий до стрілкування.
 4. Одеський-17 - виведений як ранньостиглий сорт. Володіє піднесеною і розлогою розеткою з подовженими, овальними листям. Один з посухостійких сортів, яких добре переносить короткочасне відсутність вологи.
 5. Шпинатовий - представник середньоранніх сортів з великими листками. Відрізняється прямостоячей і пухкої розеткою, на якій розташовані темно-зелені, слабопузирчатие листя. Вони мають злегка кислим смаком і багаті вітаміном С.

В Європі популярний субальпийский вид, який добре росте на кам'янистих гірках. У СШЛ любимо бульбочкових щавель, у якого в їжу йдуть черешки. На Кавказі вирощують щавель, у якого в їжу використовують коріння.

Терміни посадки щавлю

Виходячи з того, коли господар хоче отримати урожай зеленої продукції, вибирається термін посіву. Розсадний спосіб при вирощуванні щавлю не потрібен, так як насіння добре сходять навіть в непрогрітій грунті.

Найбільш оптимальні наступні терміни посіву:

 1. Рання весна, як тільки зійде перший сніг. Влітку молоді сходи зміцніють, наберуть чинності і до осені можна знімати перший урожай зеленого листя.
 2. На початку липня, коли прибраний ранній урожай редиски і салатів. За залишився літній період рослина вкорениться і зміцніє, а після зими активно піде в зростання.
 3. Посів восени під зиму проводять, коли почалися перші заморозки і закінчилися теплі дні, щоб насіння не встигли прорости, а просто перезимували в землі. Активне зростання почнеться ранньою весною, а до середини літа можна буде зрізати перші листочки.

При літній посадці важливі регулярні поливи, щоб ніжні сходи не засохли. А дорослі рослини при нестачі вологи йдуть в стрілку і починають цвісти, утворюючи дрібну листову розетку.

Існує незвичайний спосіб, як отримати урожай повноцінних листя ранньою весною. Кореневища викопують восени, зрізають з них листя і залишають в підвалі прикопаними в піску. Ранньою весною висаджують в парник, де рослина активно йде в зростання. Через місяць листя для зеленого борщу готові.

Вирощування щавлю у відкритому грунті

Перш ніж насіння потраплять в землю, потрібно їх попередньо замочити на пару діб. Наситившись вологи, вони дадуть 100% схожість. На дачі потрібно заздалегідь підготувати ділянку під посадку. Слід пам'ятати, що щавель - культура багаторічна і маленький паросток через кілька років перетвориться на велике розлога рослина. Щоб виростити Rúmex acetósa, потрібно вибрати злегка затінений і просторий ділянку.

Вибір місця і грунту під щавель

Підібрати ділянку і підготувати його краще восени, провівши традиційні заходи:

 • вирівнювання місця;
 • прибирання бур'янів;
 • перекопування.

Щавель воліє помірну тінь і слабокислий грунт. Добре росте на суглинних і супіщаних грунтах. Любить вологу, але її зміст має бути помірним, тому підбирається ділянку, де немає близько розташованих ґрунтових вод.

підготовка ґрунту

Оскільки культура буде рости на одному місці кілька років, то грунт бажано збагатити поживними компонентами:

 • внести компост або перегній;
 • на збіднених ділянках - комплексні добрива;
 • за 1-2 тижні до посіву - азот.

Щавель буде рости на будь-яких грунтах, але він формує жорстку або дрібну розетку листя, може почати раннє цвітіння. При цьому якість зеленої продукції значно постраждає. Уникнути цього можна, знаючи, як наситити грунт корисними речовинами.

посів щавлю

Як посадити насіння зеленої культури, знає навіть «ледачий» овочівник. Кілька нескладних прийомів і мета досягнута:

 1. Напередодні посіву грунт на грядці необхідно рясно полити. Можна змочити рядки безпосередньо перед посадкою.
 2. Грядка готується за кілька днів, щоб грунт встиг осісти і в пухкому грунті насіння не виявилися глибоко в грунті.
 3. Глибина загортання становить не більше 1 см. Після появи сходів, їх обов'язково прорідити, залишивши відстань між рослинами 2-3 см. Через рік, зібравши черговий урожай, провести ще одне проріджування, розмістивши Rúmex через 10 см.

Після посіву грядки краще всього злегка замульчувати торфом і накрити плівкою. При цьому сходи з'являться в два рази швидше - вже через 5-7 днів.

Чому щавель не сходить?

Як пояснити небажання невибагливої листової культури з'являтися на світло? Схожість насіння зазвичай хороша, вони прокльовується навіть при найнесприятливіших умовах. Найбільш поширеною причиною є глибока закладення насіння, коли запасів поживних речовин в насінні не вистачає, щоб паросток вибрався назовні. При занадто пухкому грунті і наступних поливах насіння також можуть піти на велику глибину.

Чи можна пересаджувати щавель?

Як пересадити дорослий кущ щавлю? Зробити це нескладно, враховуючи, що він практично не хворіє при цій процедурі. потрібно:

 • підготуйте місце, зручне для зростання зеленої культури;
 • виберіть міцні рослини;
 • зріжте найбільш великі листи, не чіпаючи нирки;
 • довге коріння злегка подрежьте;
 • пересадите на нове місце.

Кращий час для пересадки - теплий осінній день, щоб до заморозків рослина зміцніло і прижилося на новому місці.

Правила догляду за щавлем

Прийоми догляду традиційні і включають всі основні агротехнічні заходи: полив, розпушування, мульчування, підгодівлі. Розібравшись, як правильно доглядати за рослиною, починаючи від сходів і закінчуючи дорослим рослиною, можна братися за справу і при цьому отримувати смачні зелені листочки все літо.

регулярність поливів

Грунт повинен бути зволожений весь час, але особливо важливо стежити за цим, поки рослини молоді. Саме в початковий період росту їм потрібно багато вологи. Поливи проводять в міру необхідності. Якщо літо дощове, то досить одного поливу на тиждень. У посушливі періоди вода потрібна щодня.

Якщо земля суха, то щавель може викинути квіткову стрілку вже в перший рік росту. При цьому всі сили рослини йдуть на цвітіння, а не на формування зеленої маси. В ході зростання квітконоси потрібно видаляти.

Прополка і розпушування

Сміттєва рослинність забиває кущики, які витягуються, втрачають колір і смак. Позбутися від них нескладно, раз в два тижні ретельно випаливая рядки. Розпушування також є обов'язковою процедурою, яка допомагає позбутися від ґрунтової кірки, що до коріння був доступ вологи та повітря.

Рихлити можна на значну глибину (для дорослих кущів), оскільки коренева система залягає глибоко. За сезон досить подрихліть землю 3-4 рази.

Мульчування і добриво

Замульчувати грунт бажано вже ранньою весною при появі перших зелених листочків. В якості мульчі краще використовувати торф'яну крихту. Так земля буде довше зберігати вологу і залишатися рихлою.

Як удобрювати щавель, щоб ніжна, соковита зелень радувала весь сезон? За сезон проводять три підгодівлі:

 1. Навесні настоєм коров'яку (1: 6) і комплексним добривом з калієм і фосфором в складі (за інструкцією).
 2. Влітку вносять азот, який сприяє зростанню зеленої маси.
 3. Восени міжряддя засипають компостом або перегноєм, який внесе додаткове харчування і стане захистом від осінніх заморозків.

На одному місці щавель росте до чотирьох років, потім кущики слід оновити. За цей час виснажується грунт і листочки стають не такими ніжними.

Особливості догляду в осінній період

Знаючи, як підготувати зелену культуру до зимівлі, можна розраховувати на ранній урожай після танення снігу. В кінці осені листя зрізають до підстави, не чіпаючи нирки. Міжряддя мульчують перегноєм, торфом або компостом, щоб оберегти рослини від вимерзання. В осінньо-весняний період захистити посадки допоможе мульча, а взимку вони будуть укриті сніговим покривом.

Захист від хвороб і шкідників

Знаючи, ніж може захворіти щавель і які шкідники його охоче споживають в їжу, можна впевнено прийматися за боротьбу, оберігаючи свій урожай від «непроханих гостей».

Найчастіше щавель вражають:

 1. Іржа - грибкове захворювання, через якого на листках з'являються бурі плями. Вони зливаються і лист всихає. При сильному ураженні використовують фунгіциди, а при незначному - обмежуються народними засобами.
 2. Несправжня борошниста роса утворює сіру цвіль (наліт) на поверхні листової пластинки. Вирішити цю проблему допомагає Фітоспорін, який безпечний для людського організму.
 3. Шавелевий лістогризи і гусениця-пильщик, які охоче під'їдають рослина. При їх масовому скупченні добре допомагає настій часнику або пасльону.
 4. Щавлева тля висмоктує соки з листя, які втрачають пружність і стають млявими. Від неї допомагають настої пекучої трави: часнику або кульбаби. Корисно опудрить листя золою.

Обробити корисні кущики краще натуральними засобами, щоб в організм не потрапили отрути. Листочки відростають швидко і хімічні препарати не встигають розкластися, зберігаючись в рослині.

Корисний розчин мила і часнику. До складу розчину входить шматок господарського мила, 3 літри води і подрібнений часник. Процідженим складом обприскують листя або протирають їх губкою. Полив чистою водою проводиться тільки через дві доби.

Допомагає суміш пекучого перцю, сухої гірчиці і деревної золи. Перець і гірчиця беруться по 1 ст. л., а золи додається 1 склянку. Сухий сумішшю опудривают Rúmex, розправляючись з більшістю шкідників. Жуков відлякує суміш із зони і тютюнового пилу, але тут важлива регулярність. Проводять цю процедуру щодня протягом 5 днів.

Якщо своєчасно очищати ділянку від бур'янів, дотримуватися сівозміни, рихлити землю і стежити за станом рослини, то шкідники і хвороби щавлю будуть не страшні.

Прибирання і зберігання врожаю щавлю

Листя потрібно зрізати правильно, залишаючи черешки довжиною 3-4 см над поверхнею грунту. При цьому важливо не зачепити верхівкові нирки рослини. За літо листя зрізають 3-4 рази з інтервалом близько 20 днів.

Щоб отримати якісну зелену продукцію, квітконоси зрізують відразу при їх появі, інакше листя сформуються дрібні і жорсткі. Якщо квіткові стрілки утворюються масово, то зрізання припиняють.

Листя добре зберігаються в поліетиленовій плівці в холодильнику при температурі -1С до двох тижнів. У кімнатних умовах вони не втрачають своїх якостей всього 2-3 дня. Щоб мати зелень круглий рік, можна вирощувати щавель як кімнатну культуру в квітковому горщику, викопавши рослина восени з дачної ділянки.

Не всі знають, як отримати насіння щавлю. Для цього зрізують бурі, з полусозревшімі насінням суцвіття, роблять з них невеликі снопики і дають дозріти в добре провітрюваному приміщенні. Мітелки обмолочують і насіння укладають в полотняні мішечки на зберігання. Схожість вони зберігають протягом 2 років.

Що можна садити після щавлю?

Сівозміну необхідний, оскільки в грунті накопичуються личинки шкідників і суперечки хвороб, які вражають конкретні культури. При постійній посадці на одному місці, скажімо, пасльонових, вони щорічно хворіють. Те ж саме відбувається і з іншими культурами.

Щавель варто в сімействі культурних рослин особняком, оскільки тільки він і ревінь відносяться до сімейства гречаних. У них свої шкідники, а ось деякі хвороби збігаються з гарбузовим, наприклад, іржа і борошниста роса. Тому після щавлю можна садити будь-які культури, крім баштанних, які на цій ділянці можуть захворіти.

Щавель - улюблена багатьма і дуже невимоглива культура. Деякі овочівники взагалі не займаються доглядом за цією рослиною: посадив і забув. Тільки при необхідності зрізають листя в різні страви. Але при правильному догляді листя будуть більш ніжними, а урожай рясним.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: