Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

У голуба сильно розвинений батьківський інстинкт, птахи-батьки не потребують допомоги людини при виходженні пташенят. Але буває, що домашні голубники залишаються сиротами, а дикі випадають із гнізда. У цих ситуаціях годувальником пташенят доводиться ставати людині. Голуб'ята слабкі і несамостійні, виходити їх вкрай складно, необхідно знати не тільки, чим годувати осиротілого пташеня голуба, але як правильно це робити, які інструменти використовувати.

Чим голублять годують батьки

На перших етапах життя пташенята отримують від батьків рідку субстанцію, звану «голубиним молочком».Ця субстанція у голуба виділяється із зоба, причому в обох батьків, але особливо сильно у самки. На етапі висиджування яєць у птахів помітно розширюється зоб, у ньому набухають залози, що синтезують молочко. Коли пташенята вилуплюються з яєць, то харчуються молочком, змішаним з напівперетравленою їжею, що відригується батьками з травного тракту.

Щільність молочка змінюється завдяки роботі кільцеподібних м'язів. У першу добу після появи світ голуб'ята годуються рідкою кашеобразной субстанцією. Приблизно через тиждень кільцеподібні м'язи трохи розслабляються, протоки розширюються, завдяки чому в молочко надходять більші частинки їжі.

Десь на 10-12-ту добу батьки припиняють годувати пташенят молочком. Для годування потомства вони розм'якшують звичайну їжу, добре вимочуючи її у воді. Поступово батьки скорочують кількість води, що використовується для розм'якшення їжі, тим самим привчають пестять до звичайного раціону.

Що робити, якщо пташеня голуба випало з гнізда

Виходити пташеня голуба, що осиротіло або вивалилося з гнізда, проблематично. У більшості випадків, голубя гине, і цьому є два пояснення:

  У першу добу від народження харчування зобним молочком вкрай важливе для формування імунітету пташеня. Жоден вид молока, жоден замінник молочного харчування не підходить для годування голублять.
 1. Маленькі голубники абсолютно безпорадні, не бачать, не піднімаються на лапи через непропорційність статури, занадто великої голови. При цьому потребують рясного і частого годування. Через недотримання правил годівлі та необережних маніпуляцій людини пташенята голуба нерідко гинуть.

Але успішне вирощування та виходжування можливе. Необхідно дотриматися наступних правил:

 • гранично обережно підняти пташеня, що вивалився з гнізда;
 • провести уважний огляд на наявність пошкоджень скелета та шкірних ран;
 • при виявленні травм віднести знайденого до ветеринарної клініки;
 • за відсутності пошкоджень віднести пташеня додому, відразу ж погодувати;
 • облаштувати для голубенка гніздо;
 • регулярно контролювати його самопочуття, але не чіпати зайвий раз руками;
 • продовжувати годування, поки пташеня не виросте, не стане самостійним.

Чим годувати пташеня голуба в домашніх умовах

При вигодовуванні маленького голуба слід пам'ятати про ключове правило: їжа має бути добре подрібненою. Її необхідно розмелювати у блендері до пюреподібної консистенції. Продуктовий набір, що підходить для живлення голуба, широкий, але більшість продуктів можна використовувати лише тоді, коли вихованцю виповниться 2 тижні. Головне завдання опікуна - навчити маленького голуба поглинати їжу самостійно, інакше, повернувшись у природне середовище, вихованець не зможе добувати корм, загине від виснаження.Оскільки маленьке пташеня не вміє захоплювати їжу, доведеться йому допомагати, використовуючи наступні інструменти:

 • шприц на 5 мл;
 • гумову соску;
 • піпетку;
 • миску для приготування кормової суміші.

У пташеня, що не отримало батьківського молочка, низький імунітет, тому для нього необхідно створити максимально комфортні та безпечні умови. Температура біля гнізда має бути 40-42 °C. Можна обкласти гніздо пляшками із гарячою водою. Неприпустимі різкі температурні коливання та протяги.

Перший тиждень

Саме в перший тиждень від правильності догляду та годування залежить, чи виживе пташеня. Годувати новонародженого голуба необхідно із суворим дотриманням правил. Але навіть це не гарантує виживання сироти.

Годують голубенка сирим курячим жовтком. Його висушують, розтирають на порошок. Перед годуванням розчиняють у воді, підігрівають, але не доводять до кипіння.

Для годування на наконечник шприца натягують соску. Її зрізають на 45°, щоб пташеня могло всовувати дзьоб усередину. Так він вчитиметься самостійно поглинати їжу. Але на перших етапах соску не зрізають, всовують у дзьоб голуба, повільно видавлюють кашку. Головне - робити маніпуляцію обережно, оскільки високий ризик травмувати дзьоб маленького голуба. Також першу добу, замість соски, можна користуватися піпеткою. Об'єм однієї порції становить 10 мл, пізніше – 15 мл. Добова кількість годівель – не менше 6-ти. Якщо пташеня голуба залишилося живим у першу добу, то з високою ймовірністю виживе.

Другий тиждень

Пташеня голуба, що прожило перший тиждень, вже зміцніло, з розвиненими слуховими та зоровими органами.Вигодувати його тепер простіше. Раціон доповнюють запареними, розтертими до порошкової консистенції ячмінними, пшоняними, просяними, гороховими зернами. Не можна давати вихованцю гречку та рис. Помалу в зернову масу включають натуральний мед для зміцнення імунітету.

Думка експерта

Годують за допомогою шприца, масу глибоко видавлюють у ротовий отвір, притримуючи голуба, щоб він не смикався. З другого тижня його слід навчити самостійно вистачати їжу зі шприца.

Щоб у маленького голуба не з'явилися проблеми зі скелетом, до раціону вводять кальцієві джерела. Можна розтирати на порошок аптечні таблетки кальцію, всипати в кормову суміш. А можна розмелювати яєчну шкаралупу або крейду (кормовий, а не письмовий). Температуру біля гнізда знижують до +25 °C. Годують голуба 5 разів на добу.

Третій тиждень

З третього тижня пташенята голуба їдять цільне зерно, замочене в окропі на 15 хвилин. Господар, міцно утримуючи вихованця, пальцями обережно розкриває дзьоб, пхає в ротову порожнину кілька зернят.Закривши дзьоб, пташеня, підкорившись рефлексу, ковтає корм. Декілька таких годівель, і пташенята голуба їдять самостійно.

Категорично не можна годувати голуба сухими зернами. Вони заб'ють верхній відділ травного тракту, птах загине від ядухи. На те, що пташеня ситий, вказує заповнений зоб. У раціон включають джерела кальцію та вітамінну, дрібно нарізану зелень. Добова кількість годівель - 4-5.

З третього тижня починається напування голуба. Спочатку воду, підігріту до кімнатної температури, маленькими порціями вливають у ротову порожнину піпеткою. Далі голуба вчать пити самостійно, занурюючи дзьоб у напувалку. Головне, щоб рідина не затекла в ніздрі, інакше вихованець не зможе дихати.

Четвертий тиждень

З четвертого тижня раціон доповнюють:

 • пшеничним хлібом, розм'якшеним у воді, зліпленим у грудочки;
 • вареним розкрошеним яйцем;
 • вареної, подрібненої на тертці морквиною;
 • несоленою пшоняною кашею, відвареною на воді;
 • кормовими бобами.

Годують молодого голуба, як і раніше впихаючи їжу в дзьоб. Сирі злаки давати не можна. У період навчання польоту раціон коригують, скорочують порцію злакового корму, додають кормові боби (чечевицю, горох, віку). Для зміцнення імунітету дитинча в кормову суміш додають риб'ячий жир (по кілька крапель двічі на добу).

Поросле пташеня голуба п'є воду у великій кількості, тим самим покращуючи своє травлення. Вода, що вливається в напувалку, не повинна бути кип'яченою. При кип'ятінні в рідині гинуть корисні мікроорганізми, що позитивно впливають на травну функцію.

Годування пташенят, що підросли

Коли пернатого підлітка вдалося виходити, він досяг місячного віку, його поступово, протягом тижня, переводять на дорослу їжу. У раціоні знижують порцію яєць і хліба, збільшують злаковий корм, включають до нього мелені горохові та кукурудзяні зерна, насіння соняшника.

Для підтримки імунітету голуба потрібно щодня нагодувати вітамінною подрібненою зеленню (салатним і капустяним листям, конюшиною, кульбабою, люцерною), натертою морквою, ячмінними проростками (без самого зерна). Бажано капати в зелень кілька крапель нерафінованої олії. Доглядати за підрослим вихованцем слід як за дорослим птахом.

Вітаміни та мінерали

Оптимальні джерела мінералів для голубенка - розтерта шкаралупа, черепашник, кісткове борошно. Ці добавки знижують ймовірність появи рахіту у молодого голуба.

Вітамінні препарати вводять в раціон вихованця з 2-го тижня від народження. Птах повинен отримувати:

 • ретинол (A);
 • кальциферол (D);
 • токоферол (E);
 • B-групу (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12).
Вітамінні препарати для птахів реалізуються в зоомагазинах. При їх використанні не можна перевищувати дозування, інакше у голуба виникне гіпервітаміноз, що негативно впливає на розвиток організму та імунітет.

Що робити, якщо пташеня не їсть

Пташенята голуба зазвичай неохоче беруть їжу, запропоновану людиною, а вироблене насильно годування може травмувати вихованця.

У цій ситуації можна схитрувати: перед дачею корму легенько торкнутися пальцями голови пташеня. Така дія змусить голубця рефлекторно відкрити дзьоб. У природі голубки, сигналізуючи глухим і сліпим пташенятам про готовність погодувати, м'яко стукають дзьобом по їх головках.

Якщо після такої хитрості пташеня так і не розкрило дзьоба, то доведеться вхопити голову вихованця, з граничною обережністю пальцями відкрити дзьоб, другою рукою вкладати їжу в рот. Бажано здійснювати годування та догляд щодня в однаковому одязі, щоб вихованець звик до годувальника, не відчував стресу при його появі.

Що забороняється давати

Наступні продукти завдадуть шкоди пташеняті голуба, їх категорично не можна включати до раціону:

 • пасльонові культури (помідори, баклажани, перець, картопля);
 • цитруси, інші екзотичні плоди;
 • молочні вироби;
 • чорний хліб, житнє зерно;
 • м'ясо, риба;
 • солона їжа;
 • будь-які комахи та личинки.

Пташеня голуба, що вивалилося з гнізда, залишилося без батьківського піклування, не виживе самостійно, тому людині, яка його виявила, не можна пройти повз. Якщо робити все строго за правилами, то навіть слабкого вихованця можна виходити, перетворити на міцного та здорового голуба.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: