Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Вирощування рослин можливе не тільки на відкритих грядках, а й під укриттям. Такий спосіб має переваги, що дають змогу отримувати врожай раніше, ніж зазвичай (що залежить від клімату регіону), і там, де рослини проблематично вирощувати через холодний клімат. Розглянемо опис основних видів захищеного ґрунту, їх характеристики, а також споруди закритого ґрунту.

Що означає захищений грунт

Це ділянка або приміщення, яке спеціально обладнане для вирощування рослин. У ньому штучно створені умови для зростання та розвитку культур, які дозволяють вирощувати їх у період року з несприятливою погодою.

У захищеному грунті можна вирощувати овочі рано навесні, пізно восени та взимку, коли вони не можуть надходити з грядок. Можна вирощувати теплолюбні та екзотичні овочі у холодних регіонах. Захищений грунт використовують для дорощування та вигонки зелені, коренеплодів та цибулин, дозарювання томатів.

Основні види

Захищений грунт підрозділяється на 2 види - приміщення, вкриті склом, плівкою або полікарбонатом, та утеплений грунт.

Оранжереї

Стіни та дах оранжереї вкриті склом або прозорим пластиком, які пропускають сонячне світло та утримують усередині інфрачервоне випромінювання, тобто тепло. В оранжереях вирощують екзотичні теплолюбні рослини, квіти, фрукти та овочі. Час вирощування - цілорічний або зимово-весняний. Оранжереї набули особливого значення для харчової промисловості країн з холодним кліматом.

Теплиці

Це непереносна споруда різного розміру, не нижче зростання людини, для вирощування розсади та овочів, квітів, дорощування рослин у горщиках, укорінення живців. Матеріалом для теплиць є плівка, полікарбонат, скло. Теплиці можуть бути не обігріваються, в яких акумулюється тепло сонця, і газом і електрикою, що обігріваються.

Думка експерта

За рахунок системи опалення стає можливим вирощування рослин протягом усієї холодної пори року. У теплицях можна регулювати температуру і вологість, тим самим створювати для рослин оптимальні умови, яких вони потребують різних етапів розвитку.

У теплиці можна вирощувати будь-які культури, застосовувати різні технології вирощування, які не можна застосувати на грядках, наприклад, вирощування рослин на гідропоніці, у мішках, на стелажах.

Парники

Це невелика за площею і висотою споруда, що не опалюється, з бічними огорожами і знімним верхом, може бути занурена в грунт на деяку висоту. У парниках вирощують розсаду овочів, квітів, укорінюють живці, які потім висаджують на відкриті грядки. Також вирощують швидкорослі ранні овочі, наприклад, редис, салат або низькорослі рослини.

Розташовують парники на сонячних місцях, так як тепло в них підтримується тільки від сонячного випромінювання. У них немає пристроїв для провітрювання (кватирок, дверей), штучного освітлення. Парники можуть бути переносними та стаціонарними.

Утеплений грунт

Це ділянки з найпростішими покривними спорудами із солом'яних матів, агроволокна, плівки, скла, тканини.Прозорі матеріали використовуються для укриття рослин вдень, непрозорі – вночі. Будівництво таких споруд не вимагає значних витрат, але дозволяє вирощувати розсаду та ранні овочі, собівартість яких буде нижчою, ніж тепличних.

Утеплений грунт може бути обігрівається за рахунок гною і не обігрівається, відкритим зверху (захищеним тільки від вітру) або закритим, зі стаціонарними або переносними плівковими укриттями. Утеплений грунт використовується для вирощування ранньовесняної продукції.

Спорудження закритого ґрунту

Всі конструкції закритого ґрунту розрізняються за способом обігріву за рахунок сонячної енергії та біопалива та зі штучним обігрівом електрикою, газом, гарячою водою.

    За конструктивними особливостями споруди можуть бути безкаркасними та каркасними.
  1. За матеріалом виготовлення споруди діляться на дерев'яні, металеві, застосовують у їх виготовленні бетон та полімерні матеріали, скло, плівку.
  2. За призначенням конструкції бувають розсадними, овочевими, квітковими.
  3. За технологією вирощування бувають ґрунтовими, гідропонними та з вирощуванням рослин на субстратах.

Захищений ґрунт дає можливість вирощувати культури цілий рік або в ті періоди року, коли температура ще не дозволяє зробити це на відкритих грядках. Укривні споруди використовуються як в особистих господарствах, так і на сільськогосподарських підприємствах, з них отримують продукцію ранніх овочів.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: