Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Зміст і розведення кіз пов'язане з урахуванням особливостей домашніх вихованців. На холодну пору року козам потрібен сарай, для вигулу влітку необхідно огородити територію, щоб тварини не загубилися. Будівництво сараю для кіз своїми руками починається з планування. Воно враховує кількість голів на господарському дворі, особливості порід та статі тварин.

Основні вимоги до сараю для кіз

Побудову проводять за правилами, що склалися за роки одомашнення кіз. При плануванні необхідно врахувати численні нюанси, щоб не довелося переробляти роботу під час настання холодів або після приходу сезону дощів.

УмоваВентиляція
Опис
Необхідно передбачити можливість регулярного провітрювання, при цьому слід уникати виникнення протягів. З цією метою достатньо встановити одне вікно поряд з вхідними дверима і закласти найпростішу вентиляційну систему.
Сухе повітря є переносником мікробів, а також провокує пліснявання, тому рівень вологості має бути стабільним, залишатися на кордоні від 75 до 80 відсотків. Цього домагаються за допомогою установки вентиляційної системи, пристрою ухилу підлоги для збігання рідини та використання в будівництві таких матеріалів, які не затримують вологу.
Приміщення повинно пропускати сонячне світло. Для цього козлятник обладнають вікнами. Взимку передбачають додаткове джерело досвітлення. Це можна зробити за допомогою спеціальних комунікаційних систем.
Козлятник поділяють високими перегородками, при необхідності передбачають можливість встановлення індивідуальних клітин. Кожній козі необхідно облаштувати лежанку. Ясла та напувалки в клітинах індивідуального змісту встановлюють поруч. Якщо планування не передбачає створення індивідуального стійла, то годівниці монтують у фронтальну стіну.
Для дезінфекції використовують спеціальні засоби: ними обробляють стіни та підлоги. Звісткою забілюють стіни і стелю двічі щорічно.

Часто поряд із сараями організовують зону для вигулу. Влітку кози вільно переміщаються з приміщення на вулицю, а взимку виходять лише тоді, коли власники відчиняють для них вихідні двері.

Особливе значення має вибір матеріалу для будівництва. Стіни зводять із піноблоків, пиломатеріалів або цегли.Ці матеріали піддаються оштукатурюванню та утепленню. Не рекомендують будувати сараї із каменю. Кам'яний сарай важко обігріти, він погано пропускає повітря, у кам'яному приміщенні складно правильно сконструювати вентиляційну систему та побудувати планування. Для підлоги підлоги використовують металеві листи, руберойд або знімні дерев'яні щити. Дах сараю не повинен протікати, тому краще закупити якісний шифер.

Думка експерта

Інформація! Взимку необхідно щільно закласти щілини та різні отвори, щоб зберегти тепло всередині приміщення та не допустити проникнення гризунів.

Вибір місця для будівництва

Місця, на якому зводяться стіни загону, висувають кілька вимог:

  Рівна або піднесена поверхня. Виключені споруди в низинах, де є можливість скупчення води. Це призведе до підвищення показника вологості всередині приміщення, що вплине на здоров'я кіз.
 1. Поверхня, позбавлена рослинності. Перед будівництвом необхідно викорчувати велике коріння, прибрати посадки. Не слід розміщувати козлятник у тіні будівель або великих дерев.
 2. Розрахунок площі з урахуванням кількості голів. Для дорослої кози необхідний мінімум 1 квадратний метр площі, на молодняк достатньо закласти по 0,6-0,8 квадратного метра.

Дослідні будівельники радять правильно розрахувати глибину пролягання ґрунтових вод. Невеликі ґрунтові зміни здатні спровокувати порушення.

Довідка! Якщо поруч із сараєм планується захистити зону для вигулу, слід вибирати сонячні ділянки.

Перелік інструментів та матеріалів

Щоб побудувати козлятник своїми руками, слід заздалегідь підготуватися. Крім будівельних матеріалів при будівництві знадобляться спеціальні інструменти та пристрої:

 • мотузки, призначені для розмітки, з прутами або кілочками;
 • лопата совкового типу для скопування землі;
 • сокири, молотки, пилки;
 • резервуар, який використовують для замішування бетону;
 • будівельний рівень;
 • дриль зі свердлами;
 • резервуар для набору води.

Креслення сараю

Стайка для кіз повинна бути добре спланована. План враховує кількість голів:

 • схема будови на 10 кіз передбачає наявність майданчика від 20 квадратних метрів;
 • схема на 20 голів - від 45 квадратних метрів.

При проектуванні загону необхідно враховувати, що окреме місце потрібно козі з козенятами. Вони залишаються біля матері-кози протягом перших тижнів життя.

Процес будівництва

Будівництво планують на теплу пору року. Земля має бути прогрітою, придатною для копання. Оптимальним варіантом вважатимуться вибір часу, коли немає дощів. Опади уповільнюють процес будівництва, особливо на етапі заливання фундаменту або настилу даху.

Фундамент

Побудови на фундаменті виправдані у кліматичних зонах із холодними зимами. Вони допомагають зберегти тепло усередині приміщення. У південних регіонах достатньо створити піщану подушку, спорудивши під нею міцну дренажну сітку.

Створення стовпчастого фундаменту:

  Розмітку роблять за допомогою кілочків та мотузок.
 1. Мотузку також натягують над рівнем ґрунту, вирівнюючи показник з будівельним рівнем.
 2. По кутах роблять поглиблення для монтажу основних труб. У кожне поглиблення завантажують пісок та гравій.
 3. Монтаж опор починають із почергового заповнення простору цеглою та цементом.
 4. Вільний простір заливають цементом і засипають гравієм.

Довідка! Кожен етап заливки цементу передбачає, що матеріал повинен повністю просохнути.

Пол

Пол в козлятнику має бути якісним. Для утримання кіз важливо передбачити такий настил, щоб тваринам було тепло та комфортно.

Вимоги до укладання підлоги:

  Створення ухилу. Це необхідно для того, щоб рідина стікала під певним кутом, не застоювалася, створюючи передумови для відволожування або цвілі.
 1. Наявність піддону. Щоб своєчасно прибирати рідину, що стікає, передбачають спеціальні піддони.
 2. Характеристика верхньої частини. Виключено створення верхньої кам'яної холодної частини. Для відпочинку козам необхідно створити комфортне середовище. Настил виготовляють з дерев'яних щитів.

На підлозі насипають спеціальну підстилку. Для цього використовують різні матеріали:

 • тирса;
 • солома;
 • стружки;
 • сухе листя.

Стіни та вікна

Переважно зводити стіни з дерева, цегли, піноблоків або саману. Вибір залежить від кліматичних умов регіону, особливостей утримання. За умови використання дерев'яного бруса для закладення щілин беруть керамзит або пісок. Цегляні стіни прийнято заштукатурювати.

Вікна та двері розташовують на південній стороні. Рекомендують робити двостулкові двері, цього потребує техніка безпеки. Сарай необхідно побудувати так, щоб двері відчинялися назовні. Кількість вікон розраховують за площею приміщення. Рекомендовано співвідношення: 1 вікно на 12 квадратних метрів.

Довідка! Для невеликого сараю достатньо одного вікна, розташованого поряд з дверима.

Стеля та дах

Дах односхилий типу дозволяє виключити протікання після дощу або від води при таненні снігу. Покриття шифером або черепицею допоможе захистити стелю від цвілі або відволожування. Стеля додатково ізолюють, зміцнюють мінеральною ватою або пінопластом, оштукатурюють.

Вибір двосхилий даху виправданий у тому випадку, якщо забудова займає велику площу та побудована на піноблоках або дерев'яних брусах. Для вигулу рекомендують додатково зробити навіс, який захищає від дощу та вітру. Під ним кози можуть відпочивати в теплу або прохолодну пору року. Матеріалом для навісу може бути шифер, а також натягнута плівка.

Облаштування хліва

Внутрішнє оздоблення приміщення враховує особливості утримання кіз. Крім оздоблювальних робіт, необхідно передбачити спеціальні пристрої, що полегшують догляд за тваринами.

Стойло

Стойли можуть бути загальними або індивідуальними. Не слід розміщувати кіз те щоб їм було тісно. Це вплине на загальний психологічний стан тварини. На дорослу козу необхідно розрахувати по 1-1,5 квадратних метрів вільного простору. Між стійлами необхідно звести стіни заввишки 1,5-1,7 метра. Фронтальна частина стійла, відгороджена дверцятами, повинна мати порожню частину на рівні морди кози. Це своєрідний будиночок для вихованця.

Загальні стійла передбачають окремий вміст кіз та козлів. Якщо кози утримуються поруч із козлами, то після доїння у молока з'являється своєрідний запах. На території загального стійла потрібно будувати індивідуальні лежанки для кіз. Вони мають бути підняті над підлогою і застелені сіном. На лежанках кози відпочивають і сплять ночами.

Довідка! Окремо будують спеціальний закуток для козенят з козами. Вони утримуються разом протягом деякого часу.

Годівля

Для корму необхідно обладнати 3 пристрої:

  Ясла. Це пристосування, призначене для розміщення сіна. Ясла є коробки з гратчастих матеріалів, звідки кози вільно витягують клапті сіна. Ясла підвішують на висоті 1,5 метра від підлоги.
 1. Годівниці. Резервуари, призначені для засипання концентрованих кормів. Їх встановлюють поряд із яслами. Заборонено використовувати під годівниці ємності із оцинкованого заліза. Конструкція годівниці має перешкоджати висипанню корму. Це допоможе зберегти продукт.
 2. Поїлки. Резервуари для води. Вони повинні знаходитись у межах відсіку для корму та бути наповненими протягом дня. При цьому необхідно контролювати чистоту води, щоб у неї не потрапили корми та не зіпсували питво.

Головна умова організації годування кіз - це надання вільного доступу тварин до кормів. Вони повинні мати можливість пити і їсти протягом дня.

Рада! Щоб уникнути втрати заготовок сіна, під ясла ставлять спеціальні пастки-піддони. Вони допомагають уберегти сіно від розмокання або псування.

Доїльний верстат

Одна з цілей утримання кіз - отримання козячого молока. Процес доїння кози потребує відведення спеціального місця. Під доїльний верстат необхідно облаштувати теплу та непродувану зону. Доїльний верстат використовують для того, щоб коза не змогла перевернути ємність із молоком. Крім того, молоді кози часто нервують під час доїння, а верстат фіксує частини тулуба і не дає різких рухів.

Доїльний верстат можна використовувати при здійсненні гігієнічних процедур: при розчісуванні, обмиванні, перев'язці. До верстата прилаштовують щаблі, якими коза може піднятися на конструкцію. Від підлоги верстат піднімається на 20-30 сантиметрів.Доїльний верстат складається з трьох послідовно з'єднаних частин:

 • настил з дощок, що височить над підлогою на 20 сантиметрів, що стоїть на 4 або 6 ніжках;
 • конструкція, яка допомагає утримувати голову кози при доїнні;
 • до головної конструкції приєднана годівниця, щоб коза під час доїння могла дістати сіно чи корм.

Власниця при доїнні сідає на низький стільчик і починає доїти козу. Перевагою обладнання верстата для господині є вільний доступ до вимені кози.

Організація майданчика для вигулу

Літній варіант організації побуту кіз передбачає будівництво загону для вигулу. Він починається від виходу з основного приміщення та триває до спеціально сконструйованого кордону. Розмір загону розраховується з урахування кількості голів.

Зону вигулу для кіз відгороджують парканом із дощок або спеціальною сіткою. У фермерських господарствах поширене використання спеціальної електроогорожі, по лозинах якої пущений струм. За кілька днів кози звикають до цього і більше не підходять до кордонів, не торкаються огорожі. По периметру вигулу необхідно встановити спеціальні пристрої, куди легко можна поставити змінні ясла, годівниці та напувалки. Організація харчування на свіжому повітрі має багато переваг для кіз та господарів. Годівниці легко прибирати, чистити, мити.

Над обраною ділянкою загону роблять спеціальний навіс, який захистить кіз від опадів або сонця. Найчастіше навіс роблять там, де огорожа вигулу з'єднується з дахом приміщення.

Рекомендації з утеплення на зиму

Утеплення сараю на зиму особливо необхідне в північних регіонах. Якщо всередині приміщення залишатиметься тепло при мінусових температурах за вікном, то кози, як і раніше, даватимуть молоко, позбавлять власників розвитку численних проблем зі здоров'ям, якими загрожує промерзання хліва.

Крім пристрою опалювальної системи необхідно передбачити додаткове утеплення стін, стелі, вікон, щоб одержане тепло зберігалося всередині приміщення якомога довше. Поради щодо утеплення на етапі вибору будівельних матеріалів:

Для будівництва стін рекомендують використовувати матеріали пустотілого типу. Їх легко закласти, утеплити, вони мають хороші ізоляційні властивості.
 1. В якості утеплювача достатньо використовувати пінопласт, мінеральну або скловату. Ці матеріали необхідно просочувати спеціальними розчинами, щоб відлякати гризунів.

Процес роботи досить простий. У блоках висвердлюють отвори, в яких закріплюють дюбелі із пластику. Потім цвяхами кріплять утеплювач на всій поверхні стін. Утеплені стіни додатково оштукатурюють на стадії внутрішнього оздоблення.

Через стелю приміщення може втратити значну кількість тепла, тому його слід додатково утеплити.За наявності горища стелю утеплюють сіном чи соломою, за відсутності горища – пінопластом. Цей прийом допомагає зберігати до 8 градусів тепла. Бетонні підлоги утеплюють за допомогою дерев'яного настилу та створення необхідної козам підстилки. Як підстилка найпоширенішим теплоізоляційним матеріалом виступає стружка. Взимку шар підстилки необхідно збільшити вдвічі. Це створить додатковий приплив тепла всередині козлятника.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: