Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Важко назвати овоч, у якого більше сортів, ніж у помідорів. Селекціонерами виведено безліч гібридів пасльонових культури, плоди якої завезли в Європу з Латинської Америки мореплавці. Хоча помідори обожнюють сонце і тепло, вони вирощуються не тільки на півдні, але і в помірних широтах. Рейтинг кращих томатів 2019 року становити непросто, сорти, що дають чудовий урожай в одних умовах, в інших можуть не прижитися. Помідори багаті вітамінами, мають в своєму складі природний антиоксидант.

Кращі різновиди сортів, виведені в 2019 році

Селекціонери не зупиняються на досягнутому результаті, створюючи до кожного сезону і ранні, і пізньостиглі томати. Шляхом схрещування різних сортів виведені гібриди, які приживаються у відкритому грунті і радують урожаєм навіть в Архангельській області, на півдні Сибіру. Насіння томатів відразу надходять у продаж, на упаковці вказується спосіб вирощування, термін дозрівання, хоча він змінюється в залежності від кліматичних умов.

Для відкритого грунту

З тисяч сортів важко підібрати помідори, які будуть плодоносити і в південних областях, і в середній смузі. Багато дачники і городники вважають за краще садити на грядці:

 1. Де бару. Томати вагою в 100 г дозрівають протягом 4 місяців, з одного куща вдається зібрати до 4 кг.
 2. Бичаче серце. Плоди рожевого кольору дивують розміром, вони встигають через 120 днів після висадки на грядку, маса одного помідора становить 500 грам.
 3. Чіо-Чіо-Сан. Томати важать по 50 г, відрізняються чудовим смаком.

У відкритому грунті краще приживаються, менше уражаються хворобами штамбові сорти помідорів, які мають невисокий стовбур, компактні коріння. Доглядати за ними легко, не треба підв'язувати, обривати пасинки.

Серед штамбових сортів в рейтингу на 2019 рік лідирують:

 1. Ельдорадо. Пагони томата не досягають метра, на кожному кущі встигає до 4 кг помідорів жовтого кольору. Окремі екземпляри важать 400 грам.
 2. Джина. Висота рослини, що з'явився завдяки голландським селекціонерам, лише трохи перевищує 50 см. На півдні насіння висівають прямо в поле. На кисті встигає до 6 помідорів з щільною шкіркою, яскраво-червоною м'якоттю.
 3. Лоджейн. Середньоранній гібрид привертає зовнішнім виглядом, стійкістю до посухи та спеки, високою врожайністю і транспортабельністю. З куща збирають до 8 кг великих помідорів з соковитою м'якоттю класичного кольору.
 4. Червоний Ікло. Рослина рідко хворіє фузаріозом, гниллю, майже не уражається грибками, приживається в Сибіру. Довгасті плоди масою 50 г дозрівають за 90 днів після посіву.

Ці сорти садять не тільки дачники і власники заміських ділянок. Вони культивуються фермерами.

для теплиць

У середніх широтах помідори не завжди встигають дозріти, рослини гинуть під час ранніх туманів і пізніх весняних заморозків. Багато садять томати в теплицю, підбираючи ранні гібриди:

 1. Махаон F цінується за чудовий смак, помідори масою близько 200 г починають дозрівати на 96-й день після посіву.
 2. Детермінантний сорт Арлекін F1 відрізняється середнім ростом. На одній кисті зав'язується до 9 плодів, які встигаючи, набувають яскраво-червоний колір.
 3. Дружок F. На кущах гібрида зав'язується значна кількість круглих помідорів, дозрівати вони починають через 3 місяці, важать по 100 грам.

Трохи пізніше ранніх гібридів встигають плоди сортів Торнадо з врожайністю до 8 кг з куща, Фунтик з масою одного помідора майже 250 грам, Імперія в формі сливи.

Томат Якиманка E1 відмінно підходить для посадки в теплицю, володіє потужною наземною частиною, плоди цінуються за хорошу транспортабельність і смак.

Ранні та низькорослі сорти

Через 70 днів встигають томати гібрида Беніто. На кущику висотою в 50 см зав'язується до 20 помідорів в формі вершки. У них щільна і міцна шкірочка яскраво-червоного кольору.

На 5 днів пізніше дозріває Максимка. Розлогий кущ не може похвалитися великою кількістю листя, його висота не перевищує 60 см, але рослина дає непоганий урожай помідорів з гладкою поверхнею і помаранчевої шкіркою.

І на грядці, і в теплиці добре себе почуває штамбовий сорт Ультраскоростиглий. Кущ має привабливий зовнішній вигляд, плоди на пагонах зав'язуються кистями, зривають їх через 70 днів. З квадратного метра збираються до 15 кг томатів.

Середньорослі великоплідні червоні та рожеві сорти

Більшість дачників воліє садити помідори, мають класичний колір, гібриди з жовтими або жовтогарячими плодами вирощують рідше. Найбільшу популярність серед среднерослих сортів мають:

 • Віртуоз F1;
 • Куршавель F1;
 • Благовіст F1.

Кущі цих гібридів досягають 1, 80 метра у висоту, культивуються в теплиці і у відкритому грунті. Через 110-130 днів встигають червоні помідори, що володіють м'ясистої м'якоттю і масою від 110 до 160 грам. Перші плоди у Бичачого серця важать до 0, 5 кг.

Багато городників вважають, що найсмачніші і солодкі помідори мають рожевий колір. До сортам, які найбільше подобаються дачникам, з томатами такого забарвлення відносять:

 • Алезі;
 • Аленький цветочек;
 • Анна російська;
 • Болгарське диво;
 • Пінк;

Кущі помідорів підв'язують до опори і пасинків. Плоди сорту Банзай важать близько 160 г, Алезі - 300, Болгарського дива - до 700 грам.

пізні помідори

Дачники та фермери садять ранні гібриди, щоб швидше поласувати свіжими овочами. Вираженим ароматом, більш солодким смаком володіють плоди пізніх сортів. В умовах помірного клімату приживаються лише в теплицях. Найбільше позитивних відгуків отримали гібриди:

 1. Король королів. Відрізняється великими помідорами, вага окремих екземплярів досягає півтора кілограма.
 2. Бобкат. Плоди важать 240 г, дозрівають через 120 днів, йдуть на заготівлю соку і соусів.
 3. Російський розмір F1 культивується в промислових масштабах, використовується для приготування томатів. Через 130 після посадки збирають плоди вагою від 600 грам.

Високою врожайністю, насиченим червоним кольором радує Бабушкін подарунок. Помідори мають тонку шкірку, солодку щільну м'якоть.

Томати з гігантськими плодами

Селекціонери працюють не тільки над виведенням сортів, адаптованих до різних умов клімату, створенням гібридів, стійких до хвороб і несприятливому середовищі, а й над поліпшенням зовнішніх характеристик, збільшенням розміру помідорів.

Великою вагою можуть похвалитися гібриди:

 1. Гігант червоний, кущ висотою 2, 5 м, маса круглого плода досягає 600 м
 2. Бичаче серце F1, на кисті зав'язується від 2 до 5 томатів в формі конуса вагою від 450 г до 1, 5 кг.
 3. Краснобай F1, помідори потужного куща мають м'ясистої м'якоттю, щільною шкіркою, довго не втрачають смак, переробляються на сік і пасту.

До категорії гігантів відносять гібриди Русский стандарт, Урал, кавалькада.

Елітні сорти від колекціонерів

Над створенням нових різновидів томатів працюють не тільки науково-дослідні інститути, а й приватні фахівці. Завдяки праці цих колекціонерів з'явилися елітні сорти, які відрізняються якісними характеристиками.

На кущах Чемпіона дозрівають плоди рожевого кольору з жовтуватим відтінком. Вони мають цікаву форму, що нагадує серце, важать близько 600 грам.

Красиве рослина американського сорту Дикий Фред до середини літа варто усипане невеликими малиновими помідорами з відмінним смаком.

Феєрверк, виведений російським селекціонером, дивує зовнішнім виглядом томатів. Червоні плоди покриті жовтими цятками, мають незвичайним ароматом, важать близько 400 г.

Середньостиглий сорт Бичачий лоб виростає у висоту 1, 2 метра, невимогливий до відходу, радує продовгуватими томатами масою близько 700 грам.

Як вибрати сорти помідорів для різних регіонів Росії

Теплолюбних культур вирощують і в Сибіру, і на Північному Кавказі, і в Підмосков'ї, але не скрізь один і той же гібрид може порадувати достатком плодів. Не всі городники знають, як підібрати самі врожайні сорти, на що потрібно орієнтуватися в першу чергу.

для Підмосков'я

Селекціонерами виведені помідори, адаптовані до різних умов клімату, і цей список постійно поповнюється. У середній смузі спекотне літо, але заморозки і тумани нерідко приходять вже в вересні. На дачах і городах Підмосков'я краще садити ранні томати, що витримують температурні скачки, рідко вражають хвороби. Гарантують гарний урожай:

 • пінгвін;
 • Сніжна королева;
 • Москвичка.

Високорослі штамбові кущі потрібно підв'язувати, пасинкувати, але на турботу рослини відповідають великою кількістю плодів з щільною шкіркою і відмінним смаком. Ці сорти приживаються у відкритому грунті.

У теплицях вирощують Спринтер, Увертюра, Дружок, Снігопад, Фермер. Для тих, хто любить великі помідори, варто зупинити вибір на сортах Малиновий гігант і Великий брат, відмінною врожайністю відрізняються Чибис, Міцний Горішок.

для Уралу

В умовах суворого клімату більшість овочів, а тим більше томати, вирощують в теплицях. Селекціонерам вдалося вивести низькорослі сорти, які не тільки приживаються на Уралі, але і радують урожаєм. У закритому грунті садять Лелю. На кущах нижче 60 см у висоту через 100 днів збирають червоні помідори з м'ясистої м'якоттю вагою до 180 грам.

Солодким смаком і відсутністю кислоти відрізняється середньостиглий сорт Титанік. Одна рослина дарує врожай до 5 кг. На кистях прекрасної Леді зав'язується до 8 плодів, дозріваючи, вони наливаються соком і важать близько 200 грам.

У відкритому грунті розсадним способом вирощують сорти:

 • Джина;
 • Альфа;
 • Алсу.

На півдні Уралу культивують томат Бердський. Кущ досягає у висоту метра, а маса одного помідора наближається до 800 грамам.

В Сибіру

У Росії практично щороку з'являються сорти і гібриди томатів, які витримують невеликі заморозки, різкі скачки температур, а плоди встигають дозрівати в умовах короткого літа. Новинки сибірської селекції відповідають таким вимогам. У теплицях мешканці суворого краю в 2019-м будуть вирощувати справжні гіганти вагою близько 800 грам. Такі величезні плоди достигають на кущах сорту Король Сибіру, вимагають підв'язки до шпалери.

Акварель добре адаптується до зовнішнього середовища, невеликі помідори володіють міцною і щільною шкіркою, дозрівають за 3, 5 місяці.

Високорослий сорт Абаканский рожевий радує красивими плодами масою 200 грам, високою врожайністю - Новосибірський червоний.

Для середньої смуги

У центральному і Північно-Західному регіоні помідори частіше садять в теплицю, що допомагає захистити їх від впливу несприятливих умовах. Для вирощування в помірних широтах підходять ранні і середньостиглі томати:

 • Червона стріла;
 • Джина;
 • сонечко;
 • Білий налив.

У відкритому грунті культивують гібрид Бочонок F1. Найкраще на грядках садити штамбові рослини з раннім терміном дозрівання плодів - Буян, Лакомка, Ракета.

Рейтинг кращих сортів 2019 року

Деякі дачники вже визначилися з тим, яке насіння купувати для наступного сезону, прочитавши відгуки і ознайомившись зі списком, в який включені кращі сорти і гібриди помідорів.

Томат Патіо для кімнатного розведення

Виростити овочі для власного вживання можна, не маючи дачної ділянки або городу. У лоджії, на балконі або просто на підвіконні висівають насіння томатів. На невеликому деревце, що вміщається в горщику, встигають плоди, багаті цукрами і вітамінами.

Новосибірський червоний

Сорт раннього терміну дозрівання культивують у відкритому грунті. Кущі відрізняються незвичайною формою у вигляді куба. Томат адаптований до умов середньої смуги, не дивується хворобами, на одній рослині зав'язується безліч червоних плодів масою менше 100 грам.

Кіра F1

Для вирощування в теплиці селекціонери вивели гібрид, висота пагонів якого становить майже 2 метри. На кущі встигають довгасті мініатюрні помідори. Плоди Кіри всього 30 г, відрізняються відмінним смаком.

братик

Сорт можна вирощувати і на грядці, і в теплиці, і на вікні. В кінці червня на кістках висотою від 30 до 35 см дозрівають дрібні томати червоного кольору. Насіння висівають прямо в грунт, в середній смузі - під плівку.

Кіндер F1

Круглі плоди середньорослі гібрида дозрівають раніше ніж через 3 місяці після посадки. На одній руці зав'язується до 20 помідорів, вага одного ледь досягає 30 м Рослина рідко уражається грибковими та бактеріальними хворобами.

Ладненький

Сорт російської селекції підходить для вирощування в регіонах, де тривале літо, оскільки для того, щоб плоди достигли, потрібно мінімум 100 днів. На кущах заввишки більше метра дозрівають соковиті томати, які за формою нагадують грушу.

Чорнично-сливовий F1

Пагони гібрида, що вирощується тільки розсадним способом, вимагають підв'язки до шпалери. Для створення помідорів незвичайного забарвлення селекціонери використовували 2 різних сорти. Фіолетові круглі плоди мають пружною блискучою шкіркою, солодка м'якоть багата антоцианами.

Сливова крапля F1

Екзотичний гібрид дивує достатком мініатюрних томатів, що дозрівають на красивому рослині висотою до півтора метрів. На одному кущі зав'язується більше 300 штук дрібних жовто-фіолетових плодів.

Гігантіссімо F1

Вже з назви можна зрозуміти, що являє собою цей гібрид. На потужних гілках через 85 днів встигають томати з м'ясистої і соковитою м'якоттю. Кущі у сорту високі, а плоди величезні, деякі екземпляри важать мало 1, 5 кг.

Терек F1

Мініатюрні томати масою до 20 грам культивують не в відкритому грунті, а в теплицях, вони дивно виглядають в банках. Плоди достигають дружно, дозрівають за 3 місяці, на одній кисті їх зав'язується 2 десятка.

лисеня

Продовгуватими помаранчевими томатами вагою понад 250 г радують високорослі кущі сорту, що культивується в закритому грунті. Щоб отримати пристойний урожай, пагони прив'язують до опори, обривають пасинки.

Полосатий рейс

Близько 20 невеликих плодів чіпляються за кожну кисть середньорослі рослини, дозріваючи, вони набувають шоколадний забарвлення, шкірка розписана зеленими смугами.

Крем брюле

Цей томат дивує кулястими помідорами світло-жовтого, майже білого кольору. Окремі екземпляри важать 200 грам, плоди цінуються за кислуватий смак, можливість заквашувати в бочці.

Чорні перли

Розлогі кущі сорту середнього терміну дозрівання використовуються в декоративних цілях. Помідори нагадують темно-рожеві кульки, на гілках зав'язуються гронами, м'якоть має ніжний смак.

Мар'їна Роща

Сорт, виведений російськими селекціонерами, адаптований до температурних перепадів, не дивується вірусами, дає високий урожай і на грядці, і в теплиці. Плоди важать близько 150 г, мають класичну форму і забарвлення.

Стійкі до фітофтори

У відкритому грунті томати часто гинуть, заразившись бурою гниллю. Менше страждають на хворобу гібриди та сорти, помідори яких дозрівають в ранні терміни:

 • кардинал;
 • Бетта;
 • Японський стелеться;
 • Анюта.

Щоб захистити томати від фітофторозу, треба стежити, щоб кущі не розросталися, своєчасно видаляти бур'яни з грядок. Сприяє появі бурої гнилі надлишок вологи.

Фітоус

Хоча цей сорт виведений ще в дев'яностих, дачники з задоволенням вирощують невисокі томати з потужними пагонами і багатокамерними овальними плодами. Помідори відрізняються щільною шкіркою, не мнуться при транспортуванні, довго зберігаються в свіжому вигляді.

Демидов

Рослина приживається в північних областях Росії, нормально себе почуває в Сибіру. З вирощуванням низьких кущів, покритих широким листям, справляються початківці городники. Маса рожевих помідорів досягає 200 грам. Фермери збирають до 300 центнерів плодів з гектара навіть в Волго-Вятському регіоні.

Санька

Ранній урожайний сорт користується популярністю серед дачників за стійкість до стрибків температури і до посухи. На невисоких кущах дозрівають червоні плоди вагою близько 100 г.

Оля

Гібрид адаптований до умов середньої смуги. У междоузлиях листя утворюється 3 кисті, а на кожній зав'язується до 7 помідорів. Помідори дозрівають через 3 місяці після посіву, мають округлої формою, класичним забарвленням, важать близько 160-180 грам.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: