Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Людство одомашнило овець одними з перших сільськогосподарських тварин, тому що вони давали практично все, що було необхідно людям для виживання в непростих умовах. Від них отримували м'ясо, молоко, курдючне сало для харчування, шерсть та овчину для виготовлення теплого одягу та ковдр. І в наші дні продукцію вівчарства високо цінують, оскільки вона продовжує бути важливою для людини.

Шерсть

Одомашнювати і розводити овець люди почали, в першу чергу, через їхню якісну вовну. Вона давала шанс використати для створення одягу не просто примітивні шкури, а тонкі, міцні та дуже теплі вироби.Можна сказати, що вовна овець та інших домашніх тварин породила моду, тому що перші тканини, що виготовляються в давнину, були вовняними, і лише набагато пізніше були освоєні матеріали з рослинних волокон.

Многовікова селекція і ретельний відбір призвели до того, що шерсть, що отримується від різних порід овець, має різні характеристики. Вона може бути грубою, жорсткою та дуже міцною. Але також зустрічається і виключно тонка, ніжна і м'яка, що йде на створення дорогих ексклюзивних виробів.

За товщиною, яка у професіоналів називається тоніна, шерсть ділиться на більше десятка класів, що починаються з «дуже грубої» і «екстра тонкої», що закінчується. Це дозволяє використовувати шерсть овець вкрай широко - від створення елегантного трикотажу до щільного верхнього одягу, а також для виготовлення міцних валяних матеріалів - фетру та повсті.

Основні характеристики овечої вовни:

  Гігроскопічність - здатність вбирати і утримувати вологу. Вовна овець може вбрати до 30% вологи, тоді як бавовняні волокна затримають не більше 8%.
 1. Утримання тепла. В овечій вовні ця якість пов'язана з хвилястістю, при якій утворюються повітряні кишені, що утримують тепло і роблять матеріали з неї ідеально придатними для холодної пори року.
 2. Здатність утворювати нитку, тобто ховатися. Хвиляста структура волокна розпрямляється при розтягуванні та розчісуванні, згодом звивається з іншими елементами, скручуючись і утворюючи міцну нитку.
 3. Здатність звалюватися, утворюючи щільний, але досить еластичний і дуже міцний матеріал. Досягається за рахунок наявності на поверхні вовняних волокон лусочок, які зчеплюються один з одним при пряденні та утворюють єдине полотно.

Різноманітність порід овець, що дають шерсть різної якості, забезпечує текстильну промисловість широким асортиментом волокон.

Овече молоко

Всі народи, що історично давно розводять овець і кіз, а також іншу молочну худобу, навчилися не просто отримувати якісне молоко, а й готувати з нього корисні продукти з відмінними смаковими якостями.У цьому плані овече молоко виділяється на загальному тлі. Воно має чудові технічні характеристики, високу жирність, до 9%, а також багатий на вітаміни та мінеральні речовини склад. З нього в країнах з багатовіковим вівчарством виготовляють оригінальні сири - бринзу, фету, рікотту, пекорино, а також дорогий і цінний гурманами сир з блакитною пліснявою - рокфор.

Думка експерта

Лактація триває до 150 діб, максимальна віддача молока посідає третій місяць. Спочатку овець доять двічі, а потім один раз на день. Східно-фризські вівці здатні доїтися до 260 днів на рік.Широкому поширенню продукції з овечого молока перешкоджають численні фактори: географічні, кліматичні, економічні. Вівці дають невелику кількість молока - в межах 1,2 літра за удою від самки, що лактує. Є також ряд особливостей, пов'язаних із складнощами доїння тварин, організації харчування, використання пасовищ тощо.Тим не менш, корисні якості овечого молока та високі смакові показники виготовлених із нього сирів говорять про необхідність розвитку молочного вівчарства.

Овчини

Шкура, що знімається із забитих овець старше шестимісячного віку, називається овчиною. Виходить цей цінний продукт від овець наступних порід:

  Тонкорунних.
 1. Напівтонкорунних.
 2. Напівгрубошерстих.

Перші два різновиди порід відрізняються великою кількістю пуху. У напівгрубошерстих порід пуху менше, ніж остевого та перехідного волосся. Також овчини діляться за висотою вовняного покриву на низькововняні, напіввовняні та вовняні.

За сортами овчини діляться на 4 різновиди та 3 категорії типів виробів:

  Шубні, що йдуть на виготовлення кожухів, шуб та дублянок.
 1. Шкіряні, з овчини з рідкою вовною, що не підходить для шуб та іншого верхнього одягу. Але вони використовуються для створення шкіри різних типів, включаючи лайкову, а також замші та шевро.
 2. Хутряні овчини, що використовуються для виготовлення комірів, шапок або пальто. До цієї категорії включені такі різновиди:
 • муаре;
 • мерлушки степові (від ягнят курдючних порід);
 • мерлушки (від ягнят не курдючних, грубошерстних порід);
 • шляйка або лямка;
 • сак-сак або трясок.

Сортність визначається за кількістю та глибиною дефектів овчини (потертостей, порізів, дірок, зроговіння тощо).

Смушки

Від ягнят каракульської породи овець віком до 3 місяців отримують цінні шкури з незвичайним малюнком вовни у вигляді завитків. Вартість та якість сушки визначається за безліччю характеристик, включаючи наступні:

  Розміри, форма та забарвлення шкіри.
 1. Малюнок та пружність завитка.
 2. Шовковистість.
 3. Товщини мездри.
 4. Густота вовни та багато іншого.

За колірними характеристиками смушки діляться на такі різновиди:

  Арабі - чорні.
 1. Ширазі - сірі.
 2. Комбар - коричневі.
 3. Сур - золотисті.
 4. Гулігаз - рожеві.

Всі шкіри каракульських овець, особливо смушки, мають високу цінність і йдуть на виготовлення верхнього одягу, шапок, комірів та декоративних виробів.

Не можна говорити про вівці і не згадати дієтичне м'ясо, що не містить адреналіну, що виділяється при вибої великої рогатої худоби, і курдючний жир, без якого неможливо уявити більшість середньоазіатських страв. Баранина відрізняється оригінальним смаком та високими харчовими показниками, а курдючне сало не застигає за кімнатної температури.Вівця - це справжня жива фабрика, що забезпечує людину продуктами харчування та одягом відмінної якості.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: