Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Як правильно підв'язувати помідори в умовах теплиці або на відкритому грунті, відомо далеко не всім садівникам. Городники часто задаються питанням про те, навіщо потрібна підв'язка, і каике проблеми вона може вирішити. Ця стандартна і, на перший погляд, не обов'язкова процедура вбереже урожай від псування і допоможе захистити рослини від пошкоджень. Якщо вчасно не підв'язати кущ, то він зламається, а лежачі на землі томати - легка здобич для слимаків.

Навіщо необхідно підв'язування томатів?

Якщо не проводити подібні процедури, підвищується ймовірність наступних малоприємних подій:

 1. Що лежать на землі плоди після поливу або дощу можуть почати гнити; якщо грунт відрізняється підвищеною вологістю, то підв'язування допоможе уникнути виникнення подібних проблем.
 2. Під вагою стиглих плодів кущ може зламатися, в результаті чого томати загинуть, а показник врожайності значно постраждає.
 3. Коли на землі лежать стиглі помідори, то ними неодмінно захочуть поласувати різні шкідники.
 4. Процедури проводять і з метою уникнути нестачі сонячного кольору, адже якщо плід знаходиться в підвішеному стані, то отримує необхідну кількість ультрафіолету, зріє швидше.

Щоб рослина не загинула, томати встигли досягти зрілості, а показник врожайності не впав через нашестя слимаків, вдаються до допомоги підв'язки. Подібна процедура проводиться кількома способами, має свої особливості і безпосередньо залежить від сорту томатів і якісних характеристик грунту.

Увага! Помідори підв'язують в полікарбонатних теплицях, не зневажають подібною процедурою при вирощуванні томатів під плівкою або висадці їх у грунт.

Загальні правила і рекомендації по підв'язці томатів

Щоб правильно підв'язати рослину, слід дотримуватися певних правил:

 • деякі городники радять проводити підв'язку відразу після висадки томата в грунт;
 • пристосування доведеться реконструювати в міру зростання і розвитку куща; стежте, щоб воно радив росту рослини;
 • при проведенні процедури стежте за тим, щоб пристосування не завдало шкоди стеблу рослини, що не перетиснуло його, чи не стало причиною його усихання.

Пряме призначення пристосування - підтримка куща і зріють плодів. Доведеться стежити, щоб томати не торкалися землі, а стебло рослини не піддавався серйозному тиску.

Пристосування для підв'язки помідорів

Можна використовувати будь-який інструмент, здатний надати підтримку куща, але краще вдаватися до допомоги перевірених пристосувань, які не здатні нашкодити помідорів і вплинути на показник врожайності.

шпагат

Так називають пристосування, яке кріплять до каркасних балках теплиці. Його чіпляють до куща, при цьому мотузка (сам шпагат) знаходиться в натягнутому стані, але це помірне натяг. У міру зростання помідори будуть прагнути вгору, обвивати собою шпагат, а він забезпечить їм надійну підтримку.

Природно, що якщо каркасних балок немає, то використовувати такий метод підв'язки вкрай складно, доведеться споруджувати спеціальне кріплення.

петля

Вільної петлею користуються не багато садівників, для цього доведеться:

 1. Закріпити мотузку, як кріплення використовувати вертикальні балки каркаса теплиці.
 2. Перекинути мотузку через кріплення і сформувати петлю так, щоб в неї помістився кущ томатів.
 3. Якщо на ньому є плоди, то петля повинна розташовуватися під ними, як би підтримуючи стебло рослини.

Цей метод хороший тим, що періодично, в міру зростання і розвитку плодів і самого куща, можна змінювати кріплення, піднімаючи петлю вище або опускаючи її вниз. Петлею можна об'єднати кілька кущів, за умови, що ростуть вони в безпосередній близькості один від одного.

прищіпки

Кліпси успішно використовуються в якості фіксатора, їх можна придбати в спеціалізованих магазинах. Прищіпка об'єднує кілька кущів і допомагає прикріпити їх до підпірки. В якості останніх використовують кілочки.

прути

Кілочки або шпали можуть бути як вертикальними, так і горизонтальними. Розглянемо основні варіанти підв'язки, які охоче використовують садівники:

 1. Коли можна ставити між раджа або в безпосередній близькості від куща. У міру зростання і розвитку кущ буде використовувати кілочок в якості опори.
 2. Можна поставити підпірки горизонтально і підв'язати до них томати, в такому випадку пристосування доведеться модернізувати, стежити за ростом кущів.
 3. Деякі городники кріплять до шпалери мотузки і чіпляють кущі томатів, що дозволяє використовувати вільну петлю.

Способи підв'язування помідор

Краще ідеї городників вже були втілені в життя, «винаходити велосипед» не буде потрібно. Досить буде використовувати перевірені методи; перевага віддається тим, що підтвердили свою ефективність на практиці.

Кріплення на дротяний каркас

Навколо одного або декількох кущів ставлять спорудження, конструкцію з дроту. У міру зростання кущі будуть використовувати цю споруду, як опору. Бажано допомогти рослині і просунути крізь прути дроту плоди, щоб уникнути їх пошкодження.

Можна спорудити конструкцію з дроту навколо одного куща, в такому випадку, у міру зростання, він буде «спиратися» на спорудження, використовувати його, як опору. Використовувати можна як дрібну, так і велику сітку, в залежності від уподобань.

лінійне кріплення

Незвичайна конструкція споруджується в теплиці. Щоб зробити підв'язування, буде потрібно:

 1. В якості основи конструкції використовуємо великого розміру кілки або каркасні балки теплиці, що знаходяться в різних її частинах.
 2. Встановлюємо одну або кілька шпал великого розміру в середині конструкції. Перевіряємо кріплення на стійкість.
 3. За допомогою мотузки з'єднуємо конструкцію, щоб в результаті вийшло спорудження, здатне витримати вагу плодів.

шпалерне кріплення

Оригінальний спосіб підв'язки томатів, який використовують не часто, в силу певних причин. Шпалеру ставлять різними методами, пристрій можна представити у вигляді горизонтального, а також у вигляді вертикального кріплення:

 • якщо культивуєте високорослі сорти помідорів в тепличних умовах, то використовуйте в якості кріплення горизонтальні шпалери. Встановіть їх поруч з кожним кущем;
 • можна з'єднати вертикально розташовані шпалери за допомогою горизонтальних конструкцій;
 • по своїй суті шпалерний метод схожий зі звичним підв'язування томатів за допомогою кілочок, тільки в цьому випадку кілочки великі, що виключає необхідність їх зміни.

Кріплення на сітку

У полікарбонатною теплиці така конструкція без кілків з арматурою і сіткою виглядає відмінно.

Варто дотримуватися такої схеми дій:

 1. За допомогою мотка дроту та арматури сформувати кріплення в теплиці.
 2. Дріт розташовують на різній висоті, її можна закріпити зверху, в якості опори використовуючи тепличний каркас.
 3. У нижній частині розташувати арматуру, за допомогою дроту з'єднати арматуру і верхні частини теплиці.
 4. При наявності необхідності використовувати горизонтальні частини теплиці, щоб сформувати сітку всередині конструкції.

Такий тип підв'язки називають гратчастим. Якщо мова йде про томати, які були висаджені в грунт, то можна оточити їх сіткою, потім просунути стиглі плоди через отвори в ній. За своєю суттю такий вид підтримки нагадує загін, в якому успішно ростуть і зріють помідори.

Сітку можна зробити самостійно, але простіше придбати готову. Нею оточують кілька кущів, так, щоб рослини спиралися на ділянки кріплення з різних сторін.

На дерев'яні кілочки

Підв'язати помідори таким способом вміють все. Зараз дерево використовують рідко, перевага віддається спеціальним пристосуванням з пластика.

У чому суть методу:

 • поруч з кущем вбиваємо кілочок середнього розміру;
 • стежимо за тим, щоб не завдати пошкодження кореневища;
 • підв'язуємо кущ до кілочка за допомогою мотузки;
 • у міру зростання рослини модернізуємо кріплення.

Якщо використовуєте дерево, то визначитеся з висотою кілочок, якщо опора буде недостатньо високою, то її доведеться змінити.

Особливості підв'язки томатів у теплиці і у відкритому грунті

У парнику або теплиці підв'язати томати простіше з кількох причин:

 1. Можна в якості опори використовувати каркас споруди.
 2. Не важко буде спорудити кріплення за допомогою підручних матеріалів і балок теплиці.

У разі якщо висадка рослини сталася у відкритий грунт, то буде потрібно споруджувати конструкцію, яку можна використовувати в якості опори для рослини.

Розглянемо кращі види підв'язок для різних споруд:

 1. У теплиці з полікарбонату або парнику використовуємо шпалери - високі балки, які впираються в звід конструкції і дозволяють високорослим рослинам спиратися на підготовлені балки.
 2. У парнику перевага віддається ґратчастому способу, який має на увазі з'єднання склепінь конструкції з частинами арматури для спорудження опори.
 3. У разі якщо томати висаджувалися в грунт, то використовувати можна кілочки, сітку. Тут все залежить від уподобань садівника.

У тепличних умовах рослини ростуть швидше, вони досягають 2 метрів в довжину. Що стосується помідор, які висаджуються в грунт, досягнення ними подібних показників висоти вважається рідкістю. З цієї причини кріплення високими не роблять, вони мають середній розмір - цього цілком достатньо для підтримки томатів і досягнення необхідного показника врожайності.

помилки садівників

Якщо говорити про новачків, то їм властиво робити помилки, але не тільки початківці городники цим «грішать». У більшості випадків садівники роблять стандартні помилки:

 1. Підбирають неякісний матеріал. В такому випадку конструкція, яка використовується в якості опори, може не витримати ваги плодів, впасти під вагою томатів, передаючи кущ. Щоб уникнути подібних проблем, не використовуйте один і той же кріплення кілька разів, модернізуйте конструкцію.
 2. Слідкуйте за рівнем тиску. Якщо петля буде сильно здавлювати стебло, то порушить в ньому струм соків, призведе до всихання рослини, в результаті чого воно засохне і не принесе плодів.
 3. Перевіряйте надійність опори і, при наявності необхідності, реконструюють її. Подібна необхідність виникає в тому випадку, якщо кущі не мають обмежень по зростанню.
 4. Слідкуйте за тим, щоб плоди не торкалися землі, в іншому випадку сенс проведення подібних процедур втрачається, і томати все також залишаються під загрозою.

Щоб підв'язати томати, не потрібно володіти особливим умінням, ця проста, на перший погляд, процедура допоможе значно підвищити показник врожайності і уникнути різних проблем, з яким часто стикаються городники.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: