Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Черешня сорту Мелітопольська користується особливою популярністю не тільки у любителів, а й у професійних фермерів. Сорт дає високі врожаї плодів з прекрасним товарним виглядом і відмінним смаком. Урожай можна збирати машинним способом, що є суттєвою перевагою для садівничих господарств. Дерево придатне для вирощування в теплому південному кліматі і погано переносить суворі зими.

Як виведений сорт

Даний сорт отриманий завдяки праці українських селекціонерів з міста Мелітополь. Саме цього місця черешня і зобов'язана своєю назвою. Особливістю даних кліматичних умов є посушливе тривале літо і малосніжна зима. До таких умов отримане рослина і пристосоване найбільше.

На сьогоднішній день відомо 3 різновиди черешні Мелітопольської:

 • чорна (зареєстрована в 1969 р), отримана шляхом запилення сорту Французька чорна;
 • рання (зареєстрована в 1976 р), виведена шляхом схрещування сорту Франц Йосип і Ранньою Марк;
 • червона (зареєстрована в 1996 році).

Відрізняються ці різновиди не тільки зовнішніми характеристиками плодів, а й термінами їх дозрівання. Вперше працювати над отриманням даного сорту почав відомий селекціонер з інституту ім. М. Ф. Сидоренко УААН М.Т.Оратовський.

Фото і опис

Детальний опис сорту і фото дозволяють відрізнити Мелітопольської черешню від інших видів за характерними ознаками. Саме її жителі південних районів найчастіше селять на своїх присадибних ділянках для отримання врожаю корисних ягід.

Загальний опис

Крупноплодная черешня - мрія будь-якого садівника. Якщо вона при цьому не вимагає до себе багато уваги і проявляє достатню стійкість до захворювань, то великих турбот з вирощуванням не виникне. Чорна Мелітопольська є саме тим різновидом, яка за мінімальну турботу дякує щедрим урожаєм.

переваги

Мелітопольська черешня володіє значними перевагами, завдяки яким протягом тривалого часу вона залишається фаворитом у садівників. До таких належать:

 • підвищена посухостійкість;
 • морозостійкість;
 • високі показники врожайності;
 • відмінні смакові якості плодів;
 • хороші товарні характеристики;
 • висока опірність захворюванням;
 • слабка сприйнятливість до негативного впливу шкідників.

недоліки

При великих перевагах Мелітопольська черешня не позбавлена і деяких недоліків:

 • дерево самобесплодни;
 • непридатність для вирощування в суворому кліматі;
 • при сильному зниженні температури взимку гинуть квіткові бруньки;
 • при зворотних заморозках навесні знищується велика частина маточки.

нирка

Мелітопольська черешня формує невеликі конусоподібні нирки, які погано переносять поворотні весняні заморозки.

Лист і квітка

Листова пластина у Мелітопольської велика, з загостреними кінцями і характерними зазублинами по краях, насиченого зеленого кольору.

Період цвітіння черешні припадає на кінець травня. Пелюстки білого забарвлення, розкриті широко. Самі квіти мають сильний приємний аромат.

плід

Плоди Мелітопольської цінуються не тільки за прекрасний смак, але і за відмінні товарні якості, великий розмір, універсальне застосування.

маса

Стиглі черешні мають масу близько 8 г, але зустрічаються і більші екземпляри.

Висота

Висота ягоди у Мелітопольської досягає 2, 7 см.

Ширина

Ширина плодів коливається від 2, 5 до 3 см.

товщина

Товщина стінок у плодів черешні велика, кісточка займає менше 5% від загального обсягу.

забарвлення

При дозріванні м'якоть Мелітопольської набуває красивого темно-червоне забарвлення, а її шкірка стає червоно-чорної з глянцевим блиском.

плодоніжка

Плодоніжка у черешні даного сорту середнього розміру, розділяється на 2-3 залізяки.

кісточка

Кісточка у Мелітопольської дрібна, займає близько 4, 5% всього обсягу плоду, має бежевий окрас.

Загальна характеристика

Мелітопольська відноситься до сортів з середніми термінами дозрівання врожаю. Збирати плоди починають в середині червня. Також для отримання рясного врожаю поблизу необхідно висаджувати сорти-запилювачі. Першими плодами ласують через 5 років після висадки саджанця в саду.

смакові якості

Мелітопольська має відмінні смакові якості. Плоди мають ідеальним балансом солодощі і кислоти. Дегустатори оцінюють їхні переваги в 4, 9 бала.

Вміст корисних речовин

Черешня сорту Мелітопольська є справжнім джерелом вітамінів і корисних речовин. В її складі є:

 • цинк;
 • мідь;
 • марганець;
 • кобальт;
 • залізо;
 • фосфор;
 • магній.

З вітамінів в черешнях переважають В1, В2, В6, В9, А, Е, Р і, звичайно ж, вітамін С.

Висота дерева і швидкість росту

Дерево у Мелітопольської дуже швидко і стрімко зростає, однак висота його не перевищує 3 м, що дозволяє проводити збір врожаю без спеціальних пристосувань.

Період цвітіння і дозрівання

Цвітіння черешні Мелітопольської починається в середині травня, а дозрівання врожаю припадає на другу половину червня. Плоди достигають дружно, майже одночасно.

врожайність

Доросле дерево черешні сорту Мелітопольська при дотриманні умов агротехніки і правильної формуванні здатне віддати до 80 кг врожаю стиглих плодів високої якості.

транспортабельність

Щільна м'якоть і шкірка забезпечують черешням придатність для транспортування на далекі відстані без втрати товарних якостей.

посухостійкість

Мелітопольська відноситься до посухостійких сортів і легко переносить тривала відсутність вологи.

морозостійкість

Черешня даного сорту володіє хорошими показниками морозостійкості. Взимку вона витримує зниження температур до -25 ° С.

Стійкість до хвороб

Мелітопольська має підвищену стійкість до моніліозу і сірої гнилі. Грибковими інфекціями вона уражається тільки в умовах підвищеної вологості і при відсутності профілактичних обробок. Зате рослині необхідна обов'язкова профілактика проти коккомікоза.

З шкідників черешню найчастіше атакують:

 • вишнева муха;
 • гусениця;
 • тля;
 • бруньковий довгоносик;
 • пильщик.

застосування плодів

Плоди Мелітопольської годяться не тільки для свіжого споживання, але і для всіх видів переробки:

 • приготування домашнього вина;
 • заготівля варення і компотів;
 • приготування соку;
 • заморозка;
 • сушка.

Основні вимоги до грунту

Вирощувати Мелітопольської черешню слід на родючому суглинному, супіщаних грунті з хорошою повітропроникністю. Якщо земля не відповідає цим вимогам або є дуже важкою, то заздалегідь вживають заходів щодо поліпшення її характеристик.

особливості посадки

Від правильності вибору посадкового матеріалу і дотримання правил посадки багато в чому залежить якість і кількість майбутнього врожаю черешень, тому ставитися до даної процедури треба відповідально.

вибір саджанця

Вибір саджанця є запорукою успіху в отриманні смачних і корисних ягід. Існує ряд вимог, що пред'являються до молодим рослинам для того, щоб вони нормально розвивалися і були здоровими.

коренева система

Саджанець із закритою кореневою системою можна висаджувати на ділянці протягом усього вегетаційного періоду шляхом перевалки з горщика в грунт. А ось черешні з відкритою кореневою системою підлягають посадці тільки до початку розпускання бруньок. Коріння повинні бути добре розвиненими, не мати ознак наявності хвороб, гнилі, цвілі або механічних пошкоджень.

стовбур

Саджанець черешні, придатний для посадки, повинен мати товщину стовбура 15-17 мм. На корі його не допускається наявність плям, глибоких подряпин, інших видимих деформацій.

вік

Мелітопольська черешня найкраще приживається, якщо на момент посадки деревця буде 1-2 роки.

наявність щеплення

Сортові характеристики рослини багато в чому залежать від щеплення, а також від того, який підщепу був використаний для вирощування посадкового матеріалу. У молодої черешні місце щеплення ще добре помітно, тому треба обов'язково звертати на це увагу і уточнювати у продавця, який підщепу використовувався в даному випадку.

Вибір часу посадки

Мелітопольської черешню з відкритою кореневою системою висаджують в період, коли вона ще знаходиться в спокої і нирки не почали розпускатися. Навесні таким часом є кінець березня - перша половина квітня, а восени роботи проводять відразу після завершення листопада. До початку холодів саджанець повинен встигнути добре вкоренитися.

вибір ділянки

Мелітопольської черешню висаджують на добре освітленій території. Бажано відвести для цього містечко в південній стороні саду, яке буде надійно захищене від протягів і сильних вітрів. Там не повинно бути застою зайвої дощової або талої води.

підготовка ями

Яму для посадки саджанця слід підготувати завчасно. Якщо посадка запланована на весну, то підготовку проводять з осені. На дно вносять суміш перегною або компосту з верхнім родючим шаром грунту в співвідношенні 1: 1. Туди ж при необхідності додають і інші важкорозчинні добрива (наприклад, суперфосфат). Якщо на ділянці переважає кислий грунт, то доцільно буде внести доломітове борошно в невеликій кількості.

Глибина посадкової ями робиться близько 0, 6 м, а її ширина 0, 8 м. Відстань до сусідніх дерев або чагарників залишають не менше 4-4, 5 м.

посадка

Перед самою посадкою саджанець черешні опускають кореневою системою в воду з розведеним у ній стимулятором коренеутворення на пару годин. Після цього основний стовбур обрізають на висоті 0, 6 м. У посадковій ямі землю на дні формують у вигляді невеликого горбка, на який обережно встановлюють деревце і розправляють його корінці. Поруч забивають кілочок для підв'язки і засипають лунку живильної почвосмесью. Коренева шийка повинна знаходитися над рівнем грунту, а місце щеплення - трохи вище.

Грунт навколо черешні Мелітопольської прітрамбовивают, рясно поливають і мульчують сіном або скошеною травою.

запилювачі

Мелітопольська відноситься до самобесплодним сортам і вимагає обов'язкової висадки поблизу дерев іншого сорту з аналогічними термінами цвітіння. Тільки в цьому випадку від неї можна буде отримати щедрий урожай.

рубінова рання

Швидкоросле дерево з кулястою кроною. Сорт з ранніми термінами достигання. Черешні формуються невеликого розміру, темно-червоного забарвлення. М'якоть соковита, смачна, м'ясиста. Рубінова рання володіє підвищеною стійкістю до поширених захворювань, дає рясні врожаї, посухостійка, переносить низькі температури в зимовий період. Смакові якості черешні оцінені дегустаторами як десертні. Урожай придатний для транспортування.

Скороспілка

Черешня з дуже раннім періодом дозрівання і високими показниками врожайності. Плоди придатні для перевезення на далекі відстані, що робить скороспілками вигідною для вирощування в комерційних цілях. Крона не схильна до загущення, що робить запилення ефективним, а дозрівають вишеньки отримують достатню кількість сонячного світла. Сорт посухостійкий, стійко переносить зимові зниження температури, володіє хорошим імунітетом до хвороб. Невеликим недоліком є вимогливість до ґрунту.

Валерій Чкалов

Один з перевірених часом сортів, які не втрачаючи своєї популярності серед поціновувачів смачних плодів. Черешня холодостійка, посухостійка, з хорошим імунітетом до захворювань. Чкалов відноситься до ранніх сортів і радує рясним врожаєм вже в середині червня. Максимальна висота дерева досягає 6 м. У стиглості вишеньки стають темно-червоними, серцеподібними, важать до 8 г кожна. Смак їх солодкий, з легкою кислинкою.

секрети догляду

Для отримання хорошого врожаю важливо не тільки посадити дерево, а й вміти за ним правильно доглядати.

полив

Молодий саджанець черешні вимагає, щоб грунт навколо нього постійно перебувала у вологому стані. Досягти цього можна шляхом регулярних поливів. Доросле дерево особливо потребує поливу в такі періоди:

 • бутонізація;
 • формування зав'язі;
 • перед настанням заморозків;
 • в період посухи.

Воду вливають в поливальну борозну, яку слід виконати завчасно. Розмір її відповідає радіусу крони.

підживлення

Відразу після посадки Мелітопольська черешня не потребує підгодівлі. Перший раз добрива вносять після того, як дерево вступить в плодоношення. У весняний період буде потрібно закласти в грунт сечовину, а восени користуються сечовиною і калієм. Перед настанням холодів в пристовбурні кола насипають шар органіки: компосту або перегною. На ділянках з кислим грунтом через кожні 5 років закладають невелику кількість вапна чи доломітового борошна.

Обрізка за методом іспанського куща

З радянських часів використовувалася наступна методика вирощування дерева: крона черешні формується за принципом розрідженого ярусу: дерево з одним основним стволом висотою до 7 м. Однак з роками плодоношення погіршувався, ягоди зав'язувалися майже на самій верхівці і зібрати їх було проблематично. Сучасні технології дозволяють стримувати зростання зеленої маси і направляти сили Мелітопольської черешні на формування зав'язі.

При формуванні крони популярним способом по типу іспанського куща висота рослини не перевищує 3 м, а збір врожаю проводиться без спеціальних пристосувань.

У перший рік саджанець обрізають на висоті максимум 0, 7 м. За літо на ньому відросте бічні гілочки. З них залишають 4 найсильніших, що ростуть в різному напрямку вгору, а інші прищипують. Як тільки довжина залишених основних гілок досягне 0, 5 м, їх обрізають на одному рівні. Відростають після такої обрізки черешні дзиги слід регулярно вирізати.

На другий рік всі основні пагони другого порядку вкорочують до 0, 3 м таким чином, щоб вони знаходилися на одному рівні. В середині літа прирости 3-го порядку вже повинні досягти висоти 0, 5 м. Їх відтягують до горизонтального положення за допомогою важків, а решта молоді відростки підрізають до довжини 0, 3 м. На третій і наступні роки черешня буде вже сформована. Буде потрібно лише періодично вкорочувати гілки, які будуть виходити за межі крони, і виробляти невелику проріджування.

Профілактика від птахів

Щоб Мелітопольська черешня не стала ласощами для птахів, до моменту дозрівання плодів на неї накидають дрібну рибальську мережу або інший схожий матеріал. Якщо дерево невелике, то попередньо для цих цілей споруджують каркас.

Збір і зберігання врожаю

Збір врожаю Мелітопольської черешні роблять в середині червня. Роботи проводять як ручним способом, так і з застосуванням засобів механізації. У холодильнику плоди зберігаються до 14 днів. Зібраний урожай вживають в свіжому вигляді або використовують для будь-якого типу переробки, заготівлі. Примітно, що після заморожування черешні не течуть і добре зберігають свою форму.

Відгуки

За час існування сорти багато садівників особисто випробували черешню Мелітопольської, вирощуючи її у власному саду. Звичайно ж, вони готові поділитися відгуками.

Марина Едуардівна: «Вивчивши відгуки в інтернеті, вирішила придбати для саду два сорти черешні: Мелітопольської та Валерій Чкалов. Врожаю довелося чекати довго. Коли ж вдалося зібрати перші плоди, вся сім'я сильно зраділа: черешеньки виросли надзвичайно великі, солодкі і красиві на вигляд. Клопоту з відходом великих не було. Обмежилися формуванням крони, внесенням добрив і систематичним поливом. Від хвороб обробляти не стали, щоб зайвий раз не забруднювати землю хімією. А ось квіти з різким ароматом по периметру я висадила, щоб відлякувати шкідників ».

Микола Григорович: «Мелітопольської вирощую вже давненько. У посадці запилювачі необхідності не було, тому як на сусідній ділянці росте два сорти черешні. Хочу зазначити, що в нашому садовому товаристві спостерігаються проблеми з водопостачанням, тому поливати сад регулярно можливості немає. Але навіть в таких непростих умовах дерево щороку дає стабільний урожай плодів. Частина врожаю поїдаємо свіжим, а з залишку робимо невеликі заготовки на зиму ».

Ніна Сергіївна: «Мелітопольської посадила за порадою знайомих. Через 4 роки дерево дало перший урожай. На ділянці у мене грунт збіднений, тому постійно доводиться вносити добрива і підгодовувати черешню. Якщо вчасно цього не зробити, то плоди дрібнішають, а частина зав'язей рослина скидає. За кілька років уже приловчилися до такого режиму і намагаюся вчасно робити підживлення. Сорт мене влаштовує: врожаю вистачає не тільки для того, щоб забезпечити сім'ю з 3 чоловік свіжими черешнями, а й зробити заготовки ».

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: