Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Унікальний розкішний чагарник ліщини звичайної сорту Конторта є частим учасником ландшафтного дизайну. Особливу красу і принадність зимового саду дарують її ефектні кучеряве пагони з шикарними завитками, викривленими в різних напрямках. Дивовижні по формі гілки нерідко використовуються в якості наповнення для вишуканих букетів.

Опис ліщини звичайна Конторта

Чи не доставить початківцям садівникам безлічі клопоту і турботи ліщина Конторта. Це багаторічний чагарник унікальної форми, виростає до 3, 5 метра у висоту. Кущ ліщини зростає повільно і неквапливо. У регіонах з сильними вітрами і заморозками висота рослини не перевищує 1, 8 метра. Його коренева система поверхнева, з сильно розгалуженим корінцями.

Рослина наділене темно-зеленими зморшкуватими листками і безліччю довгих сережок, покритих в літній період жовтим пилком. Навесні чагарник ліщини розпускається пізно. Цвіте, як правило, до розпускання листя, в березні або квітні. Унікальні за формою втечі витончено згинаються і ефектно виглядають на тлі звичайних дерев.

Чагарник потребує перехресному запиленні і вимагає участі декількох рослин.

Для надійного запилення на одній ділянці висаджують одночасно кілька кущів ліщини. Відмінним обпилювачем для даного сорту є дика ліщина.

Сontorta може набувати різних форм. За допомогою формує обрізки цей незвичайний по своїй красі чагарник легко скорегувати і чітко вписати в загальний дизайн садової ділянки.

Основні плюси і мінуси сорти

Основна перевага вирощування ліщини на заміській ділянці можна оцінити в зимовий період часу, коли більшість дерев варто без листя і виглядає непривабливо. У цей період ліщина Конторта набуває особливого шарму та краси.

Чагарник вирощується в основному для прикраси садового ділянки, хоча при ретельному догляді може порадувати дачників і невеликими горішками довгастої форми.

У регіонах з низькими температурами відзначається щорічне вимерзання однорічних пагонів. Зростання ліщини при цьому істотно сповільнюється. Однак посилюється розгалуження, пагони чагарнику набувають неповторні форми.

Нюанси вирощування культури

Сорт дуже чутливий до освітленості, вологості ґрунту, негативних температур. Для своєчасного розвитку та інтенсивного плодоношення вимагає уважного ставлення протягом усього життя.

Коли і де садити?

Чагарник відмінно відчуває себе і благополучно розвивається на сонячних галявинах або в напівтіні, захищених від впливу сильних вітрів парканом або деревами. На відкритій ділянці висока ймовірність щорічного вимерзання незміцнілих пагонів і сповільнене зростання чагарнику. При вирощуванні даного сорту в тіні спостерігаються проблеми з плодоношенням. Тихе, що не продувається місце дозволить виростити здорове дерево - справжню гордість садівника.

Ліщина Contorta потребує родючих, удобрених перегноєм грунтах. Супіщаних і суглинних грунт з нейтральною кислотністю ідеальні для її вирощування. Погано переносить заболочені ділянки та низьке розташування грунтових вод. Тривала дія весняних вод на кореневу систему викликає її загнивання, а нерідко і загибель деревця.

Підготовка посадкового матеріалу

Саджанець потребує попередньої підготовки до посадки. Його коріння поміщають у вологу суміш глини, золи і «Корневином» мінімум на півгодини. Якщо саджанець перебував багато часу на відкритому повітрі і коріння його встигли підсохнути - на добу.

Придбання здорового саджанця із земляною грудкою не вимагає попередньої підготовки і гарантує високу приживлюваність.

специфіка посадки

Чагарник найкраще висаджувати у відкритий грунт ранньою весною. До початку перших заморозків він зміцніє, набереться сил, розвине сильну кореневу систему. Для нормального розвитку широкої крони потрібно багато вільного простору, тому саджанці висаджують на відстані трьох метрів один від одного.

Посадкову яму для саджанця готують завчасно. При весняній посадці - з осені. Землю ретельно удобрюють перегноєм і золою, додають вермикуліт. Залежно від особливостей ґрунту регулюють її кислотність. Для своєчасного розвитку коренів саджанця потрібно яма глибиною 30 см і діаметром 60 см.

При покупці ліщини в контейнері саджанець акуратно витягують і поміщають в посадкову яму, не руйнуючи земляний кому. При посадці звичайного саджанця яму частково заповнюють грунтом, формуючи земляний пагорб. Кореневу систему рівномірно розподіляють по ньому і засипають землею. Кореневу шийку НЕ заглиблюють, залишаючи на висоті близько трьох сантиметрів над рівнем землі. Саджанець ретельно проливають водою з додаванням «Корневином».

Поради по догляду за ліщиною

Ліщина Конторта невибаглива в догляді, однак для отримання плодів садівникам доведеться сильно постаратися.

полив

Ліщина - вологолюбна рослина і вимагає періодичного поливу. Після посадки необхідно уважно стежити за грунтом і не допускати її пересихання. Полив з березня по вересень особливо актуальний при вирощуванні чагарнику на підвищених ділянках, пісковиках і в період тривалих посух.

Після внесення осінньої порції добрив ліщина потребує останньому рясного поливу. Так прискорюється засвоєння внесених мікроелементів, рослина насичується вологою перед тривалою морозною зимою.

добрива

При підготовці грунту до посадки з осені її удобрюють перегноєм, вносять суперфосфат і калійну сіль. Для освіти повноцінних плодів щорічно в червні ліщину підгодовують сечовиною. В кінці літа використовують комплексні добрива.

мульчування

Досвідчені садівники при вирощуванні ліщини та інших садових дерев практикують мульчування пристовбурного кола. Мульчування одночасно виконує кілька завдань:

 • зберігає вологу в ґрунті;
 • насичує її киснем;
 • захищає кореневу систему від вимерзання;
 • запобігає змив верхніх шарів грунту під час весняного паводку;
 • при розкладанні збагачує грунт поживними елементами.

В якості мульчі використовують опил, суху траву, листя, перегній, солому, торф.

Підготовка до зими

Для захисту від тривалих заморозків і осушення кори восени молоду ліщину утеплюють покривним матеріалом. Він відмінно пропускає свіже повітря, запобігає випрівання кори біля кореневої шийки і захищає чагарник від вимерзання.

Захворювання і шкідники

Сорт стійкий до ряду хвороб. Однак деякі шкідники до цього оригінального чагарнику дуже небайдужі. Найчастіше на нього нападають:

 • тля;
 • горіховий довгоносик;
 • щитівка;
 • гусениці жолудевого плодожерки.

Запобігти появі шкідників і зберегти врожайність на високому рівні допоможе весняне обприскування системними інсектицидами.

Ліщина Конторта схильна до таких поширених захворювань, як:

 • мучниста роса;
 • моніліоз;
 • бура плямистість листя.

Запобігти вищеперелічені хвороби допоможе ряд профілактичних заходів:

 1. Своєчасне видалення опалого листя.
 2. Періодичне розпушування ґрунту або її мульчування.
 3. Осіння побілка стовбура.
 4. Санітарна обрізка пошкоджених і підморожене гілок з подальшою обробкою садовим варом.
 5. Осіннє і весняне обприскування кущів бордоською рідиною.

Суворе виконання всіх заходів дозволяє виростити здорове дерево і домогтися його плодоношення.

методи розмноження

Розмножують ліщину Конторта найчастіше вегетативно: живцюванням, щепленням або відводками. Розмноження насінням не завжди гарантує передачу батьківських ознак.

Для щеплення потрібні живці, заготовлені з осені. Їх зберігають при низьких температурах в сухому приміщенні. З настанням перших теплих днів держак прищеплюють будь-яким зручним способом, ретельно обробляють відкриту рану садовим варом, щеплення замотують плівкою.

Для розмноження ліщини відводками молоді нижні пагони чагарнику пригинають і присипають землею. Як тільки відросток приживеться і пустить власні корені, рослина відділяють і пересаджують на постійне місце.

Розрісся чагарник легко розмножити діленням куща. Для цього ліщину акуратно викопують і розділяють на декілька частин. Кожен новий кущ повинен мати міцні корінці не менше 20 сантиметрів в довжину. Місце зрізу присипають деревним вугіллям. Новостворені кущі розсаджують на постійне місце.

Розмножувати сорт можна і за допомогою свіжозібраного горіха. Восени його закопують в попередньо підготовлену і удобрений землю. З приходом весни горіх проросте і піде в зростання. Однак при такому розмноженні відзначається пізній початок плодоношення: плоди вдається отримати не раніше ніж через 8-10 років.

Збір і зберігання

Домогтися дозрівання горіхів на ліщині Конторта навіть досвідченим садівникам часто буває проблематично. Виною всьому чутливість сорту до зовнішніх обставин. Зав'язалися плоди дозрівають нерівномірно. Збір врожаю часто розтягується з вересня до кінця жовтня.

Зібрані горіхи зберігають при температурі не вище 10 ° С в сухому приміщенні з вологістю не більше 12-14%. Дотримання умов зберігання дозволяє зберегти урожай протягом декількох років.

Незвичайно красива ліщина Конторта з розлогою кроною не залишить байдужим жодного садівника. Невибагливість до температурного режиму, грунтів і погодних умов підсилює інтерес і поширеність цього неймовірно красивого чагарнику на дачних ділянках в більшості регіонів.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: