Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Інтенсивна робота селекціонерів по виведенню районованих морозостійких сортів різних дерев і чагарників сприяє масовому поширенню раніше екзотичних рослин по земній кулі. Ось і теплолюбний волоський горіх дійшов до Сибіру: його посадка і вирощування в цих регіонах вже часто сприймається як норма. Однак до отримання перших врожаїв садівників-першопрохідців чекає довгий шлях.

Чи можна виростити волоський горіх в Сибіру?

Головна небезпека, що перешкоджає вирощуванню волоського горіха в холодних регіонах, - сильні морози. В результаті довготривалого впливу негативних температур відбувається вимерзання надземних елементів рослини, порушуються вегетаційні строки, відбувається затримка дозрівання врожаю. Для успішного вирощування і отримання плодів в подібних умовах вибирають районовані сорти з коротким терміном дозрівання.

відповідні сорти

Селекціонери ведуть щоденну посилену роботу по виведенню зимостійких сортів різних культур для поширення і успішного вирощування в будь-якій кліматичній зоні. Не оминули увагою вони і волоський горіх. Серед усього сортового різноманіття на сьогоднішній день при бажанні можна знайти скоростиглі варіанти з добре переноситься низьких температур і коротким вегетаційним періодом. Особливим успіхом у Сибіру користуються такі зимостійкі сорти:

  • Качинський;
  • здоровань
  • Ідеал.

Вони стійко переносять низькі температури до -30 ° С і встигають зав'язати плоди. Однак через пізніх заморозків, що завдають непоправної шкоди низькорослим скелетних гілок і зароджуються квітковим ниркам, у плодів не завжди є можливість визріти.

Сибірякам доводиться робити чимало зусиль для захисту дерев від пізніх заморозків, що припадають на період цвітіння.

Як правильно вирощувати культуру

У суворих кліматичних умовах Сибіру виростити здоровий волоський горіх і щорічно отримувати високі врожаї досить проблематично. Однак уважне ставлення до дерева з перших днів після посадки і протягом усього життя дозволить захистити його від вимерзання, домогтися формування і визрівання врожаю.

Де посадити волоський горіх на ділянці

Волоський горіх висаджують на південній стороні ділянки. Для нього вибирають добре освітлену сонцем галявину, надійно захищену від наскрізних вітрів. Щільна стіна або паркан з північного боку стануть надійним захистом для підростаючого саджанця від вимерзання і осушення кори сильними вітрами. Однак не варто садити це могутнє дерево поблизу с капітальними будівлями. Потужний розростається корінь йде глибоко в землю і здатний зруйнувати будівлю.

Волоський горіх, посаджений на затемненому ділянці або в низині, приречений на загибель. Не переносить він заболочену і глинистий грунт. В іншому рослина невибаглива. Добре відчуває себе на грунтах з будь-яким складом і кислотністю. Відмінно росте і плодоносить на пагорбах або схилах.

Підготовка посадкового матеріалу

Одним з найпоширеніших варіантів вирощування на власній ділянці волоського горіха є його посадка насінням. З насіння виходять міцні деревця, стійкі до несприятливих умов вирощування і гарантують можливе плодоношення.

Для посадки вибирають тільки що дозрілі насіння з цілої шкаралупою, без видимих пошкоджень і цвілі. Не варто використовувати куплені горіхи, так як їх свіжість і схожість сумнівні.

Посадку насіння бажано проводити з осені. Імовірність схожості в такому випадку набагато вище, ніж при посадці насіння навесні. Отримавши необхідну загартування в природних зимових умовах, в результаті виростають адаптовані міцні рослини. Нежиттєздатні поросли відразу відсіваються.

Насіння найкраще висаджувати відразу на постійне місце. Це дозволить уникнути процесу пересадки і сприяє формуванню більш міцною і стійкою кореневої системи.

Схема і процес посадки

Волоський горіх має розкидисту крону і вимагає багато вільного простору. Це необхідно враховувати при розміщенні дерева на ділянці. Рекомендована схема посадки 6 х 6 метрів.

Волоський горіх невибагливий до грунту, тому попереднього внесення перегною і золи в землю буде цілком достатньо. Глибина загортання насіння зазвичай становить три його розміру. Насіння укладають в підготовлені борозенки на ребро, присипають землею і ретельно проливають.

Основну небезпеку в Сибіру для свіжих сходів представляють птиці. Захистити сходи від навали пернатих допоможе густа сітка або покривний матеріал, добре закріплені на поверхні.

Волоський горіх самоплоден. Однак досвідчені садівники практикують посадку двох саджанців одночасно і відзначають цікавий факт: якщо дерева ростуть в парі, врожайність кожного з них значно вище, ніж врожайність аналогічних окремо зростаючих сортів.

Подальший догляд за горіхом

Сибір не ідеальна для вирощування волоського горіха. Доведеться витратити багато сил, перш ніж виросте здорове дерево і дозріє перший урожай.

Полив і підгодівля

У перші кілька років молодий волоський горіх не підживлюють. Особливо це стосується азотних добрив, що стимулюють прискорений поділ клітин і швидке зростання саджанця. Швидке зростання послаблює молоде деревце, і в суворих погодних умовах висока ймовірність його загибелі. Природне зростання в стабільних умовах без стимуляторів відбувається повільно. Однак в результаті формується міцне деревце, стійке до непогодам.

Доросле дерево для стимулювання плодоношення підгодовують з осені фосфорно-калійними добривами.

Волоський горіх потребує вологи. Молоде дерево вимагає періодичних рясних поливів в посушливі періоди. Старе дерево з розрослися корінням вже самостійно і може дістати необхідну кількість вологи з ґрунту. Його поливають набагато рідше. Після скидання листя доросле дерево підгодовують і ретельно насичують вологою перед зимівлею.

Обрізка і формування

У суворих умовах Сибіру сильну обрізку дерева не практикують. Навесні видаляють підмерзлі і пошкоджені пагони. Місце зрізу ретельно обробляють садовим варом.

Формування сланкого крони допоможе запобігти вимерзання гілок і полегшить утеплення дерева в зимовий період.

побілка

Коли восени температура повітря опускається до 3-4 С °, приступають до побілки дорослих плодових дерев. Побілка допомагає захистити дерево від паразитів, які шукають надійного укриття в цей період для зимівлі. Крім того, в результаті відлиг і наступних знижень температури відбувається обмерзання кори і її розтріскування. Побілка дозволить запобігти появі криги і захистить кору від пошкоджень.

Не люблять побілені стовбури і дрібні тварини, поширені на просторах Сибіру. Навесні при температурі повітря 2-3 ° С побілку оновлюють. Молоді дерева, як правило, не білять.

Підготовка до зими

Волоський горіх вимагає ретельної підготовки до зимівлі. Вона складається з кількох етапів:

  1. У посушливу осінь з незначними опадами після опадання листя дерево ретельно проливають великим об'ємом води, насичуючи кореневу систему вологою перед зимівлею.
  2. Пристовбурні кола мульчують товстим шаром соломи, опіла, сухого листя. Мульча сприяє збереженню вологи і тепла, захищає коріння від промерзання.
  3. Деякі сорти грецького горіха відмінно приживаються в умовах Сибіру і дають потужні пагони. Однак незахищена надземна частина в окремі суворі зими вимерзає. Молоде дерево має дуже гнучким стеблом. Щоб запобігти вимерзання, восени дерево пригинають до землі і ретельно вкривають сухою травою, сіном або покривним матеріалом. У такому вигляді рослина стоїть до весни. Воно надійно захищене від заморозків і відлиг.
  4. Високоросла дерево повністю приховати від заморозків буває нереально. Його закидають снігом як мінімум до початку скелетних гілок.

Перераховані вище заходи дозволять захистити волоський горіх від сильних заморозків, зберегти цілісність і здоров'я дерева, рівень його плодоношення.

Хвороби і шкідники дерева

Проведення профілактичних заходів допоможе запобігти розвитку хвороб, виростити здорове дерево і зібрати неушкоджений шкідниками урожай.

Захистити волоський горіх від борошнистої роси допоможе обприскування бордоською рідиною ранньою весною і восени. Розчин готують відповідно до норм витрати, зазначеними на упаковці. Обприскування проводять у вечірній час після заходу сонця.

Запобігти появі горіхового вусаня, довгоносика та інших шкідників на листі і плодах, а також зберегти врожайність на високому рівні допоможе обприскування дерева інсектицидами.

Збір і зберігання горіха

Визначити готовність горіха до вживання дуже просто. Зелені околоплодники почали тріскатися - значить, пора збирати урожай. Після збору урожай поміщають в прохолодне місце строком на один тиждень. Тут околоплодник темніє і розм'якшується. Такі горіхи чистити набагато легше. Після видалення оболонки плоди ретельно сушать на сонці або в іншому теплому місці.

Для зберігання горіхи поміщають в сухе місце з температурою повітря не вище 10 ° С. У такому вигляді вони можуть зберігатися протягом багатьох років.

Суворий клімат не пристосований для вирощування теплолюбного волоського горіха. Ентузіастам буває важко підібрати відповідний до даних умов низькорослий і скоростиглий сорт. Волоський горіх вимагає пильної уваги і праці протягом усього життя. Незважаючи на всі ці перешкоди, це величне дерево все частіше з'являється і плодоносить на садових ділянках Сибіру.

Допоможіть розробці сайту, ділитися статтею з друзями!

Категорія: